Szczepionka na koronawirusa. Czy jest bezpieczna?

2020-04-22 11:20

Czy szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna? Co prawda, na razie jej nie mamy, ale to pytanie już się pojawia. Prace nad szczepionką na koronawirusa są prowadzone bardzo intensywnie w wielu ośrodkach. Zaraz zaczną się testy na ludziach. Czy szczepionka na koronawirusa będzie bezpieczna? Czego możemy się obawiać?

 Szczepionka na koronawirusa. Czy jest bezpieczna?
Autor: Getty Images Czy szczepionka na COVID-nie zaszkodzi ludziom

Szczepionka na koronawirusa musi być bezpieczna, a nie tylko chronić nas przed koronawirusem. Wyścig, kto pierwszy ją wprowadzi na rynek trwa. Prace nad szczepionką prowadzone są w ponad 20 ośrodkach na świecie. Wszystkie te laboratoria pozostają ze sobą w kontakcie. Wymieniają się informacjami, ale nie da się ukryć, że jest to bezpardonowa walka i każdy chce wygrać ten wyścig.

Wielka Brytania już zaczyna testy na ludziach. Inne ośrodki też już są do nich prawie gotowe. Jednak czy szczepionka na koronawirusa, powstająca w takim pośpiechu, będzie bezpieczna dla ludzi?

Szczepionka na koronawirusa - bezpieczna czy nie?

Szczepionka na koronawirusa jest tworzona w bardzo nowoczesny sposób. Założenie jest takie, że nie będzie zawierała ani całych wirusów, ani żadnych jego, choćby najmniejszych fragmentów. To wykluczy całkowicie możliwość zakażenia pacjenta przez podanie szczepionki.

Szczepionka na koronawirusa będzie za to wykorzystywać specyficzne białka, charakterystyczne dla koronawirusa SARS-CoV-2.

Szczepionka na koronawirusa będzie podawana domięśniowo. Układ odpornościowy osoby, której zostanie podana, będzie mógł dzięki tym białkom podanym w szczepionce, nauczyć się je produkować, a dzięki temu bronić przed koronawirusem.

Jak sprawdza się, czy szczepionka jest bezpieczna?

W przypadku szczepionki na koronawirusa najpierw trzeba znaleźć właściwe białko i sprawdzić, czy wykazuje właściwą aktywność. Potem zaczynają się próby na zwierzętach, trzeba sprawdzić, czy są dla nich bezpieczne. Jeśli tak, zaczyna się testy na małej grupie ludzi. Gdy wyniki są pozytywne, i osoby biorące udział w testach wytworzą przeciwciała, sprawdzana jest skuteczność i bezpieczeństwo na dużo większej grupie osób.

Cały ten proces trwa zwykle wiele lat. Teraz może paść rekord w szybkości stworzenia nowej szczepionki - optymiści szacują, że powstanie w ciągu 18 miesięcy.

Przeczytaj też: