Testy na koronawirusa. Czym różnią się testy genetyczne od serologicznych? Istotne szczegóły

Testy na koronawirusa pozwalają wskazać osoby zarażone, umożliwiają szybkie objęcie ich opieką i odizolowanie od innych. To ostatnie spowalnia rozprzestrzenianie się choroby. Testy na koronawirusa można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy rodzaj to testy genetyczne na koronawirusa, drugi - testy serologiczne. Czym różnią się te dwa rodzaje testów na koronawirusa?

Testy na koronawirusa mogą nam umożliwić wygranie z pandemią. Dlatego powszechne testowanie jest tak ważne. Złotym standardem badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 jest test genetyczny PCR w czasie rzeczywistym. Jest po prostu najlepszym narzędziem do wykrycia koronawirusa. Testy serologiczne nie są aż tak wiarogodne. Wyniki testów kasetkowych są najmniej godne zaufania.

Test genetyczny na koronawirusa

Złotym standardem badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 jest test genetyczny PCR w czasie rzeczywistym. Są rekomendowane przez WHO ze względu na ich niemal stuprocentową skuteczność.

U pacjentów z podejrzeniem zakażenia pobiera się próbkę i wykonuje test molekularny (genetyczny) metodą PCR. Pierwsze wyniki są dostępne w ciągu 24-48 godzin. Miarodajność wyników badań na obecność SARS-CoV-2 zależy w głównej mierze od rodzaju materiału pobranego do analizy. Do badania genetycznego u osób bez objawów choroby można pobrać wymaz z nosogardzieli. Jeśli pacjent jest gorszym stanie klinicznym, pobiera się albo za pomocą specjalnej szczoteczki tzw. bronchoaspirat, lub popłuczyny pęcherzykowo-oskrzelowe (BAL), wypłukiwane za pomocą jałowego płynu Ringera.

Testy serologiczne na koronawirusa

Test serologiczne to testy na obecności przeciwciał (IgG i IgM MAGLUMI 2019-nCoV) przeciwko koronawirusowi. Wykonuje się je w laboratoriach diagnostycznych. Mogą być stosowane wspólnie z innymi procedurami diagnostycznymi, w tym dostępnymi obecnie testami genetycznymi na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, w celu zwiększenia skuteczności diagnostyki na różnych etapach choroby.

Szybki test kasetowy na koronawirusa

Szybki test kasetowy na koronawirusa pozwala wykryć we krwi, osoczy lub surowicy antygeny IgG oraz IgM przeciwko SARS-CoV-2. Ich działanie jest podobne do testów ciążowych. Nie wymagają ani specjalnych warunków ani sprzętu czy oczynników. Wynik jest dostępny juz po 10 minutach. Są też dużo tańsze od innych.

Ich wadą jest to, że nie są tak miaroddajne, jak wcześniej wymienione testy. - Są one [testy kasetowe] wprawdzie mniej czułe i swoiste od testów PCR, jakie wykonujemy w laboratoriach - powiedział prezes prof. Robert Flisiak, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych - ale na pewno lepsze od stosowanych obecnie kryteriów klinicznych: gorączki, duszności i kaszlu.

Polecamy także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE