Koronawirus w Polsce. Czy wkrótce znów ruszą baseny i kluby fitness? [KONKRETNA DATA]

2020-04-18 18:48

Czy już niebawem znów będziemy mogli ćwiczyć na siłowni, popływać w basenie, pójść do sauny albo do klubu fitness? Być może tak - o jak najszybsze ich otwarcie wnioskuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jako argument podaje, że w aktywność fizyczna jest wszak podstawą Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób dorosłych.

Czy wkrótce znów ruszą baseny i kluby fitness? [KONKRETNA DATA]
Autor: Getty Images

Przypomnijmy: Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej to ilustracja, na której specjaliści przedstawiają zalecany sposób odżywiania i życia. Na tej, która obowiązuje obecnie, aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych elementów, podstawą, na której oparta jest Piramida.

W informacjach na temat Piramidy, udostępnionych na stronach Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej czytamy: "Poza żywieniem dla naszego zdrowia bardzo ważna jest codzienna aktywność fizyczna, co najmniej 30-45 minut dziennie. Łącznie z dobrze zbilansowanym żywieniem pozwala zapobiec rozwojowi bardzo niebezpiecznej dla naszego zdrowia zarówno nadwagi, jak i otyłości."

Biorąc pod uwagę kwestie aktywności fizycznej i jej znaczenia dla zdrowia oraz dla dobrego samopoczucia. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców w piśmie skierowanym do Ministra Zdrowia negatywnie zaopiniował rozporządzenia z 17 kwietnia, w którym postanowiono o ograniczeniu do odwołania m.in. działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej.

I apeluje do Łukasza Szumowskiego, by ten umożliwił przedsiębiorcom z branży fitness prowadzenie działalności gospodarczej od 4 maja 2020 r.

Argumentem przemawiającym za zgodą na uruchomienie tych placówek są przede wszystkim zasady prawidłowego żywienia związane z Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, opracowane w Instytucie Żywności i Żywienia - ale nie tylko. Rzecznik podnosi w nim również kwestie finansowe: zarówno zyski osiągane z opłat za korzystanie z takich obiektów, jak i straty wywołane brakiem aktywności fizycznej.

Lekkoatletka Joanna Fiodorow pokazuje proste ćwiczenia, które możesz wykonać w domu