Spocone dłonie w jednorazowych rękawiczkach? Oto co możesz zrobić [DOBRE SPOSOBY]

2020-04-18 13:57

W ciepłe dni noszenie jednorazowych rękawiczek i robienie w nich zakupów może być wyjątkowo uciążliwe nie tylko dla osób, którym na co dzień pocą się dłonie, ale również dla tych, którzy do tej pory nie mieli z tym problemu. Czy spocone dłonie w jednorazowych rękawiczkach to coś, z czym trzeba się pogodzić? Niekoniecznie.

Spocone dłonie w jednorazowych rękawiczkach? Oto co możesz zrobić [SPRAWDZONE PORADY]
Autor: Getty Images

Na całym naszym ciele są w sumie niemal 3 miliony gruczołów potowych. Najwięcej jest ich pod pachami, w pachwinach, na skórze stóp i na skórze dłoni. Bardziej aktywne są wtedy, kiedy się stresujemy, podczas wysiłku fizycznego lub gdy podskoczy temperatura: ilość wydzielanego przez nie potu rośnie, czasem dość gwałtownie.

Większość z nas do tej pory szczęśliwie nie uświadczyła problemu nadmiernej potliwości dłoni. Jednak wraz z obowiązkiem robienia zakupów w jednorazowych rękawiczkach (który to jest następstwem epidemii koronawirusa) dotyka on coraz więcej osób.

Spocone dłonie w jednorazowych rękawiczkach nie są oczywiście typową nadpotliwością wynikającą z przyczyn zdrowotnych: problem ten jest wyłącznie konsekwencją noszenia rękawiczek. Dlatego też w większości przypadków można się z nim uporać za pomocą prostych sposobów.

Odrobina talku w rękawiczkach. Sporo rękawiczek lateksowych jest od środka "pudrowanych" , dzięki czemu dłonie pocą się w nich nieco mniej. Jeśli twoje rękawiczki takie nie są, przed ich założeniem możesz wsypać do środka niewielką ilość talku albo zasypki dla niemowląt. Talk absorbuje wilgoć, dzięki czemu nawet jeśli ręce ci się spocą, to nie powinno to być aż tak bardzo dokuczliwe.

Jeśli problem doskwiera ci wyjątkowo mocno, warto wypróbować antyperspirant do rąk w formie kremu. Takie preparaty są zazwyczaj bezzapachowe, zawierają związki glinu, które ograniczają nadmierne pocenie się, gdyż czasowo blokują ujścia gruczołów potowych, a także substancje nawilżające i zatrzymujące w skórze wilgoć, np. glicerynę, olejek z awokado, woski, witaminy. Szybko się wchłaniają i nie pozostawiają na skórze tłustego filmu.

Kąpiele dłoni w ziołach to kolejny sposób, który może pomóc przy tym problemie na podobnej zasadzie, na jakiej pomaga osobom cierpiącym na nadpotliwość. Niektóre zioła - takie jak szałwia, pokrzywa czy skrzyp polny - pomagają ograniczyć wydzielanie potu.

Osoby z nadpotliwością nie tylko piją z nich napary, ale też robią sobie kąpiele z dodatkiem takich ziół. Warto przyrządzić napar z ziół i w jeszcze ciepłym zanurzyć dłonie na piętnaście minut.

Jeśli efektem ubocznym spoconych dłoni w rękawiczkach jednorazowych jest brzydki zapach rąk,  można też dodać do ziołowego naparu kilka kropel olejku eterycznego z drzewa herbacianego, który działa antybakteryjnie i usuwa ze skóry bakterie rozkładające pot, niwelując w ten sposób przykry zapach.

Jak bezpiecznie zdjąć rękawiczki ochronne