Antyperspirant i dezodorant: czym się różnią i jak ich używać?

2018-08-02 16:59

Antyperspirant i dezodorant tylko z pozoru działają podobnie, a tak naprawdę spełniają zupełnie inne funkcje. Czym się różnią? Dezodorant maskuje przykry zapach potu, a antyperspirant ogranicza jego wydzielanie. Wybór najlepszego kosmetyku przeciw potliwości powinien zależeć od indywidualnych potrzeb - częstotliwości i mocy pocenia oraz wydzielanych zapachów. Jak ich używać i jak wybrać idealny kosmetyk dla siebie? Przeczytaj poniżej!

Antyperspirant i dezodorant - czym się różnią? Co wybrać, by ograniczyć pocenie?
Autor: Thinkstockphotos.com Dezodorant maskuje przykry zapach potu. Natomiast antyperspirant ogranicza jego wydzielanie.

Spis treści

  1. Dezodorant i antyperspirant: czym się różnią?
  2. Dezodorant czy antyperspirant: co wybrać?
  3. Antyperspirant: jak go używać?
  4. Dezodorant: jak go używać?

Dezodorant i antyperspirant to kosmetyki, po które sięgamy zwłaszcza (choć nie tylko) latem. Pocenie się odbiera pewność siebie, sprawia dyskomfort i wymaga częstej wymiany odzieży, a także skrupulatnej higieny. Mokre plamy pod pachami pojawiają się nie tylko latem. Osoby, które na co dzień zmagają z nadmierną potliwością wiedzą na pewno, że pot lubi obcisłe bluzki i koszule, a także sztuczne tkaniny. Często na równi ze sobą traktujemy dezodoranty i antyperspiranty, które znacząco różnią się jednak składem chemicznym oraz przeznaczeniem.

Dezodorant i antyperspirant: czym się różnią?

  • Działanie dezodorantów opiera się na maskowaniu zapachu potu. Składają się one głównie z alkoholu oraz substancji zapachowych i antybakteryjnych. Chociaż naturalnie pot jest niemal bezzapachowy, to osadzony na skórze ulega rozkładowi wywołanemu przez bakterie, w wyniku czego pojawia się nieprzyjemny zapach. Zawarte w dezodorancie związki chemiczne mają za zadanie zmniejszać ilość bakterii na skórze i zapobiegać rozkładowi potu. Nie wpływają one jednak na intensywność pocenia. Ich działanie jest delikatne i krótkotrwałe.
  • Antyperspirant natomiast, poza substancjami zapachowymi oraz bakteriobójczymi, zawiera także związki chemiczne, które ograniczają pocenie. Za to działanie odpowiadają alkaliczne sole glinu. Pod wpływem ciepła i wilgoci aktywują się i zwężają pory, regulując intensywność wydzielania potu. Antyperspirant działa dopóki nie zostanie zmyty ze skóry, zatem może chronić przed nieprzyjemnym zapachem przez cały dzień.

Czytaj też:

BLOKERY POTU sposobem na nadpotliwość. Jak działają regulatory potu?

Zabiegi, które pomagają usunąć NADMIERNĄ POTLIWOŚĆ

Naturalne dezodoranty i antyperspiranty bez szkodliwej chemii. Jak zrobić antyperspirant?

    Dezodorant czy antyperspirant: co wybrać?

    Wybór odpowiedniego kosmetyku walczącego z potem zależny jest od kilku czynników. Po pierwsze, należy określić, czy nasz organizm intensywnie wydziela pot. Jeśli w ciągu dnia produkuje on niewielką ilość potu wystarczy, gdy będziesz używać zwykłego dezodorantu. Jeśli obawiasz się, że jego zapach będzie maskował czy nie pasował do twoich perfum, wybierz dezodorant o podobnej nucie lub zdecyduj się na wersję bezzapachową.

    Nadmierne pocenie może być objawem chorób oraz zaburzeń hormonalnych. Zgłoś się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, jeśli pocisz często i intensywnie.

    Antyperspiranty polecane są dla osób, które każdego dnia zmagają się z intensywną pracą gruczołów potowych. Powoduje to dyskomfort zarówno ze względu na nieprzyjemny zapach, a także za sprawą pojawiających się na ubraniu mokrych plam pod pachami. Wybór uzależniony może być także od okoliczności. Nadmierne wydzielanie potu może wystąpić w upalne dni czy w stresujących sytuacjach nawet u osób, które na co dzień nie mają problemów z poceniem. Antyperspiranty powinny wybierać także osoby, które pracują fizycznie lub często uprawiają sport.

    Jak walczyć z nadmiernym poceniem?

    Antyperspirant: jak go używać?

    Pocenie to naturalny proces, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pamiętaj zatem o tym, aby stosować antyperspiranty w bezpieczny sposób. Nigdy nie używaj ich na całe ciało, jedynie pod pachami.

    Co ciekawe, antyperspirantu lepiej użyć tuż przed snem niż rano. Dlaczego? Przez noc zdąży się wchłonąć, ponieważ w nocy aktywność gruczołów potowych jest bardzo niska. Bardzo ważne, by antyperspirantu użyć na suchą skórę - i to około 20-30 minut po jej umyciu - dopiero wtedy wilgoć zdąży się wchłonąć.

    Nie nakładaj kilku warstw kosmetyków - wystarczy przejechać nim dwukrotnie pod pachą.

    Wybierając najlepszy produkt dla siebie warto zwrócić uwagę na dodatkowe składniki wzbogacające jego działanie. Niektóre z nich zawierają substancje, które mają za zadanie łagodzić podrażnienia po depilacji czy nawilżać i pielęgnować delikatną skórę pod pachami. W przypadku posiadania alergicznej, wrażliwej czy skłonnej do podrażnień skóry warto zdecydować się na antyperspirant hipoalergiczny z apteki o delikatniejszym działaniu.

    Dezodorant: jak go używać?

    Używanie dezodorantu nie wymaga przestrzegania tak wielu zasad. Przed użyciem należy nim wstrząsnąć, następnie jednym konkretnym przyciśnięciem skierować go ku ciału. Warto pamiętać, że odległość, z jakiej "psikamy" dezodorantem powinna wynosić minimum 15 cm. Najlepiej wykonać dwa psiknięcia - więcej zazwyczaj nie jest potrzebne.