Nadpotliwość - jak sobie z nią radzić? Jak pozbyć się nadpotliwości?

2019-07-19 11:03

Nadpotliwość - jak sobie z nią radzić? Obficie się pocisz? Uwierz, nadpotliwość to nie tylko twój problem. Nie skazuj otoczenia na wąchanie przykrego zapachu potu. Jest przecież wiele sposobów, aby pozbyć się nadmiernego pocenia.

Jak sobie radzić z nadpotliwością? Chcemy przez cały dzień czuć się świeżo, przyjemnie pachnieć, mieć suche ręce i twarz. Nie zawsze się to udaje. Przykry zapach, wilgotne dłonie, kropelki potu na czole bywają prawdziwą udręką. Cierpiący z tego powodu nie chcą być posądzeni o brak higieny czy niezrównoważenie, bo może to utrudniać kontakty towarzyskie i zawodowe. Dlatego coraz więcej osób z problemem nadmiernego pocenia szuka pomocy u lekarzy.

Jak pozbyć się nadpotliwości: dobre mydło i dezodorant pomoże na nadpotliwość

Świeży pot zdrowej osoby wydziela słabą woń. Dopiero długo zalegający ma nieprzyjemny zapach. To wynik rozkładu bakterii znajdujących się na skórze. Powstawaniu i utrzymaniu się potu pod pachami sprzyjają rosnące tam włosy. Na nich gromadzi się wydzielina gruczołów potowych, doskonała pożywka dla bakterii. Dlatego już samo usunięcie owłosienia zmniejsza możliwość ich rozwoju. Ogranicza go również częste mycie  mydłami przeciwbakteryjnymi, np. proteksem, a jeszcze lepiej przeciwpotowymi.

Jednak woda i mydło nie usuwają całkowicie bakterii, które są nie tylko na powierzchni skóry, ale i w jej porach, mieszkach włosowych i gruczołach łojowych. Nieprzyjemny zapach potu likwidują dezodoranty i antyperspiranty. Dezodoranty zawierają związki bakteriostatyczne, które nałożone na czystą i suchą skórę hamują rozwój bakterii,  likwidując przykrą woń nawet przez osiem godzin. Nie powstrzymują jednak wydzielania potu. To już zadanie antyperspirantów przeznaczonych dla osób pocących się nadmiernie.

Nie powodują uczuleń ani podrażnień, ale zamykają ujścia gruczołów potowych. Trzeba więc myć te miejsca na noc, aby skóra mogła swobodnie oddychać i używać antyperspirantu zamiennie z dezodorantem, co dwa dni. Zwężenie gruczołów utrzymuje się bowiem do 48 godzin. Jeżeli nie pocimy się zbyt intensywnie, lepiej używać zwykłych dezodorantów.

Jak pozbyć się nadpotliwości: maści, operacja, zastrzyki

Kiedy przestrzegamy zasad higieny, a mimo to nie możemy zapanować nad potem i jest to dla nas niezwykle krępujące, skorzystajmy z porady lekarza medycyny estetycznej, dermatologa lub chirurga. Być może pomogą przepisane przez lekarza leki antybakteryjne, maści antybiotykowe lub przeciwgrzybicze. Czasem zaleca się również zabiegi jonoforezy na dłonie i stopy. Bywa jednak, że skutkują dopiero bardziej radykalne metody. Chirurg może np. usunąć gruczoły potowe lub przeciąć nerw odpowiedzialny za ich działanie. Daje to trwały efekt, ale wymaga znieczulenia ogólnego i może grozić powikłaniami, np. odmą opłucnową. Bezpieczniejszą metodą jest tzw. łyżeczkowanie tkanki podskórnej, choć, niestety, po nim mogą pozostać blizny.

Najnowszym i, co ważne, mniej radykalnym sposobem są zastrzyki z botuliny (botoksu, czyli oczyszczonego jadu kiełbasianego stosowanego także do wygładzania zmarszczek). Wstrzyknięta w większych dawkach w okolice gruczołów potowych, np. na czole, kościach policzkowych, na nosie nad górną wargą, na dłoniach, stopach, pod pachami, hamuje wydzielanie się potu. Zastrzyki są trochę bolesne. Wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym.

Czytaj też:

Toksyna botulinowa (botulina, botoks) w medycynie: zastosowanie

Zabiegi, które pomagają usunąć NADMIERNĄ POTLIWOŚĆ

Jak pozbyć się nadpotliwości: mądrze wybieraj ubrania

Na nic zdadzą się kąpiele i najlepsze kosmetyki, jeśli włożymy przepoconą bluzkę, zwłaszcza ze sztucznego tworzywa. Materiały syntetyczne wzmagają potliwość, zatrzymują też zapach potu, którego całkiem nie usuwa nawet pranie. Dlatego, jeśli nadmiernie się pocisz, noś rzeczy z naturalnych włókien. W rękawy żakietów można wkładać potniki z tkaniny wchłaniającej pot. Przypina się je na rzepy, a zużyte po prostu wyrzuca. Chronią też ubranie przed plamami z potu.

Czytaj też: Lecznicze tkaniny - antybakteryjna bawełna, legginsy antycellulitowe, skarpetki na grzybicę

Ważne

Skąd się bierze pot?

Pocimy się bez przerwy, również wtedy, gdy nawet tego nie zauważamy. W normalnych warunkach wydzielamy zaledwie 0,8 litra potu na dobę, ale, na przykład w czasie intensywnych ćwiczeń, w tropikach czy w gorączce - nawet 10 l. To właśnie wilgoć pozostająca na powierzchni skóry pozwala organizmowi utrzymać stałą temperaturę.

Gdy jest gorąco, pot chłodzi i zapobiega przegrzewaniu się ciała. Kiedy chorujemy i mamy wysoką gorączkę, pocimy się obficiej, bo organizm potrzebuje większego ochłodzenia. Tym mechanizmem sterują dwa rodzaje gruczołów potowych.

  • Ekrynowe mamy na całej skórze, najwięcej na podeszwach stóp, dłoniach i na czole. Jest ich około 3 mln. Pot wydzielany przez nie jest bezbarwny, rzadki, bezwonny. W 99 procentach składa się z wody, reszta to dwutlenek węgla, chlorek sodu, mocznik, kwas mlekowy, aminokwasy.
  • Gruczoły apokrynowe znajdują się głównie pod pachami, w pachwinach i okolicach narządów płciowych. Uaktywniają się w okresie dojrzałości. Wydzielają pot mętny, lepki, obfity w lipidy (m.in. cholesterol), o bardzo intensywnym zapachu, który powstaje wskutek rozkładu bakterii znajdujących się na skórze. Z wiekiem, gdy obniża się poziom hormonów androgenowych, zmniejsza się również wydzielanie tego potu.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.