Koronawirus w Polsce: jak złagodzić BOLESNE podrażnienia od maseczki ochronnej?

2020-04-18 9:23

Podrażnienia od maseczki ochronnej mogą się tworzyć przede wszystkim za uszami, w miejscach, gdzie o delikatną skórę trze szorstka gumka. Ale tkanina, z jakiej wykonana została maseczka ochronna może podrażnić również skórę na policzkach czy wokół ust. Może to być szczególnie dokuczliwe w ciepłe dni. Jak szybko i skutecznie złagodzić podrażnienia od maseczki ochronnej?

Koronawirus w Polsce: jak złagodzić podrażnienia od maseczki ochronnej?
Autor: Getty Images

Podrażnienia mogą się tworzyć przede wszystkim za uszami: maseczka ochronna ciągle przecież "pracuje" na twarzy, a gumki, choć w bardzo niewielkim stopniu, to jednak mogą naciągać się, gdy mówimy lub ruszamy głową. Trą wówczas o skórę, przez co w wierzchniej warstwie naskórka tworzą się mikro urazy.

Jeśli maseczki ochronnej na koronawirusa używamy okazjonalnie, bo większą część dnia spędzamy w domu, problem praktycznie nie występuje. Pojawia się wówczas, gdy z maseczek ochronnych korzystamy przez dłuższy czas. W podrażnionych miejscach tworzą się bolesne zaczerwienienia, a za uszami również strupki, przez co noszenie maseczki ochronnej może być - delikatnie mówiąc - mało komfortowe. Początkowy dyskomfort może po pewnym czasie przerodzić się w pieczenie i dokuczliwy ból. W jaki sposób złagodzić podrażnienia od maseczki ochronnej? Czy skórę można przez nimi jakoś zabezpieczyć? 

Najszybszy domowy sposób na podrażnioną skórę - również w przypadku podrażnień od maseczki ochronnej - to okład z płatków owsianych. Sprawdzi się zwłaszcza, gdy podrażnienia pojawią się na skórze wokół ust lub na policzkach, ale można go również zastosować na skórę za uszami.

W płatkach owsianych są witaminy, przede wszystkim wit. E i z grupy B, a także minerały i substancje śluzowe o działaniu kojącym. Porcję płatków wystarczy namoczyć w ciepłej wodzie, przełożyć do ściereczki, a ściereczkę związać i taki kompres delikatnie przykładać do skóry.

Jeśli nie jesteś alergikiem, podrażnioną skórę możesz przemywać wyciągiem z rumianku: w jego kwiat zawiera substancje łagodzące takie jak bisabolol czy kwercetyna. Rumianek ma także właściwości przeciwbakteryjne, co zmniejsza ryzyko, że w podrażnionych miejscach rozwinie się stan zapalny.

Pomóc powinien również preparat zawierający wyciąg z liści aloesu. Aloes ma silne właściwości łagodzące. Takie specyfiki dostępne są w aptekach. Zwracaj uwagę na zawartość aloesu: by środek był skuteczny, musi zawierać dużo, bo nawet 70 proc. aloesu.

By złagodzić podrażnienia od maseczki ochronnej, nasmaruj skórę kremem lub maścią z dodatkiem tlenku cynku. Tlenek cynku działa antyseptycznie i pomaga wyleczyć stan zapalny. Ma właściwości wysuszające, dzięki czemu sprawdza się przede wszystkim wtedy, kiedy rozwinie się już stan zapalny, a podrażniona skóra jest lekko wilgotna.

Warto wybierać preparat, który zawiera również emolienty, zabezpieczające skórę przed nadmiernym przesuwaniem, a także składniki kojące podrażnienia – tak działa np. d-pantenol.

Warto wiedzieć

Jeśli przed założeniem maseczki posmarujesz skórę za uszami cienką warstwą kremu ochronnego, to prawdopodobnie uda ci się uniknąć podrażnień, bo w ten sposób zmniejszysz tarcie. Ale ta warstwa musi być naprawdę cienka: inaczej do skóry nie będzie docierało powietrze, co z kolei może doprowadzić do bolesnych odparzeń.

Jak zakładać i nosić maski - lekarz wyjaśnia