Koronawirus w Polsce. Jak używać rękawiczek, by nie były źródłem zakażenia?

2020-04-18 17:46
Koronawirus w Polsce. Jak używać rękawiczek, by nie były źródłem zakażenia?
Autor: Getty Images

Jednorazowe rękawiczki są obowiązkowe na zakupach. Problem jednak w tym, że wiele osób nie wie, w jaki sposób poprawnie z nich korzystać: zakładać, zdejmować, utylizować, przez co zamiast chronić się przed koronawirusem, naraża się na jeszcze większe ryzyko zakażenia. Jak używać rękawiczek, by nie były źródłem zakażenia?

Jednorazowe rękawiczki ochronne są niezbędne, by móc zrobić zakupy (obowiązek ich noszenia nakłada na klientów rozporządzenie, jakie wydał rząd). Ale nawet i bez rządowego nakazu noszenie takich rękawiczek w obecnej sytuacji sugeruje po prostu zdrowy rozsądek.

Jednak jak używać rękawiczek, by nie były źródłem zakażenia? Wbrew pozorom nie jest to bezpodstawne pytanie: już dziesięć lat temu pojawiły się badania, które dowiodły, że zarówno na rękawiczkach lateksowych, jak i nitrylowych wirusy (przede wszystkim koronawirus SARS) są w stanie przetrwać  nawet do czterech godzin. 

Niedawno pojawiły się kolejne, tym razem badające przyczepność koronawirusów - badacze z Uniwersytetu Arizona udowadniają w nich, że do rękawiczek, zwłaszcza lateksowych, koronawirusy mogą przyczepiać się częściej i łatwiej niż do skóry.

Warto też pamiętać, że rękawiczki - co podkreśla WHO - mogą dawać nam złudne poczucie bezpieczeństwa i skutecznej ochrony przed koronawirusem, przez co stajemy się mniej uważni w trakcie ich stosowania.

Nawet te osoby, które zakładają je tylko przed wejściem do sklepu, a następnie od razu zdejmują i wyrzucają, powinny pamiętać, że dotykając koszyka czy produktów w sklepie możemy zanieczyścić rękawiczki wirusami, które następnie - gdy ręką w rękawiczce przypadkowo dotkniemy okolicy ust lub nosa - mogą trafić na błony śluzowe i wywołać zakażenie.

Dlatego bardzo ważne jest, by umiejętnie je stosować: odpowiednio zakładać, zdejmować i utylizować. Wydawałoby się, że to proste. A jednak niejeden z nas ma z tym kłopoty.

Poniższa grafika, jaką udostępnił Główny Inspektorat Sanitarny pokazuje, jak to zrobić prawidłowo i bezpiecznie.

Grafika GIS
Autor: Materiały prasowe

Warto też pamiętać, że rękawiczki jednorazowe, jak sama nazwa wskazuje, są jednokrotnego użytku: po zdjęciu trzeba je wyrzucić do kosza (a nie schować do kieszeni i za jakiś czas nałożyć ponownie) i dokładnie umyć ręce.

Jak bezpiecznie zdjąć rękawiczki ochronne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.