Bezobjawowe zakażenie koronawirusem. Jak rozpoznać?

2020-09-08 11:53 Magda Mazurek

Bezobjawowe zakażenie koronawiruem - jest o nim coraz głośniej i pojawia się coraz więcej pytań. Czy osoby bezobjawowe roznoszą wirusa? Jak rozpoznać, czy jesteśmy nosicielami wirusa bez objawów? I wreszcie czy można się dowiedzieć, czy przeszliśmy już zakażenie koronawirusem?

Bezobjawowe zakażenie koronawirusem budzi wiele wątpliwości. Czy osoby będące nosicielami wirusa mogą zakażać? Naukowcy z amerykańskiego CDC (Centers for Disease Control and Prevention - Centra Kontroli i Prewencji Chorób), analizując przypadki rozprzestrzeniania się koronawirusa w Chinach i Singapurze, doszli do wniosku, że pozornie zdrowe osoby mogą roznosić wirusa dalej! 

Polecamy: Testy na koronawirusa

Spis treści

  1. Bezobjawowy koronawirus - jak sprawdzić, czy jesteśmy zakażeni?
  2. Bezobjawowe zakażenie koronawirusem - jak sprawdzić, czy już chorowaliśmy?
  3. Bezobjawowe zakażenie koronawirusem - można zakażać dalej
  4. Bezobjawowe zakażenie koronawirusem a zakażenie z objawami
  5. Bezobjawowe zakażenie koroanwirusem - co robić?

Bezobjawowy koronawirus - jak sprawdzić, czy jesteśmy zakażeni?

Koronawirus może przez kilka godzin (do kilku dni) być aktywny na powierzchniach płaskich – na jego aktywność ma jednak wpływ stopień wilgotności oraz temperatura.

Wirus przenosi się w trakcie kaszlu lub kichania - właśnie dlatego każdy z nas powinien nosić maseczkę bez względu na wszystko. 

Czy możemy w jakiś sposób, bez wykonywania testów i pojawienia się objawów, sprawdzić, czy jesteśmy nosicielami wirusa? Niestety - nie ma takiej możliwości. Pozostaje nam zatem zachować wszelkie możliwe środki ostrożności. 

Osoba, która jest chora bezobjawowo, to de facto osoba chora - wirus pozostaje w organizmie, replikuje się, może zakażać, ale nie prezentuje żadnych objawów klinicznych lub ewentualnie mogą one być one niewielkie.

Polecamy: Strefa żółta - obostrzenia. Jakie zasady obowiązują w żółtej strefie?

Bezobjawowe zakażenie koronawirusem - jak sprawdzić, czy już chorowaliśmy?

Każde zakażenie, w tym COVID-19, będzie pozostawiało ślady w organizmie w postaci wytworzonych przeciwciał, które stanowiły ochronę przed zainfekowaniem koronawirusem. Jednak dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski przyznał w wywiadzie, że w tej chwili nie mamy na rynku farmaceutycznym takich zestawów, które mogłyby w wiarygodny sposób wykryć te przeciwciała.

A to oznacza, że na chwilę obecną nie możemy tego sprawdzić w sposób wiarygodny.

Czytaj też: Czerwona strefa - obostrzenia. Jakie zasady obowiązują w czerwonej strefie?

Bezobjawowe zakażenie koronawirusem - można zakażać dalej

Na podstawie wyników badań naukowcy oszacowali, że od 6 do 10 proc. nowych przypadków COVID-19 może być wywołanych przez osoby, które są już nosicielami wirusa, ale jeszcze nie mają wyraźnych objawów infekcji.

Szczególnie uderzający dla badaczy był jeden przypadek, do jakiego doszło w Singapurze: zakażenie u 52 letniej kobiety powiązano z tym, że w kościele usiadła na miejscu, które przed nią zajmowało dwóch turystów. Turyści ci początkowo nie wykazywali żadnych objawów, później jednak zachorowali - a naukowcy powiązali te przypadki, analizując nagrania z kościelnej mszy.

Na podstawie tego i innych badań eksperci z CDC zmienili sposób definiowania ryzyka infekcji: obecnie CDC ostrzega, że każdy z nas może być chory, nawet jeśli nie ma objawów zakażenia.

Przypomnijmy: najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem z Chin wg WHO to: 

Najczęstsze objawy zakażenia wirusem z Chin
Autor: redakcja

Bezobjawowe zakażenie koronawirusem a zakażenie z objawami

Jak pisze agencja AP, pozornie zdrowych ludzi, którzy mogą przenosić wirusa, można podzielić na trzy kategorie:

  • przedobjawowych, którzy nie mają objawów, lecz już zarażają, a u nich samych choroba rozwija się kilka dni później; 
  • bezobjawowych, u których nigdy nie rozwijają się objawy infekcji COVID-19; 
  • osoby wyleczone, które po infekcji wracają do zdrowia, ale mimo to jeszcze przez jakiś czas po wyzdrowieniu zarażają. Badania w Singapurze i Chinach koncentrowały się na osobach przedobjawowych.

Bezobjawowe zakażenie koroanwirusem - co robić?

Eksperci zaś podkreślają, że dla opanowania pandemii bardzo ważne jest zachowanie dystansu społecznego. Cytowana przez agencję Associated Press prof. Lauren Ancel Meyers z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin, która bada transmisję koronawirusa w różnych krajach, wyjaśnia, że  bardzo istotne jest ograniczenie kontaktów społecznych między ludźmi, którzy wydają się być całkowicie zdrowi.

Z kolei w wywiadzie dla stacji radiowej w Atlancie dyrektor CDC, dr Robert R. Redfield powiedział, że nawet 25 proc. zarażonych osób może nie mieć objawów infekcji - nie wiadomo jednak, na czym opierał te szacunki.

Koronawirus - Leki

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czytaj także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE