Utrata węchu i smaku? Zobacz, dlaczego to tak uciążliwa przypadłość

2020-05-25 12:05

Utrata węchu i smaku to jeden z objawów COVID–19. Wydaje się mało groźny w porównaniu z trudnościami w oddychaniu czy gorączką przekraczającą 40 st, ale tak nie jest. Utrata tych dwóch zmysłów jest bardzo uciążliwa.

Utrata węchu i smaku? Zobacz, dlaczego to tak uciążliwa przypadłość
Autor: Getty images

Utrata węchu i smaku do dolegliwość znana na długo przed erą COVID-19. Ma nawet swoją nazwę - to anosomia. Tak naprawdę dolegliwość ta dotyczy utraty węchu, smak jest bowiem tylko wtórnym odczuciem.

Spis treści

  1. Czy to prawda, że jemy nosem?
  2. COVID-19 zaburza węch
  3. Utrata węchu powoduje depresję i niedożywienie

Czy to prawda, że jemy nosem?

Większość doznań, które uważamy za smak, to bodźce rozpoznawany przez nasz układ węchowy. Kiedy tracimy zmysł węchu, myślimy, że również straciliśmy zmysł smaku. Łatwo to sprawdzić np. w czasie kataru – gdy mamy zatkany nos i nie czujemy zapachu potraw, wydaje nam się, że straciły one również swój smak. A tak nie jest - nasze kubki smakowe działają prawidłowo.

Język może wykryć tylko smak słodki, słony, gorzki, kwaśny i tzw. umami. Kiedy jemy truskawkę, nasze kubki smakowe mówią nam, że jest słodka, ale tak naprawdę to nasz system węchowy nam to pokazuje. Nawet jeśli mówimy, że „smakujemy” truskawkę, tak naprawdę doświadczamy jej smaku wytwarzanego przez zapach owocu przechodzący z nosa do ust.

COVID-19 zaburza węch

Wiemy, że koronawirus atakuje głównie drogi oddechowe. Upośledzenie węchu w czasie COVID wywołane jest gromadzeniem się patogenu w części nosowej i ustnej gardła oraz bezpośrednim sąsiedztwie. Ma to wpływ na nerw węchowy oraz receptory smaku w jamie ustnej. Zdaniem naukowców z Torunia patogen może też wnikać do mózgu, gdzie dokonuje prawdziwego spustoszenia.

Nie jest to zresztą jedyny przypadek wirusa, który osłabia zmysły. Takie zaburzenia wywołuje również podrażnienie błon śluzowych nosa wywołanych przez infekcje, jak przeziębienie, zapalenie zatok przynosowych, grypa.

Zazwyczaj taka utrata węchu i smaku jest krótkotrwała – specjaliści zajmujący się leczeniem pacjentów z COVID–19 podejrzewali, że objawy mogą utrzymywać się na stałe, okazuje się jednak, że u większości chorych węch powraca. Jak szybko? To zależy od stopnia uszkodzenia komórek w obrębie nerwów obwodowych – mówił Prof. Konrad Rejdak, wojewódzki konsultant w dziedzinie neurologii, cytowany przez kurierlubelski.pl.

W Polsce odkryto dlaczego chorzy na COVID-19 tracą węch!

To już pewne: utrata węchu i smaku objawem koronawirusa! Są nowe badania

Utrata węchu powoduje depresję i niedożywienie

Wiadomo jednak, że anosomia wywołana innym dolegliwościami (guzami mózgu. urazami głowy czy starością) może być trwała i powodować nieodwracalną utratę węchu. To może być z kolei źródłem chorób innego rodzaju, np. depresji czy niedożywienia, a także problemów, z których zdrowi ludzie nie zdają sobie sprawy. Nos służy nam bowiem często do ostrzegania: osoby z utratą węchu nie czują dymu, zapachu gazu czy zepsutego jedzenia, co może wpływać na ich bezpieczeństwo.

Dlatego utraty węchu nie wolno lekceważyć – bez względu na to, czy jest ona objawem koronawirusa czy innej dolegliwości, warto powiedzieć o niej lekarzowi. Chociaż jest trudne do zmierzenia, to jednak specjalista zada ci kilka pytań na temat twojego stanu zdrowia, objawów, zbada nos i poradzi, jak leczyć tę przypadłość.

Teoria zapachu