To już pewne: utrata węchu i smaku objawem koronawirusa! Są nowe badania

2020-04-15 12:30 Ewelina Kamińska, źródło: University of California - San Diego

Do tej pory utrata zmysłów węchu i smaku nie była oficjalnie uważana za objaw zakażenia koronawirusem. Ostatnie badania, opublikowane 12 kwietnia przez badaczy z UC San Diego Health, potwierdziły jednak związek między zaburzeniami w obrębie tych dwóch zmysłów a zachorowaniem na COVID-19.

Z badań wynika, że jeśli straciłeś węch i smak, prawdopodobieństwo, że zachorowałeś właśnie na COVID-19 jest ponad 10-krotnie wyższe niż to, że złapałeś inną infekcję.

Co prawda jednym z najczęstszych pierwszych objawów zakażenia koronawirusem nadal pozostaje gorączka, ale zmęczenie oraz utrata węchu i smaku pojawiają się wraz z innymi, bardzo częstymi początkowymi objawami. Zdaniem doktor Carol Yan, która pracuje w UC San Diego Health jako otolaryngolog i chirurg głowy i szyi, badanie dowodzi, że utrata węchu i smaku są wczesnymi oznakami COVID-19.

Naukowcy przebadali 1480 pacjentów z grypopodobnymi objawami, którzy mogli być zarażeni koronawirusem. 102 z nich było chorych na COVID-19. Z ankiet, które przeprowadzono wynika, że w początkowej fazie duża część z nich skarżyła się na poważne zaburzenia smaku i węchu. Na szczęście ta przypadłość szybko mija – aż 70 procent badanych zgłosiło znaczną poprawę w przeciągu niecałych czterech tygodni trwania prac badawczych.

Powrót zmysłów zbiegał się w czasie ze zdrowieniem. Co ciekawe – naukowcy zauważyli też, że osoby, które zgłaszały jako jeden z objawów bolące gardło, częściej od innych nie były zakażone koronawirusem.

Zobacz, jak które objawy zakażenia koronawirusem są najczęstsze, a które występują rzadziej:

Najczęstsze objawy zakażenia wirusem z Chin
Autor: redakcja

Naukowcy mają nadzieje, że potwierdzenie, że utrata smaku i węchu faktycznie są wczesnymi symptomami choroby pomoże w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa, który jest wyjątkowo zaraźliwy. Pozostałe objawy COVID-19 to gorączka, zmęczenie, kaszel i trudności w oddychaniu, ale infekcja przenosi się bardzo szybko, dlatego wykrywanie wczesnych lub dyskretnych objawów może pozwalać szybko izolować chorych na bezobjawową postać infekcji i nie pozwalać na roznoszenie koronawirusa. 

Polecamy również: 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE