Który materiał na maseczkę jest najlepszy? Naukowcy ujawniają

2020-04-14 13:07 Monika Ochnik

Od 16 kwietnia wszyscy przebywający w przestrzeni publicznej będą musieli nosić maseczkę na twarzy. Z jakiego materiału najlepiej ją zrobić? Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge przebadali 9 materiałów dostępnych w każdym domu. Który jest najlepszy?

Brytyjscy naukowcy porównali 9 materiałów, które każdy z nas ma w domu, pod kątem przenikania cząsteczek wielkości koronawirusa SARS CoV-2, czyli ok. 0,2 mikrona, i wyniki przedstawili w formie wykresu.

Wynika z niego, że żaden materiał nie zapewnia stuprocentowej ochrony przeciwko koronawirusowi. Najwięcej cząsteczek jest w stanie zatrzymać maseczka chirurgiczna - aż 89 procent. Niewiele mniej, bo 86 procent cząsteczek, wychwytuje worek do odkurzacza.

Nieco mniej efektywne, ale nadal bardzo dobre (73 procent) są ściereczki, które znajdziemy w każdej kuchni. Dobrą maseczkę możemy również zrobić z koszulki bawełnianej, ale ważne, by nie była to czysta bawełna. Ta zapewnia tylko 51 procent ochrony, znacznie lepsza jest bawełna z domieszką innych materiałów (zwykle sztucznych) - ta wychwytuje o mniej więcej 20 procent więcej cząsteczek. 

Nieco gorzej poradzą sobie poszewka na pościel oraz len (62 procent), przy czym lepszą efektywność ma antybakteryjna poszewka (68 procent) niż ta zwykła (zaledwie 57 procent).

Jeszcze gorzej wypadają w tym zestawieniu jedwab (54 procent) oraz zwykły  (49 procent).

Jaki materiał najlepszy na maseczkę
Autor: redakcja

Ale pamiętajmy - lepsza taka ochrona na usta i nos, która wychwyci nawet 50 procent cząsteczek, niż żadna. Bo jak pokazują badania, duże znaczenie ma też dawka wirusa. Im człowiek jest narażony na większe stężenie patogenów, tym większe jest ryzyko zachorowania i cięższego przebiegu COVID-19.

Czytaj też:

      

Jak zakładać i nosić maski - lekarz wyjaśnia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE