W Polsce odkryto dlaczego chorzy na COVID-19 tracą węch!

2020-05-14 19:51 Magda Mazurek

Naukowcy z Torunia sprawdzili, dlaczego chorzy na COVID-19 tracą węch. Ich zdaniem wirus może wnikać do mózgu, gdzie dokonuje prawdziwego spustoszenia. I stąd zaburzenia węchu.

Naukowcy i lekarze przestrzegali pacjentów przed utratą zmysłu węchu - miało ono świadczyć o rozwijającym się zakażeniu SARS-CoV-2. Temat ten postanowili zgłębić bliżej polscy naukowcy. 

Katarzynie Bilińskiej i Patrycji Jakubowskiej z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika udało się ustalić przyczyny tego zjawiska! W badaniu wzięli udział:

  • Katarzyna Bilińskaj oraz Patrycja Jakubowska z Katedry Biologii i Biochemii Medycznej Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum w Bydgoszczy (filii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu)
  • p.o. Kierownik Zakładu Genetyki Molekularnej Komórki dr hab. n. med. Rafał Butowt,
  • prof. Christopher S. von Bartheld z Universty of Nevada w Reno (USA).
  • Wyniki badania opublikowało American Chemical Society na łamach "ACS Chemical Neuroscience".

Wpływ na utratę węchu mają receptory białek, które koronawirus wykorzystuje, by namnażać się w organizmie zakażonego pacjenta po wniknięciu do jego ciała. Jak wynika z testów prowadzonych na myszach, białka, które są niezbędne do tego, by koronawirus mógł wniknąć do organizmu, wytwarzane są przez komórki jamy nosowej i odpowiadają za wykrywanie cząsteczek zapachowych.

Wniosek z badania:

  • białko ACE2 i proteaza TMPRSS2 ulegają ekspresji w podtrzymujących komórkach nabłonka węchowego, które są zaangażowane we wnikanie wirusa SARS-CoV-2 i mogą wpływać na zaburzenia zmysłu węchu u pacjentów z COVID-19.

Koronawirus w mózgu?

Gdyby okazało się, że komórki podtrzymujące nabłonka węchowego mogą po zainfekowaniu przekazywać koronawirusa do neuronów, dawało by im to szansę na to, by wirus dostawał się do mózgu. Na razie jednak tego nie potwierdzono, ale też nie wykluczono. 

Polecamy: Koronawirus endemiczny? Co to oznacza?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE