Koronawirus endemiczny? Co to oznacza?

2020-05-14 19:02 Magda Mazurek

Czy koronawirus będzie jak HIV, stanie się wirusem endemicznym? Co to oznacza? W teorii i praktyce dla nas? Przekonajcie się.

W środę odbyła się konferencja WHO, podczas której ekspert Światowej Organizacji Zdrowia Mike Ryan powiedział, że wirus SARS-CoV-2 może stać się endemiczny tak, jak to jest w przypadku wirusa HIV.

Co to oznacza dla nas? W praktyce musimy wrócić do pracy, żeby przeżyć. Po prostu - zamrożona gospodarka nie sprawdzi się na długo, chociaż nieco spowolni rozprzestrzenianie się wirusa. Dużo zależy także od nas, jako od społeczeństwa - czy zachowamy dystans? Czy będziemy przestrzegać zasad higieny?

Lepiej, żeby tak było: - Trajektoria tej epidemii jest w naszych rękach i jest to sprawa wszystkich i wszyscy powinniśmy przyczynić się do jej powstrzymania – dodał dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Obecnie na całym świecie koronawirusem zakażone są ponad cztery miliony ludzi, zmarło blisko 300 tysięcy osób.

Wirus zostanie z nami?

- Ważne jest, aby wyłożyć karty na stół: ten wirus może stać się kolejnym endemicznym wirusem w naszych społecznościach i może nigdy nie zniknąć - powiedział Ryan - Myślę, że musimy być realistami i nie sądzę, aby ktokolwiek mógł przewidzieć, kiedy ta choroba zniknie. Nie należy składać żadnych obietnic i nie podawać żadnych dat. Ta choroba może przerodzić się w długi problem lub może zniknąć nagle – dodał.

Polecamy: WHO: sprawdzamy, które terapie działają

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE