Nie masz węchu, nie czujesz smaku? Być może masz koronawirusa

2020-03-23 13:29 Katarzyna Hubicz

Czujesz się dobrze, nie kaszlesz, nie masz temperatury - tyle, że nie czujesz żadnych zapachów i straciłeś smak? Być może właśnie w ten sposób przechodzisz infekcję COVID-19.

Objawy COVID-19 najczęściej kojarzą się z tymi, które przypominają grypę: zwykle jest to podwyższona temperatura i kaszel, rzadziej duszności, sporadycznie pojawia się również biegunka. Czy teraz dołączą do nich kolejne?

Wszystko wskazuje na to, że tak: Brytyjskie Stowarzyszenie Otorynolaryngologii ostrzega, że wszyscy, którzy doświadczyli nagłej utraty węchu i smaku, mogą być nosicielem koronawirusa, nawet, jeśli poza tym nie mają innych objawów infekcji.

Naukowcy opierają swoje spostrzeżenia m.in. na danych pochodzących z Korei Południowej, Włoch i z Chin. W oświadczeniu, wydanym przez British Rhinological Society czytamy, że w tych krajach mniej więcej jedna trzecia pacjentów zarażonych wirusem SARS-CoV-2 uskarżała się na utratę węchu (określaną jako anosmia lub hiposmia).

W Korei Południowej, gdzie badania były bardziej rozpowszechnione, 30 procent pacjentów z dodatnim wynikiem testu miało anosmię jako główny objaw łagodnego przypadku zakażenia. Liczba doniesień o znaczącym wzroście liczby pacjentów z anosmią przy braku innych objawów szybko rośnie.

W oświadczeniu można przeczytać, że nagły wzrost przypadków izolowanej anosmii zgłosił m.in. Iran, a "wielu lekarzy z USA, Francji i północnych Włoch ma takie same doświadczenia".

Na podstawie tych doniesień prof. Claire Hopkins, prezes Brytyjskiego Stowarzyszenia Otorynolaryngologii wzywa osoby, które tracą zmysł węchu, do dobrowolnej siedmiodniowej izolacji nawet, jeśli nie mają innych objawów infekcji - zdaniem ekspertki to pomoże zwolnić tempo rozprzestrzeniania się choroby COVID-19.

Z kolei inny sygnatariusz oświadczenia, prof. Nirmal Kumar (prezes zrzeszającej lekarzy otorynolaryngologów organizacji ENT UK) w wywiadzie udzielonym Sky News powiedział, że utraty węchu i smaku bez innych objawów doświadczać mogą przede wszystkim młodsi pacjenci.

Wywiad można obejrzeć pod tym linkiem

Koronaporadnik Federa: Jak zachować bezpieczny dystans?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE