Zdrowie

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „zdrowie jest stanem pełnego/całkowitego dobrego samopoczucia/dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego a nie tylko jej brakiem – obiektywnie istniejącej – choroby czy niepełnosprawności.” Na zdrowie indywidualne i zbiorowe ma wpływ wiele czynników np. czynniki genetyczne, warunki środowiska otaczającego, warunki ekonomiczne, poziom wykształcenia oraz dostępność opieki zdrowotnej. By poprawić zdrowie ludności zaleca się działania w obszarze profilaktyki oraz promocji zdrowia.

Diagnostyka genetyczna może diametralnie zmienić los pacjenta z chorobą rzadką – skrócić ścieżkę diagnostyczną, ograniczyć niepotrzebne hospitalizacje i wskazać właściwe leczenie. Jednak, jak podkreśla prof. Anna Latos-Bieleńska w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie konieczne są zmiany systemowe – zarówno w zakresie kadr, jak i świadczeń.
Domowe metody łagodzenia swędzenia pochwy mogą stanowić alternatywę dla preparatów z apteki, ale tylko wtedy, gdy źródłem problemu nie jest infekcja grzybicza lub bakteryjna, a np. reakcja alergiczna czy podrażnienie. Warto jednak zachować ostrożność, część sposobów może pogorszyć stan miejsc intymnych. Zobacz, które metody mogą przynieść ulgę.
To powszechny, chociaż bagatelizowany problem. Nawet 40 proc. seniorów, którzy trafiają do szpitala, i ok. 20 proc. tych, którym poziom witaminy B skontrolowano w warunkach ambulatoryjnych, ma niedobór witaminy B1. Może być skutkiem braku apetytu i niezbilansowanej diety, ale nie tylko.
Okazuje się, że chorobą tropikalną można zarazić się nawet wtedy, gdy nie podróżujemy na drugi koniec świata. Najnowsze badania ujawniły wzrost liczby zgłoszeń dotyczących malarii lotniskowej i bagażowej w Europie w ostatnich latach. Międzynarodowy zespół naukowców odnotował aż 145 przypadków zachorowań.
Aplikacja ASDetect – bezpłatne narzędzie mobilne, umożliwiające rozpoznanie wczesnych oznak spektrum autyzmu u dzieci - została uruchomiona w języku polskim. Aplikacja została stworzona przez naukowców w Australii. Dotyczy najmłodszych dzieci w wieku od 11 miesięcy do 2,5 roku. Wersję w języku polskim zaprezentowano w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie.
Niełatwo zrozumieć, że ludzkość tak łatwo i szybko zapomina, jakim dobrodziejstwem są szczepienia. Zapewne głównie dlatego, że z większością chorób, przeciw którym mamy szczepionki i zastosowano je u większości z nas, nie stykamy się na co dzień. Sytuacja może jednak łatwo wymknąć się spod kontroli i diametralnie zmienić.
Nadchodzą upały i to poważne, w dodatku w takich sytuacjach pierwsze co przychodzi do głowy to myśl, co zrobić, by jak najszybciej się schłodzić? Wówczas głównie sięgamy po coś zimnego do picia. Okazuje się, że dla wielu osób tak prosta i popularna metoda może być niebezpieczna. Ucierpieć może na tym serce.
33-letnia Dorota nie była niejadkiem, nie była też tzw. chucherkiem, wyglądała raczej na okaz zdrowia. Z apetytem też nie miała problemu, zatem wydawałoby się, że wszystko było w porządku. Niestety - często chorowała. Jej odporność nie należała do najlepszych i tak zostało do okresu dorosłości. Aż pewnego dnia wykonała badania w kierunku kandydozy i spojrzała na swoje zdrowie zupełnie inaczej. Historię Doroty opisuje Joanna Zielewska w książce pt. “Jelita-kręta droga do zdrowia”, a my przyglądamy się bliżej grzybicy jelit.
Od lipca 2025 roku refundowane będzie nowoczesne leczenie endometriozy, program profilaktyki raka szyjki macicy zostanie rozszerzony o nowe badania, a dostęp do badań genetycznych związanych z mutacjami genów BRCA1 i BRCA2 stanie się łatwiejszy. Sprawdź, kto może skorzystać z tych zmian.
Lipoproteina (a) jest ściśle powiązana z ryzykiem sercowo-naczyniowym, ale wydaje się, że wciąż mówimy o niej zbyt mało. Podczas II Kongresu Zdrowie 360 w Warszawie prof. dr hab. n. med. Maciej Banach w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie wyjaśnił, dlaczego tak ważne to, aby wykonać badanie krwi oceniające poziom wspomnianej lipoproteiny.
Ani żadna nowość, ani przełomowe odkrycie, a jednak "suplementy liposomalne" robią ostatnio zawrotną karierę. Przybywa reklam i składników, które są oferowane w tej formule. Słusznie? Jakich efektów spodziewać się po tym nowym hicie rynkowym?
Gastrolodzy od co najmniej dekady apelują, by badanie kalprotektyny stało się elementem standardowej profilaktyki chorób jelit. Na razie bez powodzenia. Czuły test możesz wykonać we własnym zakresie, czasem zlecany jest w warunkach szpitalnych, już przy uzasadnionym podejrzeniu lub potwierdzeniu poważnej choroby jelit.
Bez wątroby nie da się żyć. Tymczasem problemy z tym narządem rozpoznawane są niejednokrotnie dopiero wtedy, gdy choroba jest bardzo zaawansowana. Skuteczne leczenie w związku z tym okazuje się znacznie utrudnione. Wątroba często nie ostrzega, że choruje, a jeśli już, to dość nietypowo. Na co zwracać uwagę, przypomina dr n. med. Tadeusz Tacikowski.
W sezonie jesienno-zimowym dopadają nas przede wszystkim wirusy atakujące układ oddechowy. Latem patogeny wolą nasze brzuchy. Oto 7 bakterii, które odpowiadają za większość letnich infekcji. To nie niestety ich czas.
Kiedy zawiodły antyoksydanty, profesor Lloyd Trotman z nowojorskiego ośrodka badawczego Cold Spring Harbor Laboratory uznał, że warto sprawdzić, jak wyjątkowo agresywne nowotwory prostaty zareagują na prooksydant, jakim jest witamina K. Wygląda na to, że jest nowa nadzieja dla pacjentów.
Angina - choroba wieku dziecięcego, którą prawie każde dziecko na jakimś etapie musi przejść. Wydawałoby się, że jest to zwykła infekcja, która - choć niezbyt przyjemna - nie pozostawia trwałych skutków. To błąd! Choroby wywołane przez paciorkowce mogą skutkować poważnymi powikłaniami neurologicznymi i dosłownie "zabrać" dziecko, jakie znaliśmy przed chorobą, zmieniając je diametralnie i powodując regres.
Choć uznawana za zapomnianą, gruźlica wciąż jest główną przyczyną zgonów z powodu chorób zakaźnych na świecie. Naukowcy z Rockefeller University w Nowym Jorku w najnowszym badaniu scharakteryzowali rzadką mutację. Jej nosiciele są bardziej narażeni na zachorowanie na różne choroby zakaźne.
Walka z cukrzycą zaczyna się znacznie wcześniej, niż myślimy - na poziomie codziennych wyborów. Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, dieta odgrywa kluczową rolę w profilaktyce tej choroby. By zadbać o zdrowie, wystarczy dodać do jadłospisu jeden ważny składnik.
Gorące dni potrafią dać się we znaki, nie tylko z powodu upałów. Okazuje się, że nawet co druga kobieta latem zmaga się z nieprzyjemną przypadłością, która może wpłynąć na codzienny komfort. O czym warto wiedzieć i jak się chronić?
Wulwodynia to przewlekły, utrzymujący się przez tygodnie lub miesiące ból sromu, który pojawia się bez jednoznacznej przyczyny. To wciąż mało znane schorzenie może poważnie utrudniać codzienne funkcjonowanie, wpływać na relacje międzyludzkie oraz kondycję psychiczną kobiet. Jakie symptomy mogą na nią wskazywać?
Statyny skutecznie zmniejszają stężenie cholesterolu. W ten sposób przyczyniają się do ochrony przed miażdżycą, chorobą wieńcową, zawałem serca czy udarem mózgu. Jednak, jak każdy lek, mogą wywoływać skutki uboczne. Najnowsze badania sugerują, że ich długotrwałe stosowanie może mieć wpływ na jakość snu.

Zdrowie dzielimy na:

  • zdrowie fizyczne czyli prawidłowe funkcjonowanie organizmu,
  • zdrowie psychiczne (emocjonalne i umysłowe) czyli zdolność do wyrażania i rozpoznawania emocji oraz zdolność logicznego myślenia,
  • zdrowie społeczne czyli zdolność do nawiązywania i podtrzymywania relacji z ludźmi,
  • zdrowie duchowe czyli zbiór zasad i zachowań dążących do osiągnięcia spokoju wewnętrznego.

Zdrowie to wynik działania czynników związanych ze środowiskiem, stylem życia, dziedziczeniem genetycznym oraz opieką medyczną. Jak cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem? Dbanie o zdrowie to długofalowe zadanie, które wymaga konsekwencji w jego realizacji. Odpowiednio zbilansowana dieta i prowadzenie zdrowego stylu życia jest kluczem do dobrego zdrowia.

Zdrowe odżywianie to nie tylko ilość i rodzaj posiłków, ale i właściwe nawodnienie organizmu. Niekiedy urozmaicona dieta i produkty bogate w składniki odżywcze nie wystarczą. Dla lepszego zdrowia dobrze jest sięgnąć po dodatkową suplementację, którą najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Korzystny wpływ na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne ma regularna aktywność fizyczna. Warto zadbać o zdrowy sen, unikać stresu i nie zapominać o odpoczynku. Kluczową rolę odgrywa ochrona zdrowia polegająca na zapobieganiu i leczeniu chorób. Dodatkowo, poprzez korzystanie z usług medycznych, wspiera utrzymanie dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.