Zdrowie

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „zdrowie jest stanem pełnego/całkowitego dobrego samopoczucia/dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego a nie tylko jej brakiem – obiektywnie istniejącej – choroby czy niepełnosprawności.” Na zdrowie indywidualne i zbiorowe ma wpływ wiele czynników np. czynniki genetyczne, warunki środowiska otaczającego, warunki ekonomiczne, poziom wykształcenia oraz dostępność opieki zdrowotnej. By poprawić zdrowie ludności zaleca się działania w obszarze profilaktyki oraz promocji zdrowia.

Latem zatrucia pokarmowe zdarzają się znacznie częściej i bywają groźniejsze niż w innych porach roku. Wysokie temperatury sprzyjają szybkiemu namnażaniu bakterii, a błędy w przechowywaniu jedzenia mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Eksperci tłumaczą, dlaczego lato to czas szczególnego ryzyka.
USA mierzą się z największą liczbą przypadków odry od ponad trzech dekad. Według najnowszych danych potwierdzono już 1277 zachorowań - to najwyższy wynik od 1992 roku. Eksperci biją na alarm i wskazują na rosnący problem spadku wyszczepialności wśród dzieci i dorosłych.
Jelita odpowiadają nie tylko za trawienie, ale wpływają również na odporność, samopoczucie i wygląd skóry. Gdy zaczynają się starzeć, cierpi na tym cały organizm. Eksperci wskazują 10 codziennych błędów, które mogą przyspieszyć ten proces - często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Minister zdrowia ogłosił uruchomienie ośmiu ośrodków, które rozpoczęły kompleksowe leczenie endometriozy. To pierwszy krok do systemowej opieki nad pacjentkami z chorobą, która przez lata była bagatelizowana i błędnie diagnozowana.
Czy menopauza oznacza koniec migreny? To przekonanie wciąż pokutuje w społeczeństwie. Tymczasem wiele kobiet wciąż cierpi, a bagatelizowanie objawów po 50. roku życia może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.
Rak żołądka zazwyczaj atakuje osoby po 50. roku życia, ale zdarza się także u znacznie młodszych. Ponad 40 proc. przypadków diagnozuje się bardzo późno, gdy występują już przerzuty do narządów odległych, a szanse na uratowanie chorego są znikome. Objawy często raka żołądka są niespecyficzne, takie, które wielu pacjentów nie wysyłają przez dłuższy czas. Pomocnych badań profilaktycznych unikamy, dlatego lekarze konsekwentnie apelują, żeby zaopiekować się wreszcie własnym żołądkiem.
Sposobów na błyskawiczne rozładowanie stresu nie brakuje. Warto to robić, bo kumulowane napięcie niszczy nam zdrowie. Ciekawy trik pokazała fizjoterapeutka Karolina Anioł-Kozłowska na Instagramie. Wystarczy minuta i odpowiednie uciśnięcie właściwego punktu w uchu. Obserwatorzy zapewniają, że to działa i to jeszcze jak!
W ostatnim czasie naukowcy dużo uwagi poświęcają wpływowi urządzeń i sztucznego światła na nasz organizm. Tym razem badacze Flinders Health and Medical Research Institute, we współpracy ze specjalistami z Wielkiej Brytanii i USA sprawdzili, jak te czynniki wpływają na ryzyko sercowo-naczyniowe. Znamy wyniki.
ADHD u dorosłych często pozostaje niezdiagnozowane lub mylone z innymi zaburzeniami, takimi jak depresja czy zaburzenia lękowe. Objawy bywają mniej oczywiste niż u dzieci, a brak świadomości i wiedzy na temat tego schorzenia u dorosłych sprawia, że wielu pacjentów latami funkcjonuje bez odpowiedniej diagnozy.
Chorobę Alzheimera już dawno powiązano z obecnością toksycznego białka tau w mózgu. Jednak wciąż nie wiadomo, czy jest ono przyczyną choroby, czy jej skutkiem. Nowe badania opublikowane na łamach Nature Metabolism wskazuje, że istotną rolę w zmianach neurodegeneracyjnych może odgrywać cukier i to jak jest przetwarzany.
Błonica, inaczej zwana dyfterytem, jest bardzo groźną chorobą zakaźną. Do zarażenia błonicą może dojść na kilka sposobów. Bakterie maczugowca błonicy (Corynebacterium diphtheriae) mogą przemieszczać się zarówno poprzez kontakt bezpośredni, taki jak dotyk, jak również drogą kropelkową - przy kasłaniu lub kichaniu.
Endokrynolog nie zajmuje się wyłącznie leczeniem chorej tarczycy. Wydaje się jednak, że dość często o tym zapominamy i udajemy się do tego specjalisty, głównie podejrzewając zaburzenia pracy właśnie wspomnianego narządu. Jakie objawy powinny wzbudzić czujność i sprawić, że umówimy się na wizytę? Wskazujemy sześć ważnych sygnałów.
Lato sprzyja kontaktom z owadami, a pszczoła w szklance czy w puszce z napojem to nie tylko kłopotliwa niespodzianka. Eksperci odpowiadają na pytanie, czy połknięcie pszczoły może zagrażać życiu i jak organizm reaguje w takich sytuacjach.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PIB opublikował raport pt. “Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania”. Niestety z danych wynika, że umieralność w naszym kraju z powodu chorób układu krążenia jest znacznie wyższa niż średnia europejska. Zajmujemy 6. miejsce od końca na tle pozostałych państw. Dr Agnieszka Graczyk - Szuster w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie wyjaśnia, co może być przyczyną tak fatalnego wyniku.
Swędzenie pochwy może mieć różne przyczyny. Czasem jest skutkiem stosowania drażniących środków piorących lub noszenia obcisłej, syntetycznej bielizny. Świąd może być też spowodowany infekcją grzybiczą lub bakteryjną bądź innym schorzeniem ginekologicznym. Wówczas konieczna jest diagnoza i leczenie pod nadzorem lekarza.
Z jednego z popularnych europejskich krajów napłynęły niepokojące informacje. Władze potwierdziły pierwszy zgon wywołany przez groźnego wirusa, który może łatwo się rozprzestrzeniać. Eksperci apelują o ostrożność i analizują ryzyko dalszych zakażeń.
Kiedy Alżbecie Lenskiej pękł tętniak w trakcie spektaklu, wszystko mogło skończyć się tragicznie. Zamiast tego – rozpoczęła się jej największa życiowa transformacja. Dziś aktorka w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie opowiada nie tylko o cudzie przetrwania, ale też o pasji, która narodziła się z traumy oraz o projekcie Fundacji Happy Brain Society, której celem będzie m.in. wsparcie pacjentów, aby po wyjściu ze szpitala nie byli pozbawieni wsparcia.
Nieswoiste zapalenia jelit nie dość, że działają wyniszczająco na organizm, to jeszcze znacząco zwiększają ryzyko raka jelita grubego. Nawet regularnie badani pacjenci żyją w stresie między kolejnymi procedurami diagnostycznymi, niepewni jutra. Nowe narzędzie pozwala ocenić na 90 proc., kto faktycznie jest narażony na nowotwór.
W ubiegłym roku była panika, ogniska epidemiczne, ofiary śmiertelne. Nadchodzi sezon na legionellę, a w opinii ekspertów władze zrobiły niewiele, by chronić obywateli przed zagrożeniem. Zapowiedzi były szumne. Przepisów jednak nie zmieniono i teraz nie ma czasu na ich wdrożenie.
Rozwijają społecznie i emocjonalnie. Uczą odpowiedzialności, zachęcają do aktywności fizycznej. Uszczęśliwiają i dbają o serca. Psy w naszych domach to skarb, ale boisz się, że akurat dla flory bakteryjnej nie są dobre? To badanie zaskakuje, bo są dowody, że pupil w domu to nawet zdrowsze jelita.
Zielona herbata to napój ceniony nie tylko za wyjątkowy smak, lecz także za liczne korzyści zdrowotne. Od dawna uznawana jest za napar, który korzystnie wpływa na różne aspekty naszego życia. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją pewne produkty i leki, z którymi nie powinno się łączyć zielonej herbaty. Sprawdź, jak uniknąć potencjalnych problemów.

Zdrowie dzielimy na:

  • zdrowie fizyczne czyli prawidłowe funkcjonowanie organizmu,
  • zdrowie psychiczne (emocjonalne i umysłowe) czyli zdolność do wyrażania i rozpoznawania emocji oraz zdolność logicznego myślenia,
  • zdrowie społeczne czyli zdolność do nawiązywania i podtrzymywania relacji z ludźmi,
  • zdrowie duchowe czyli zbiór zasad i zachowań dążących do osiągnięcia spokoju wewnętrznego.

Zdrowie to wynik działania czynników związanych ze środowiskiem, stylem życia, dziedziczeniem genetycznym oraz opieką medyczną. Jak cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem? Dbanie o zdrowie to długofalowe zadanie, które wymaga konsekwencji w jego realizacji. Odpowiednio zbilansowana dieta i prowadzenie zdrowego stylu życia jest kluczem do dobrego zdrowia.

Zdrowe odżywianie to nie tylko ilość i rodzaj posiłków, ale i właściwe nawodnienie organizmu. Niekiedy urozmaicona dieta i produkty bogate w składniki odżywcze nie wystarczą. Dla lepszego zdrowia dobrze jest sięgnąć po dodatkową suplementację, którą najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Korzystny wpływ na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne ma regularna aktywność fizyczna. Warto zadbać o zdrowy sen, unikać stresu i nie zapominać o odpoczynku. Kluczową rolę odgrywa ochrona zdrowia polegająca na zapobieganiu i leczeniu chorób. Dodatkowo, poprzez korzystanie z usług medycznych, wspiera utrzymanie dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.