WITAMINA E - właściwości i zastosowanie witaminy E

4 komentarze
Autor: Monika Majewska

Witamina E to związek, którego właściwości od dawna są wykorzystywane w medycynie, gdzie znana jest m.in. jako "witamina płodności", gdyż jest niezbędna do jej zachowania. Ponadto witamina E znalazła zastosowanie w kosmetyce, gdzie sławę zyskała jako "witamina młodości", gdyż opóźnia proces starzenia się skóry. Sprawdź, jakie działanie ma witamina E oraz gdzie się znajduje.

Witamina E to grupa związków określanych mianem tokoferoli. Razem z witaminami A, D i K należą one do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Oznacza to, że są one magazynowane w organizmie (a nie wydalane z moczem czy potem, jak witaminy rozpuszczalne w wodzie), w którym znajdują się głównie w tkance tłuszczowej (ok. 20 mg) i w nadnerczach.

Witamina E: jakie funkcje pełni w organizmie?

Witamina E, obok witamin A i C, jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni organizm przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniem komórek, wywoływanym przez wolne rodniki. Witamina E bierze także udział w syntezie substancji przeciwkrzepliwych, utrzymaniu odpowiedniej przepuszczalności błon komórkowych i zmniejszeniu agregacji (zlepiania się) płytek krwi, a co za tym idzie - przeciwdziała zakrzepom. Poza tym uczestniczy w ochronie krwinek czerwonych, ekspresji genów i przekazywaniu sygnałów nerwowych w całym ciele. Dodatkowo wpływa na prawidłową wydolność mięśni i wytwarzanie nasienia mężczyzn. Jest także potrzebna w ciąży, gdyż jest współodpowiedzialna za jej utrzymanie i prawidłowy rozwój płodu. Ponadto witamina E wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wzroku.

Witamina E: objawy niedoboru

Niedobór witaminy E w organizmie zdarza się bardzo rzadko. Obserwuje się go w przypadku zaburzeń wchłaniania tłuszczu i wśród osób z rzadką chorobą genetyczną - abetalipoproteinemią (zespół Bassena-Kornzweiga). Na niedobór witaminy E są narażone również osoby z mukowiscydozą i celiakią.

Objawy niedoboru witaminy E:

  • zmęczenie,
  • anemia,
  • rogowacenie i starzenie się skóry,
  • uszkodzenie systemu nerwowego,
  • degeneracja mięśni;
  • problemy z zębami i kośćmi,
  • podatność na infekcje.

Czy witaminę E można przedawkować?

Witaminę E z pożywienia trudno przedawkować, ale przyjmując suplementy, warto zachować szczególną uwagę. Jednak nawet w tych przypadkach nadmiar witaminy E jest metabolizowany i wydalany z organizmu. Jedynie długotrwałe stosowanie dawek powyżej 1000 mg/dobę, może powodować osłabienie mięśni, bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia jelitowe i zaburzenia widzenia.

SPRAWDŹ>>Przedawkowanie witamin. Które witaminy można przedawkować?

Ważne

Ważne

Zapotrzebowanie na witaminę E

Według specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia, dzienne zapotrzebowanie na witaminę E jest zróżnicowane i zależy m.in. od wieku, płci i stanu fizjologicznego. Średnio wynosi ono 6 mg dzieci, 10 mg u mężczyzn, 8 mg u kobiet (przyjmujące tabletki antykoncepcyjne potrzebują jej więcej) oraz 20-50 mg u osób starszych, po 75. roku życia.

Warto wiedzieć, że przyswajanie "witaminy młodości" przez organizm wspomagają witamina A, kompleks witamin B, witamina C, mangan, selen, fosfor oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

Witamina E a rak wątroby i prostaty

W związku z tym, że witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, wielu specjalistów uważa, że zmniejsza ryzyko zapadalności na nowotwory. Wśród nich są naukowcy z Instytutu Onkologii w Szanghaju oraz Uniwersytetu Vanderbilt w Nashville (stan Tennessee, USA), którzy na łamach "Journal of the National Cancer Institute" przekonują, że witamina E, spożywana w wysokich dawkach - zarówno z pożywienia, jak i w postaci suplementów - może obniżać ryzyko rozwoju raka wątroby, także u osób z chorobą wątroby lub rodzinnym ryzykiem tego nowotworu.

Z kolei fińscy badacze przekonują, że witamina E zmniejsza ryzyko wystąpienia raka prostaty u palaczy. Ich zdanie podzielają australijscy naukowcy z Queensland University of Technology, którzy idą krok dalej i przekonują, że witamina E może nie tylko zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na ten nowotwór, lecz także wspomóc jego leczenie. Z ich badań wynika, że witamina E wspomaga leczenie raka gruczołu krokowego, zmniejszając rozrost nowotworu. Swoje lecznicze właściwości witamina E zawdzięcza zawartej w niej specyficznej formie tokotrienolu (gamma-tokotrienol). Zdaniem badaczy substancja ta skutecznie hamuje rozrost komórek nowotworowych odpowiedzialnych nie tylko za raka prostaty, lecz także nawet za raka piersi, jelita grubego, wątroby i żołądka.

Inną zależność między rakiem prostaty a witaminą E odkryli naukowcy z Centrum Badań nad Rakiem im. Freda Hutchinsona w Seattle (USA), którzy na łamach wspomnianego już "Journal of the National Cancer Institute" ostrzegają, że nadmierne spożycie "witaminy młodości" (większe niż rekomendowane dzienne spożycie), a także selenu (selen i witamina E działają synergiczne, tzn. razem działają silniej niż podawane osobno w równoważnych dawkach - przyp. red.) w diecie zwiększa ryzyko rozwoju tego nowotworu. U mężczyzn, u których poziom selenu na początku badań był niski, przyjmowanie witaminy E w nadmiarze (400 jednostek dziennie) wiązało się ze wzrostem ogólnego ryzyka nowotworu gruczołu krokowego aż o 63 proc. Podwyższonego ryzyka nie zauważono u badanych, którzy przyjmowali witaminę E łącznie z selenem. Naukowcy doszli więc do wniosku, że pierwiastek ten zdaje się chronić przed szkodliwym wpływem nadmiaru witaminy E. Jednak selen w nadmiernych ilościach (200 µg dziennie) również może zwiększać ryzyko rozwoju raka prostaty.

W związku z tymi rozbieżnościami, nie można jednoznacznie stwierdzić, że witamina E może zapobiegać powstawaniu nowotworów.

Na następnej stronie >>  Witamina E - gdzie jest jej najwięcej? Dlaczego jest niezbędna dla kobiet w ciąży? Zastosowanie "witaminy młodości" w kosmetyce

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Cudowna moc WITAMIN w kosmetykach. Jakie zastosowanie mają witaminy w kosmetyce?

Cudowna moc WITAMIN w kosmetykach. Jakie zastosowanie mają witaminy w kosmetyce?

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E, K. Dlaczego łatwo je przedawkować?

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E, K. Dlaczego łatwo je przedawkować?

Jednodniowa dieta na zmniejszenie obwodu talii i bioder

Jednodniowa dieta na zmniejszenie obwodu talii i bioder

Pestki słonecznika - wartości odżywcze i właściwości lecznicze

Pestki słonecznika - wartości odżywcze i właściwości lecznicze

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 20.05.2015

Komentarze (1 - 4 z 4)
maja, 03.02.2017 09.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
WITAMINY E (jest ich kilka) różnią się znacznie, stąd rozbieżności w badaniach. Niestety, w suplementach diety są TOKOFEROLE - najmniej wartościowe witaminy E. Nawet śą obszerne, nowe badania ( z rozróżnieniem grup witamin, a nie te, które dotyczą najtańszej= powszechnej wit. E -alfa--tokoferolu) DONOSZĄCE O POWAŻNYCH zagrożeniach zdrowotnych związanych ze stałą suplementacją tą witaminą! A TOKOTRIENOLE - najwartościowsze, niepowodujące zagrożeń witaminy E, są niestety BAAAARDZO drogie!
 
Zwolennik natury kontra chemia, 31.07.2016 19.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Myślę że sporo na temat tego jakie związki chemiczne wchodzą w skład tej witaminy daje niesamowita książka Jerzego Zięby "Ukryte terapie" To kopalnia wiedzy na temat tej witaminy i nie tylko Poszerzylem swoją wiedzę niesamowicie. Jestem rehabilitantem i wiem, że nie Alfa tokoferol jest w niej najważniejszą składową.
 
zielony, 25.02.2016 10.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
..są bardzo dobrym i naturalnym źródłem witaminy E. Ważne jest, aby zakupić dobry jakościowo olej (wyprodukowany i zabutelkowany na Syberii). W Polsce w zasadzie można je dostać tylko w Enklawie Smaku i Dzwoniących Cedrach Rosji.
 
malina, 31.07.2015 19.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wit. E jest super na cerę. Ja używam takiego oleju wiesiołek z oloefarm. Widać różnicę
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Przedawkowanie witamin. Które witaminy można przedawkować?

Przesadne przyjmowanie preparatów witaminowych niesie ryzyko poważnych chorób. Które z witamin...

więcej

352

WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D

Witamina D w odpowiednim stężeniu sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Właściwy poziom tej...

więcej

317

OLEJ Z CZARNUSZKI - właściwości i zastosowanie oleju czarnuszkowego OLEJ Z CZARNUSZKI - właściwości i zastosowanie oleju czarnuszkowego

Olej z czarnuszki ma wiele właściwości zdrowotnych, dzięki czemu znalazł zastosowanie jak środek...

więcej

314

PŁYN LUGOLA - działanie i skutki uboczne płynu Lugola PŁYN LUGOLA - działanie i skutki uboczne płynu Lugola

Płyn Lugola stał się szerzej znany za sprawą katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986...

więcej

303

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W pierwszym etapie sugeruję natłuszczanie bazami dermatologicznymi lub emolientami dostępnymi w aptece. Jeśli takie postępowanie nie jest wystarczające, należy rozważyć dołączenie preparatów...

Krwawienie, które pojawiło się podczas przyjmowania Vibin mini to nie miesiączka, a nieprawidłowe krwawienie. Miesiączką należy nazwać krwawienie, które pojawiło się podczas przyjmowania tabletek...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.