Suplementy diety – czym są suplementy diety i czy warto je przyjmować?

2011-07-13 16:19 Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: Magdalena Białkowska, lekarz dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie

W trosce o zdrowie często sięgamy po kupowane bez recepty suplementy diety z nadzieją, że usprawnią organizm, przyśpieszą leczenie lub poprawią wygląd. Nie zawsze tak jest. Na przykład preparaty z wapniem i magnezem nie są wskazane dla osób z nadciśnieniem i chorymi stawami. Nie dość, że przy tych schorzeniach suplementy diety nie pomogą, to jeszcze mogą zaszkodzić.

Samoleczenie, a tym właśnie jest przyjmowanie suplementów diety, nie zawsze wychodzi nam na zdrowie. Suplementy diety mogą wręcz zaszkodzić. Pamiętać o tym powinny zwłaszcza osoby przewlekle chore i stale przyjmujące różne leki. Nie można jednak dyskredytować suplementów diety, bo wiele jest takich sytuacji zdrowotnych, gdy preparaty te wspomagają podstawową kurację.
Suplementy diety mają zazwyczaj niskie dawki substancji czynnej, sprzedaje się je bez recepty, co sprawia, że ich oddziaływanie na organizm jest niedoceniane. Stosownej wiedzy na ten temat brakuje nie tylko pacjentom, ale też wielu lekarzom. Dlatego zanim zaczniesz brać jakieś suplementy diety, wspólnie z lekarzem lub dietetykiem zastanów się, czy nie będą one wchodziły w interakcje z lekami już przyjmowanymi, żywnością lub innymi suplementami. Na co zatem  zwracać uwagę?

Ważne

Czym jest suplement diety?

Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 25 sierpnia 2006 r. suplement diety określa jako produkt, który jest złożony z substancji odżywczych i traktowany jako uzupełnienie normalnej żywności. Jest to skoncentrowane źródło witamin, minerałów lub innych substancji; produkt ten jest wytworzony i wprowadzony do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie (w tabletkach, kapsułkach, proszku czy płynie).

Kiedy nie należy brać suplementów diety

Po 65. roku życia z powodu bólów stawów cierpi co najmniej połowa populacji. Osoby odczuwające dolegliwości, nie chcąc nadużywać leków przeciwzapalnych, które mogą wywołać krwawienia z przewodu pokarmowego, sięgają po suplementy mające złagodzić ból i usprawnić stawy. Najczęściej są to preparaty zawierające glukozaminę lub imbir. Glukozamina, na co są dowody naukowe, hamuje zmiany zwyrodnieniowe, ale nie regeneruje chrząstki stawowej. Jeśli zaś chodzi o imbir, zwłaszcza gdy jest przyjmowany długo i w zwiększonych dawkach, może zmniejszać krzepliwość krwi. Jeżeli zatem bierzemy leki przeciwkrzepliwe i chcemy stosować preparaty zawierające imbir, należy skonsultować się z lekarzem. Szczególnie wrażliwa na interakcje z takimi suplementami jest warfaryna – składnik wielu leków zapobiegających zakrzepom. Oczywiście imbir ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, rozgrzewające, ale lepiej używać imbiru świeżego jako dodatku do sałatek lub herbaty.

W przypadku dolegliwości stawowych o wiele skuteczniejsze niż przyjmowanie suplementów jest zrzucenie nadwagi. Jeżeli schudniesz tylko 1 kg, to obciążenie stawów zmniejszy się tak, jakbyś straciła 2 kg.

Zrób to koniecznie

Jeżeli cierpisz na choroby przewlekłe, zanim kupisz suplement diety:

» Zapytaj swojego lekarza, farmaceutę lub dietetyka, czy nie będzie on kolidował z już przyjmowanymi lekami.

»
Dowiedz się, czy na pewno ci pomoże, czy jest ryzyko, że może zaszkodzić.

»
Czytaj ulotki, by nie przekroczyć dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze.

»
Jeśli to możliwe, źródła witamin, minerałów i korzystnych kwasów tłuszczowych szukaj raczej w modyfikacji diety.

Przy nadciśnieniu należy uważać na suplementy z wapniem i magnezem

Do dyspozycji chorych na nadciśnienie tętnicze jest ok. 400 leków, które nie tylko obniżają ciśnienie, ale także m.in. korzystnie wpływają na środbłonek naczyń, działają moczopędnie. Możliwość dobrania właściwego leku jest ogromna, a to sprawia, że większość chorych nie szuka dodatkowego wspomagania terapii. Ale pokusa osiągnięcia ogólnego dobrostanu zdrowotnego skłania tę grupę do sięgania po suplementy diety. W tym przypadku należy jednak zachować szczególną ostrożność, bo leki przyjmowane przy nadciśnieniu bardzo często wchodzą w interakcje z innymi substancjami zawartymi w suplementach. I tak np. wapń osłabia działanie leków z grupy beta-blokerów.
Warto także wiedzieć, że magnez zmniejsza skuteczność niektórych preparatów stosowanych w leczeniu nadciśnienia. Dlatego pacjenci z nadciśnieniem powinni zawsze konsultować z lekarzem zażywanie suplementów diety.

Probiotyki i prebiotyki korzystne dla przewodu pokarmowego

Przy dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego korzystnie działają suplementy zawierające probiotyki i prebiotyki, ponieważ  poprawiając stan flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym, ułatwiają wchłanianie wielu witamin. Poza tym zmniejszają ilość gazów, ograniczają wzdęcia i – co najważniejsze – hamują rozwój patologicznej flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym, która jest jedną z przyczyn rozwoju chorób nowotworowych. Suplementy diety z probiotykami i prebiotykami są także wskazane dla osób po długiej antybiotykoterapii.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Dżenna
|

Jak dla mnie, to zalezy jakie. Ja przyjmuje tylko te na skórę i paznokcie, mysle o takich na odchudzanie, ale jedynie w formie wspomagacza, bo do samej deity mam bardzo zdrowe podejście, wiem, ze tabletkami nic nie zdziałam bez ćwiczeń i zdrowego odżywiania.

Karolina Lichota
|

Również jestem bardzo, bardzo zadowolona z tego produktu, polecam każdemu :))

Marianna Zabłocka
|

Suplementy powinny wspomagać dietę, jak zostało tu już wspomniane. Ja ze swojej strony mogę gorąco polecić Fit Booster - kapsułki. Pierwszy suplement, którego efekty zobaczyłam już po dwóch tygodniach!

Karola Mejer
|

Jak nazwa wskazuje mają uzupełniać
dietę, a nie ją zastępować ;) Pamiętam jak byłam w ciąży i chciałam
kupić jakies super hiper bogate witaminy, kuzynka położna się w głowę
popukała ;) Kazała mi po prostu jeść zdrowo, a kupic tylko mama DHA,
czyli kwas foliowy, witamina D, kwasy DHA, jod i magnez. Całą resztę
witamin spokojnie da się dostarczyć w diecie.

kalina.czerwonw
|

To, że suplementy nie leczą wiedzą wszyscy, którzy je zażywają. No może za wyjątkiem tych, którzy kupują reklamowane w telewizji suplementy, które przedstawiane są jako leki, ale i w tym przypadku świadomość społeczna rośnie. Wielu producentów suplementów nabija ludzi w butelkę, ale firmy farmaceutyczne również i to na większą skalę.

Tomasz Ciołek
|

W Polsce niestety dominują klienci chcący kupić wszystko jak najtaniej - i ma to swoje odbicie w oferowanych u nas suplementach diety, które są robione tanim kosztem, często zawierają różne niepotrzebne śmieci, których na pewno świadomie nie chcielibyśmy spożywać.
Warto zwrócić uwagę na proces produkcyjny i certyfikaty bezpieczeństwa takie jak CE czy EFSA. Na zdrowiu nie warto oszczędzać. Dobre firmy które stawiają na jakość i naturę

PaulaIOC
|

Suplementy diety przyjmować warto, pod warunkiem że będziemy świadomi tego że te produkty nie leczą a jedynie uzupełniają dietę.

adkazan
|

Co za bzdury.
Do szkoly ludzie, do szkoly.
Lekarz

adkazan
|

Czesc,
Suplementy diety sa badane tylko raz, przed wprowadzeniem ich na rynek. Leki zaś cyklicznie. Moral z tego taki, ze kupujac suplementy kupujemy tzw masc na szczury I zazywamy talk, purer, make I rozniste sproszkowane substancje.
Efekt z tego taki, ze spozywamy cos dziwacznego od czego nic kompletnie sie nie zmienilo,za to nabijamy portfel I tak bogatej firmie farmaucetycznej.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich myslacych

Barbara T
|

Moim zdaniem warto stosować suplementy. Jednak są pewne zasady, których moim zdaniem nie opłaca się łamać. Po pierwsze każdy suplement wspomaga proces, a nie robi coś za nas. Przykładowo jak się odchudząłam i brałam Slimunox, to po to by on mi pomógł, aktywował pewne procesy w organizmie, pomagał w przezwyciężeniu głodu, od diety i ćwiczeń w żaden sposób mnie nie zwalniał. A wiele osób czyta tylko nazwa...be, bel be przykładowo na odchudzanie i uważa że jak łyknie tabletkę to fugura w rozmiarze super modelki pojawi się jak po wypowiedzeniu zaklęcia. A to nie tędy droiga...