Mniej tłuszczu, mniejsze guzy nowotworowe. Zaskakujące wyniki badań nad lekiem na odchudzanie

2025-07-21 15:42

Otyłość pogarsza rokowania w raku piersi, ale nowe badania dają nadzieję. Naukowcy zbadali wpływ nowoczesnego leku przeciw otyłości – tirzepatydu – na rozwój nowotworu u myszy. Wyniki? Nie tylko znacząca utrata masy ciała, ale też wyraźne zmniejszenie objętości guzów. Czy to przełom w terapii nowotworów związanych z otyłością? Co z rokowaniem u pacjentek onkologicznych bez choroby otyłościowej?

Mniej tłuszczu, mniejsze guzy nowotworowe. Zaskakujące wyniki badań nad lekiem na odchudzanie
Autor: GettyImages Mniej tłuszczu, mniejsze guzy nowotworowe. Zaskakujące wyniki badań nad lekiem na odchudzanie

Lek przeciwko otyłości może zmniejszać guzy piersi

Tirzepatid – substancja czynna leków przeciw otyłości – według naukowców, którzy przyjrzeli się tej substancji w nowym badaniu, nie tylko ogranicza masę ciała, ale również hamowuje rozwój guzów raka piersi.

Badania przeprowadzono na otyłych myszach, więc do ogłoszenia pełni sukcesu niezbędne będą badania na ludziach. 

Wyniki zaprezentowane podczas konferencji ENDO 2025 sugerują, że redukcja tkanki tłuszczowej może przekładać się na poprawę skuteczności terapii onkologicznych.

Odkrycie to otwiera nowe perspektywy w leczeniu nowotworów związanych z otyłością – zwłaszcza tam, gdzie klasyczne interwencje dietetyczne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Naukowcy wskazują na potencjał leków inkretynowych nowej generacji jako narzędzia nie tylko metabolicznego, ale także onkologicznego.

Pacjenci bywają niedożywieni mimo otyłości. „Mięśnie są kluczowe dla skuteczności terapii”

Lek przeciwko otyłości z potencjałem przeciwko nowotworom

Nowe badania przedkliniczne sugerują, że tirzepatid – lek stosowany w leczeniu cukrzycy i otyłości – może mieć także potencjał przeciwnowotworowy.

U myszy laboratoryjnych, którym podawano ten preparat, zaobserwowano nie tylko znaczną redukcję masy ciała, lecz także wyraźne zmniejszenie rozmiaru guzów raka piersi. Wyniki zaprezentowano podczas tegorocznego kongresu Endocrine Society (ENDO 2025) w San Francisco.

Tirzepatid, dostępny pod nazwą handlową:

  • Mounjaro – w leczeniu cukrzycy typu 2,
  • Zepbound – w leczeniu otyłości,

działa jako agonista receptorów GLP-1 i GIP, wpływając na regulację apetytu i metabolizm glukozy. W badaniu na modelu myszy otyłych z rakiem piersi wykazano, że:

  • leczenie tirzepatidem prowadziło do istotnej utraty masy ciała,
  • towarzyszyło temu zahamowanie wzrostu nowotworu,
  • efekt przeciwnowotworowy był skorelowany z redukcją tkanki tłuszczowej.

Autorzy pracy podkreślają, że wyniki te mogą wskazywać na nowy, dwutorowy sposób podejścia do leczenia nowotworów związanych z otyłością.

W kontekście nieskuteczności wielu tradycyjnych metod odchudzania, zastosowanie leków inkretynowych może okazać się istotnym wsparciem nie tylko w terapii metabolicznej, ale także onkologicznej.

Badanie pozostaje na etapie przedklinicznym, jednak stanowi ważny krok w kierunku zrozumienia związków między otyłością, metabolizmem, a progresją nowotworów hormonozależnych, takich jak rak piersi. Konieczne są dalsze badania kliniczne, aby potwierdzić skuteczność i bezpieczeństwo takiego podejścia u ludzi.

6 chorób, które prowadzą do otyłości. Poznaj ich typowe objawy

- Otyłość jest istotnym czynnikiem ryzyka raka piersi i chociaż są to bardzo wstępne dane, nasze badania na myszach sugerują, że te nowe leki przeciw otyłości mogą być sposobem na zmniejszenie ryzyka raka piersi związanego z otyłością lub poprawę wyników leczenia

– powiedziała autorka badania, Amanda Kucinskas, doktorantka w laboratoriach dr Erin Giles i dr Kanakadurgi Singer na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor w stanie Michigan.

Masa ciała wpływa na rokowania u pacjentek z nowotworem piersi 

Dotychczasowe badania wykazywały, że otyłość może pogarszać rokowania u pacjentek z rakiem piersi – w porównaniu z osobami o prawidłowej masie ciała.

Wiadomo też, że redukcja masy ciała może poprawiać wyniki leczenia, jednak tradycyjne metody odchudzania są często trudne do utrzymania i wymagają dużego zaangażowania.

Zespół kierowany przez Amandę Kucinskas postanowił sprawdzić, czy tirzepatid – jeden z nowoczesnych, skutecznych leków przeciw otyłości – może również wpływać na rozwój raka piersi u osób z nadmierną masą ciała.

Tirzepatid działa poprzez blokowanie receptorów GLP-1, czyli glukagonopodobnego peptydu 1,GIP, czyli glukozozależnego polipeptydu insulinotropowego.

Otyłość a rak piersi - wyniki eksperymentu

W eksperymencie wykorzystano 16 myszy szczepu C57BL/6. Przez 9 tygodni były karmione dietą wysokotłuszczową (zawierającą 40 proc. tłuszczu), a środowisko, w którym przebywały, sprzyjało rozwojowi otyłości.

Gdy myszy osiągnęły wiek 32 tygodni, losowo przydzielono je do dwóch grup: jednej podawano zastrzyki z tirzepatidu, drugiej – placebo.

Iniekcje wykonywano co drugi dzień przez 16 tygodni. Objętość guzów była monitorowana dwa razy w tygodniu.

Poradnik Zdrowie Google News

Utrata tkanki tłuszczowej wpływa na rozmiar guzów nowotworowych

Naukowcy odkryli, że lek przeciw otyłości zmniejszył masę ciała i tkankę tłuszczową u myszy o około 20 procent – wynik porównywalny z utratą wagi obserwowaną u kobiet przyjmujących ten lek.

Redukcja masy ciała wynikała głównie z utraty tłuszczu – masa tkanki tłuszczowej uległa wyraźnemu zmniejszeniu w porównaniu z grupą kontrolną.

Tirzepatid przyczynił się również do istotnego zmniejszenia objętości guzów w porównaniu z placebo. Pod koniec badania naukowcy zauważyli, że wielkość guza była wyraźnie skorelowana z masą ciała, całkowitą masą tłuszczową oraz ilością tłuszczu zgromadzonego w wątrobie.

- Chociaż są to bardzo wstępne wyniki, sugerują one, że ten nowy lek na otyłość może mieć również korzystny wpływ na wyniki leczenia raka piersi

– powiedziała autorka badania, Amanda Kucinskas. Trwają dalsze badania prowadzone we współpracy z laboratorium dr. Steve'a Hurstinga na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Chapel Hill, których celem jest oddzielenie utraty wagi od wpływu tirzepatytu na konkretny nowotwór.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki