Migdały - właściwości i wartości odżywcze migdałów

2017-12-08 15:16 Monika Majewska

Migdały posiadają wiele wartości odżywczych, a co za tym idzie - prozdrowotnych właściwości. Migdały to sprawdzony sposób na mdłości i zgagę w ciąży. Można je polecić także na odchudzanie, gdyż zapobiegają napadom głodu. Poza tym łagodzą stres i koją nerwy, a także obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi, zapobiegając tym samym miażdżycy i cukrzycy. Sprawdź, jakie jeszcze działanie mają migdały.

Migdały to nasiona migdałowca, a nie orzechy, jednak powszechnie błędnie są tak określane. Posiadają nawet tytuł "króla orzechów". Pochodzące z rejonów Bliskiego Wschodu słodkie migdały (A. communis var. sativa) wyróżniają się swoimi właściwościami i wartościami odżywczymi - mają dużo witaminy B2 (1.138 mg/100 g), witaminy E (25.63/100 g) i błonnika (12,5 g/100g). Nie brakuje w nich także niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) i pierwiastków mineralnych (zwłaszcza potasu). Właśnie m.in. dzięki tym substancjom migdały mogą zapobiec chorobom serca i cukrzycy, co zostało udowodnione naukowo. Są także polecane na nudności i zgagę w ciąży. Poza tym sprawdzą się w diecie wegetarian, osób odchudzających się i tych żyjących w ciągłym stresie.

Migdały zmniejszają ryzyko rozwoju chorób serca

Tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Aston w Wielkiej Brytanii. U badanych przez nich młodych mężczyzn z otyłością i nadciśnieniem (a więc czynnikami ryzyka rozwoju chorób serca), którzy przez miesiąc codziennie spożywali 50 g migdałów, odnotowano podwyższenie poziomu witaminy E we krwi, a także obniżenie wartości ciśnienia tętniczego i poprawę krążenia (w porównaniu z grupą kontrolną). Wszystko za sprawą zawartych w migdałach dobroczynnych substancji, takich jak witamina E, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik oraz flawonoidy.

Witamina E utrudnia "złemu" cholesterolowi LDL zaleganie w ścianach naczyń, NNKT mają właściwości przeciwzakrzepowe i obniżające poziom złego cholesterolu we krwi, podobnie jak błonnik. Z kolei flawonoidy mają właściwości przeciwutleniające, tzn. hamują utleniania cholesterolu LDL przez wolne rodniki, zapobiegają zlepianiu się płytek, a tym samym powstawaniu zakrzepów. Ponadto flawonoidy regulują napięcie ściany naczyń krwionośnych i stopień skurczu małych naczyń, a tym samym przyczyniają się do właściwej regulacji ciśnienia tętniczego - podobnie jak zawarty w niemałych ilościach w migdałach potas (aż 733 mg/100 g).

Warto wiedzieć, że migdały zaleca dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) czyli dieta stosowana w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia tętniczego, która jest rekomendowana przez amerykański National Institutes of Health and the American Heart Association.

To ci się przyda

Wartości odżywcze migdałów (w 100 g) - surowych orzechów/blanszowanychWartość energetyczna - 579/590 kaloriiBiałko ogółem - 21,15/21,40 gTłuszcz - 49,93/52,52 gWęglowodany - 21,55 g (w tym cukry proste 4,35 g)/ 18,67 g (w tym cukry proste 4,63 g)Błonnik - 12,5/9,9 gWitaminy

Tiamina – 0,205/0,191 mgRyboflawina – 1,138/0,711 mgNiacyna - 3,618/3,500 mgWitamina B6 - 0,137/0,115 mgKwas foliowy -  44/49 µgWitamina E – 25,63/23,75 mgWitamina A - 2/7 IUMinerałyWapń – 269/236 mgŻelazo - 3,71/3,28 mg Magnez - 270/268 mgFosfor - 481/481 mg Potas - 733/659 mgSód – 1/19 mg Cynk - 3,12/2,97 mgŹródło danych: USDA National Nutrient Database

Migdały a cukrzyca

Migdały poprawiają poziom odpowiedzi na insulinę i obniżają poziom "złego" cholesterolu LDL u osób ze stanem przedcukrzycowym, a tym samym pozwalają zredukować ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 - przekonywali naukowcy z amerykańskiego Loma Linda University na łamach pisma "Journal of the American College of Nutrition" w 2010 roku. W ich badaniach wzięło udział 65 osób ze stanem przedcukrzycowym (czyli takim, w którym poziom cukru utrzymuje się między 100 a 125 mg%). Połowa osób została przydzielona do grupy kontrolnej, która była na zbilansowanej diecie, natomiast druga otrzymywała migdały, które stanowiły 20 proc. dostarczanych dziennie kalorii. Po 4 miesiącach okazało się, że u osób, które spożywały te słodkie orzechy, obniżyło się stężenie cholesterolu LDL i zmniejszył się poziom odporności na insulinę. Naukowcy przekonują to m.in. za sprawą zawartych w migdałach nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka oraz witamin i minerałów.

Także diabetycy mogą bez obaw sięgać po migdały, gdyż ich indeks glikemiczny jest niski (IG=15).

Ważne

Czy amigdalina w migdałach jest trująca?

Na rynku, oprócz powszechnie dostępnych słodkich migdałów, można znaleźć także te gorzkie (A. communis var. amara Focke), w których znajduje się amigdalina - substancja, która w organizmie uwalnia potencjalnie śmiertelny cyjanowodór (kwas pruski). Czy w związku z tym zjedzenie gorzkich migdałów może doprowadzić do zatrucia cyjanowodorem? Jak przekonują naukowcy, zjedzenie gorzkich migdałów w umiarkowanych ilościach nie stwarza zagrożenia dla zdrowia.

Warto wiedzieć, że trujące właściwości amigdaliny (witamina B17) wykorzystują niektórzy sprzedawcy, którzy reklamują gorzkie migdały jako lek na raka.

WARTO WIEDZIEĆ>> Witamina B17 w walce z rakiem. Czy amigdalina to bezpieczny lek na raka?

Migdały na mdłości (nudności) w ciąży

Migdały powinny znaleźć się w diecie przyszłej mamy. Nie tylko ze względu na zawartość kwasu foliowego, który jest niezbędny do rozwoju dziecka. Migdały to także sposób na nudności w ciąży i występującej często w drugim i trzecim trymestrze zgagi. Migdały zobojętniają kwasy żołądkowe, a tym samym łagodzą dokuczliwe uczucie pieczenia.

Polecamy
59,00 zł

Polecamy

Pamiętaj, że odpowiednio dobrana dieta pomoże obniżyć ciśnienie krwi. Skorzystaj z JeszCoLubisz - innowacyjnego systemu dietetycznego Poradnika Zdrowie i ciesz się indywidualnie dobranym planem oraz stałą opieką dietetyka. Zadbaj o swoje zdrowie i zmniejsz ryzyko chorób układu krążenia.

Migdały a odchudzanie

Migdały, mimo że zawierają sporo tłuszczu i są kaloryczne, sprzyjają odchudzaniu. Zawarte w nich NNKT regulują metabolizm i zapobiegają gromadzeniu się zbędnej tkanki tłuszczowej. Poza tym migdały zawierają dużo błonnika (12,5 g/100 g), który szybko i na długo wypełnia żołądek, dając uczucie sytości. Oczywiście migdały dadzą oczekiwany efekt, jeśli będą spożywane z umiarem, najlepiej tylko garść kilka razy w tygodniu, zamiast innych produktów (a nie jako dodatkową przekąskę). Spożywane w nadmiarze mogą przyczynić się nie tylko do nadwagi, lecz także do zaparć (ze względu na sporą zawartość tłuszczu).

Ponadto długie żucie dwóch lub trzech migdałów to sprawdzony sposób radzenia sobie z napadami głodu.

Ważne

Kupuj migdały w opakowaniach, a nie te na wagę, by móc sprawdzić, czy nie są przeterminowane. Poza tym z migdałów sprzedawanych na wagę bardzo szybko utleniają się NNKT, wskutek czego orzechy tracą swoje właściwości zdrowotne - to kolejny argument za tym, by kupować pakowane orzechy.

Nie poddawaj migdałów obróbce termicznej (gotowanie, pieczenie czy prażenie). W wysokiej temperaturze wchodzące w ich skład niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe tracą swoje prozdrowotne właściwości.

Uważaj na pleśń w migdałach, która może być przyczyną poważnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jeśli więc migdały mają pleśniowy, zatęchły lub inny niespecyficzny smak, lepiej ich nie jedz.

>> Uwaga na PLEŚŃ w orzechach <<

Migdały na nerwy i stres

Migdały zawierają sporo magnezu, witamin z grupy B (zwłaszcza niacyny, czyli witaminy B3) i NNKT, dzięki czemu wspomagają pracę układu nerwowego, poprawiają pamięć i koncentrację, a także działają przeciwdepresyjnie. W związku z tym powinny po nie sięgać osoby narażone na ciągły stres, będące w stanie wyczerpania psychicznego.

Migdały dla wegetarian i sportowców

Migdały są drugim (zaraz po fistaszkach), najbogatszym źródłem białka wśród orzechów. Zawierają go nawet więcej niż niektóre rośliny strączkowe, np. biała fasola. W związku z tym powinny się znaleźć w diecie wegetarian. Ponadto migdały charakteryzują się wysoką zawartości argininy – aminokwasu, który poprawia wydolność mięśni, dlatego po migdały mogą sięgać także sportowcy.

Migdały na choroby układy moczowego i oddechowego

Współczesna fitoterapia poleca stosowanie migdałów przy chorobach układu moczowego (m.in. przy kamieniach nerkowych i zwężeniu cewki moczowej), przy chorobach dróg żółciowych oraz jako lek wykrztuśny w schorzeniach oskrzeli, a także przy chrypkach i suchym kaszlu.

Migdały na łamliwe paznokcie

Migdały powinny się znaleźć w diecie na mocne włosy i paznokcie, gdyż są skarbnicą witamin z grupy B, której niedobór przyczynia się do łamliwości paznokci oraz zniekształceń w obrębie płytki paznokciowej. Witaminy z grupy B stymulują również wzrost paznokci i włosów.

Jednak co najważniejsze, migdały są skarbnicą witaminy E, zwanej "witaminą młodości", która chroni przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników i opóźnia proces starzenia się skóry.

To ci się przyda

Migdały - zastosowanie w kuchni

Pokruszonymi migdałami można posypać lody lub prażone gruszki czy jabłka. Natomiast zmielone mogą stanowić składnik kruszonki do ciasta. Zmielone migdały można także zmieszać z cukrem pudrem i białkiem, otrzymując marcepan. Z kolei w postaci cieniutkich płatków sprawdzą się w roli ozdoby ciastek czy tortów.

Jednak te słodkie orzechy pasują nie tylko do deserów. Doskonale komponują się także z sałatkami, a serwowane z kurczakiem nadają mu egzotycznej nuty. Warto również skusić się mały eksperyment kulinarny i połączyć migdały z kalafiorem i serem. Poza tym migdały w formie płatków sprawdzają się jako panierka do ryb.

Migdały są także składnikiem orszady - słodkiego napoju chłodzącego, sporządzanego zazwyczaj z migdałów, a także cukru i różanej lub pomarańczowej wody kwiatowej.

Warto wiedzieć, że mleko migdałowe, czyli migdały zblendowane z wodą, mogą być substytutem tradycyjnego mleka (zwłaszcza w diecie bezmlecznej i bezsojowej). Z kolei mąka migdałowa (czyli zmielone migdały), odznaczająca się delikatnym, słodkim smakiem, może być alternatywą dla tradycyjnej mąki do wypieku ciast i pieczywa, a także do zagęszczania zup i sosów.

Przepis na czekoladowe ciasteczka z migdałami w karmelu

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

To ci się przyda

Migdały - zastosowanie w kosmetyce

Ze słodkich orzechów powstaje olejek migdałowy działający nawilżająco i regenerująco, w związku z tym polecany jest do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej. Z kolei z gorzkich migdałów pozyskuje się kwas migdałowy, czyli jeden z najcenniejszych kwasów AHA, który jest wykorzystywany podczas zabiegów medycyny estetycznej. Peeling kwasem migdałowym jest wykorzystywany w leczeniu trądziku, fotoagingu, czy usuwaniu przebarwień, gdyż ma działanie antybakteryjne, odbarwiające i przeciwstarzeniowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
ale filozofi
|

może wystarczy dobrze po gryźć

KRISTIN
|

A WLASNIE ZE MIGDALY ZAWIERAJA CYJANEK STAD ICH SPECYFICZNY ZAPACH.JA JEM NAWET SPORE ILOSCI BO JE LUBIE -NAWET KILKA GAR-STEK DZIENNIE I ZYJE,.

byłamtam
|

Artykuł chyba sponsorowany przez jakąś firmę bakalarską. Bakalie w paczkach to dopiero są stęchłe i śmierdzące! Na bazarkach czy w sklepach takie rzeczy schodzą na tyle dobrze, że kilka razy dziennie dosypuje się świeże!

Yoker
|

CD. A więc co należy zrobić aby wykorzystać jak największą zawartych tam składników ? No powiedzmy w 95 % Po prostu spreparować je tak jakby miały zostać poddane analizie, a więc przede wszystkim pozbyć się skórki, następnie zrobić z porcji migdałów przeznaczonych do spożycia, coś w rodzaju kremu, czyli w miarę możliwości jak najbardziej rozetrzeć ten produkt. Można je utrzeć w moździeżu, ale zajmuje to dość sporo czasu i energii, można też - stosując, powiedzmy migdały płatki, które są w tej samej cenie, najpierw namoczyć w wodzie, a następni wraz z niewielką ilością tej wody zmiksować blenderem. Jeżeli ktoś chciałby jeszcze bardziej to rozdrobnić, to można to wtedy utrzeć w moźdieżu, i wtedy wychodzi prawdziwy krem. Ale już smakowo ten produkt nie dorównuje wysuszonym migdałom, ale smak można doprawić ulubionym sokiem, miodem, . można też dodać jogurtu i spożyć jako koktajl, wedle uznania. A cha, taka mała uwaga, każde pestki czy nasiona są tak samo traktowane przez nasz układ trawienny, zboża jesteśmy w stanie strawić, bo przerobione są na mąkę, czyli to co proponuję zrobić z migdałem.

Joanna
|

Migdaly jako jedyne co jadlam lub pilam podczas ciazy (zwlaszcza w 3 trymestrzr) nie powodowaly zgagi.. pod koniec ciazy zgaga byla gigantyczna nawet po szklance wody niegazowanej... po migdalach wspaniale uczucie nasycenia bez uporczywego pieczenia w zoladku.. do tego zrodlo tylu witamin i wspanialy delikatny smak... uwielbiam

fleming
|

głupoty piszecie przestrzegając przed orzechami na wagę. Trzeba wiedzieć gdzie się kupuje na wagę, jasne , że nie w supermarkecie gdzie brud i kurz i pełno resztek nie Usuń powtórzony wyraz czego, ale odkąd zaczęłam kupować orzechy w pewnej hurtowni spożywczej pod Warszawą, mają wysyłkowy sklep wiem co jem , produkty sa tak świeże , że kupowane w torebkach czasem lądują w karmniku dla ptaków, bo nie ma porównania smakowo i świeżością z tymi z tej Hurtowni

hypo
|

zjedz wnętrze pestki dużego owocu typu brzoskwinia, a zobaczysz, że ma migdałowy posmak...

mm
|

Jeżeli namoczy się migdały na 6-8h w zimnej wodzie (ja używam mineralnej) to skórka całkiem dobrze odchodzi. Nie parzę migdałów, bo tracą swoje cenne właściwości

mk515
|

Naprawdę dobry artykuł. Sam spożywam migdały od dawna i wiem jak działają jeśli chodzi np: o tłuszcze niezbędne dla organizmu.
Mam natomiast jedną wątpliwość - na skórce migdałów znajduje się osad, który jest po prostu niesmaczny. Osad ten nie pochodzi z produkcji - te łuskane również go posiadają i jest tego całkiem sporo. Dobrze to widać po ich namoczeniu w wodzie. w artykule napisano aby migdałów nie gotować, więc jak pozbyć się skórki? Czy samo sparzenie jest OK? W końcu i tak aby skórka dobrze odchodziła potrzeba przynajmniej 2 minuty we wrzątku.

nika
|

Do 3qm - Migdał to podłużny i spłaszczony pestkowiec. Po opadnięciu wyłuskane pestki w handlu noszą nazwę migdałów. Dobrze jest napisane