Diety i żywienie

Dieta MIND to sposób odżywiania, który ma na celu poprawę funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. Wykazuje obiecujące wyniki w prewencji choroby Alzheimera, która dotyka wielu osób w podeszłym wieku. Dieta MIND wpływa nie tylko na umysł, ale także w innych obszarach działa prozdrowotnie. Jest przy tym prosta w stosowaniu i nie wymaga wielu wyrzeczeń. Na czym dokładnie polega dieta MIND?
Dieta DASH jest nie tylko bardzo zdrowa, ale i nie wymaga wielu wyrzeczeń. Dlatego też - choć określana jako lecznicza - staje się coraz popularniejsza. Głównym celem diety DASH jest wsparcie układu krwionośnego, ale działa dobroczynnie na cały organizm. Przeczytaj, na czym polega dieta DASH - poznaj jej zasady i dowiedz się, jakie daje efekty oraz wypróbuj przykładowy jadłospis!
Dieta wegetariańska jest korzystna dla zdrowia, gdy stosuje się ją rozważnie. Racjonalnie ułożona zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób cywilizacyjnych. Dlatego przed przejściem na wegetarianizm trzeba wiedzieć, co jeść i jak układać jadłospis, żeby sobie nie zaszkodzić.
Grzyby potrafią poprawić smak każdego dania. Jednak ten smaczny składnik potraw może narobić wiele szkody. Grzyby zbierane samodzielnie w lesie, mogą być przyczyną silnego zatrucia, a nawet śmierci. Dlatego przed samodzielnym zbiorem warto rozeznać się, jak wyglądają grzyby jadalne i w jaki sposób można odróżnić je od trujących muchomorów.
Żywieniowcy uważają, że dieta wysokobiałkowa jest jedną z bardziej skutecznych diet. Spożywanie dużej ilości nabiału powoduje, że nie wszystkie dostarczane organizmowi kalorie zamieniają się w tłuszcz. Natomiast białko ma właściwości budulcowe i odbudowujące stare tkanki, dieta wysokobiałkowa często polecana jest sportowcom. Poznaj przykładowy jadłospis diety wysokobiałkowej!
Dieta cukrzycowa, oprócz leków obniżających poziom cukru we krwi, jest podstawą leczenia cukrzycy. Cukrzyk wcale nie musi rezygnować z dobrej kuchni. Dieta cukrzycowa też może być smaczna i urozmaicona, należy tylko przestrzegać kilku zasad. Sprawdź, na czym polega dieta cukrzycowa, co można jeść, a które produkty są przeciwwskazane.
Przetworzona żywność to każdy produkt, który został poddany obróbce termicznej - ugotowany, przesmażony, zamrożony, zapasteryzowany oraz zapakowany. Wysokoprzetworzona żywność jest jednak szkodliwa dla naszego zdrowia. Dlaczego? Jak zdrowo się odżywiać i nie korzystać z gotowej żywności wysokoprzetworzonej? Oto 10 prostych sposobów!
Zrzucenie nadprogramowych kilogramów to nie lada wyzwanie. Najczęściej próbowanie różnych diet nie daje efektów. Zniechęca też do dalszego działania i sprawia, że wchodzenie na wagę zaliczane jest do nieprzyjemnych czynności. Co zrobić, żeby jednak te ciężkie wysiłki nie poszły na marne? Jak skutecznie zredukować masę i osiągnąć zdrową sylwetkę? Sprawdź!
Spirulina jest niezwykłą rośliną. Nie znamy żadnego ziarna, owocu czy środka spożywczego, który byłby bogatszy w substancje odżywcze. Określa się ją jako mleko Matki Ziemi z uwagi na wyjątkowo wysokie stężenie bardzo rzadkiego kwasu gamma-linolenowego (GLA). Sprawdź, czym jest spirulina i jakie ma właściwości.
Rukola znana u nas była przed wojną jako rukiew siewna. W ostatnich latach triumfalnie wróciła na stoły jako rukola. Tak nazywają ją Włosi, którzy bez tego warzywa nie mogą się obejść. Sprawdź, jakie wartości odżywcze ma rukola, jak ją kupować i jak jeść.
BMI można obliczyć zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jednak interpretacja wyników u dzieci odbywa się w inny sposób. Nadwaga i otyłość wśród dzieci to coraz powszechniejszy problem. Rośnie zatem zainteresowanie metodami oceny stanu odżywienia dzieci. Jedną z nich jest właśnie BMI. Czy BMI jest dobrą metodą oceny prawidłowości masy ciała u dzieci? Do czego służą siatki centylowe? Jakie są normy BMI u dzieci?
Propolis ma liczne właściwości, dlatego znalazł szerokie zastosowanie w medycynie. Dodatkowo krople, nalewka, maść czy tabletki z propolisem mają dobre opinie wśród osób, które stosują tego typu preparaty. Jakie działanie zdrowotne ma propolis? Czy dzieci mogą go stosować? Jaka jest jego cena i czy apteka to jedyne miejsce, gdzie można go kupić?  

Diety - kompendium wiedzy o dietach, wszystko na temat diet. Diety w chorobie i diety odchudzające, przemiana materii, kalorie. Zdrowe żywienie, zdrowa dieta, zdrowa żywność, skuteczna dieta. Popularne diety: dieta dukana, dieta kapuściana, dieta owsiana, dieta oczyszczająca, dieta kopenhaska, dieta 1000 kalorii, dieta cambridge, dieta 1200 kalorii. Dieta - za i przeciw. Diety, które wspomagają leczenie chorób przewlekłych. Zasady żywienia dla osób, które planują zrzucić zbędne kilogramy. Dowiedz się jak szybko schudnąć, jak uniknąć efektu jojo, jak utrzymać wagę. Diety dla każdego. Produkty dietetyczne, nawyki żywieniowe, produkty niskokaloryczne. Dowiedz się jak schudnąć, jak zrzucić zbędne kilogramy.