Amigdalina (witamina B17) nie leczy raka!

2017-07-12 10:44 Monika Majewska

Amigdalina (witamina B17, letril lub laetrile) w niektórych krajach jest traktowana jako niekonwencjonalny lek na raka. Jednak cały czas trwa spór o to, czy amigdalina to bezpieczny lek antynowotworowy. Jej zwolennicy twierdzą, że witamina B17 może zniszczyć każdy rodzaj guza nowotworowego. Jednak lekarze ostrzegają, że terapia witaminą B17 może doprowadzić do zatrucia cyjanowodorem.

Amigdalina (witamina B17 - choć to błędne określenie, gdyż w rzeczywistości nie ma takiej witaminy), inaczej także letril lub laetrile, w niektórych krajach, np. w Meksyku, jest stosowana nie tylko jako lek na raka, lecz także jako terapia profilaktyczna. Jak zapewniają jej zwolennicy - amigdalina (witamina B17, letril lub laetrile) to skuteczny lek antynowotworowy, który pozwala na usunięcie guzów nowotworowych bez konieczności chemioterapii czy operacji. Jednak niektórzy lekarze ostrzegają przed zatruciem substancją, na którą się rozkłada w organizmie - cyjanowodorem.

Amigdalina (witamina B17, letril lub laetrile) - gdzie występuje? Gdzie kupić? Jaka jest cena?

Amigdalina (witamina B17) to organiczny związek chemiczny z grupy glikozydów, występujący w wielu roślinach. W najwyższym stężeniu występuje w pestkach migdałowca (łac. Amygdalus communis - stąd nazwa amigdalina), a także pigwy, moreli, brzoskwini, śliwki i wiśni. To właśnie amigdalina nadaje im specyficzny gorzki smak i aromat.

Na bazie amigdaliny produkowano dawniej preparat pod nazwą Laetrile, będący syntetyczną pochodną amigdaliny - glukuronid nitrylu kwasu migdałowego. Jednak specyfik został wycofany z rynku przez FDA - Food and Drug Administration (amerykańska Agencja Żywności i Leków) - ze względu na brak dowodów jego skuteczności i duże ryzyko zatrucia cyjankiem.

Obecnie amigdalina (witamina B17, letril lub laetrile) dostępna jest w niektórych sklepach zielarskich, gdzie można ją kupić pod postacią gorzkich migdałów lub gorzkich jąder pestek moreli. Cena za 500 g waha się od 30 do 50 zł.

Amigdalina (witamina B17) występuje w pestkach owoców

Źródło: x-news.pl/Agencja TVN

Terapia witaminą B17: czy jest skuteczna w walce z rakiem? Jak działa amigdalina?

Amigdalina w organizmie człowieka, pod wpływem reakcji enzymatycznych, rozkłada się na glukozę, aldehyd benzoesowy i cyjanowodór (kwas pruski), którego sole noszą nazwę cyjanków. Te dwie ostatnie substancje, a zwłaszcza cyjanowodór, są trujące i u osób, które przedawkowały amigdalinę, mogą doprowadzić do wystąpienia objawów zatrucia. Właśnie z tego powodu terapia witaminą B17 jest krytykowana przez niektórych lekarzy.

Z informacji zamieszczonej na stronie Polskiej Ligi Walki z Rakiem wynika, że w przypadku tej substancji badania laboratoryjne oraz badania na zwierzętach wykazały rozbieżne wyniki dotyczące jej przeciwnowotworowego działania. Nie prowadzono kontrolowanych badań na pacjentach, są jedynie niekompletne opisy leczenia niepotwierdzające ewentualnej skuteczności amigdaliny w terapii nowotworów.

Jednak zwolennicy amigdaliny odpierają te zarzuty. Według nich, uwolnienie cyjanowodoru następuje tylko w komórkach nowotworowych, a zdrowe nie zostają naruszone, dlatego ryzyko zatrucia nie istnieje. Jak przekonują zwolennicy terapii amigdaliną, zdrowe komórki organizmu zawierają enzym zwany rodanazą, który nie pozwala na uwolnienie kwasu cyjanowodorowego. Tego enzymu nie posiadają komórki nowotworowe. Zawierają bowiem inny - beta-glukozydazę, pod wpływem którego cyjanowodór oraz aldehyd benzoesowy są uwalniane do wnętrza komórki nowotworowej i, współdziałając ze sobą, niszczą ją. W związku z tym stopniowo zmniejsza się objętość guza, a co za tym idzie - także ryzyko wystąpienia przerzutów.

Ponadto ustępują dolegliwości bólowe związane z chorobą, ponieważ cząsteczki aldehydu benzoesowego, po wydostaniu się z komórki nowotworowej, przenikają do komórek zdrowych, gdzie zostają utlenione do kwasu benzoesowego, który działa m.in. przeciwbólowo.

CZYTAJ TEŻ: DMSO (dimetylosulfotlenek) - właściwości. Czy wlewy DMSO działają jak lek?

Amigdalina (witamina B17, letril lub laetrile) - badania naukowe

Prowadzono badania przedkliniczne (laboratoryjne oraz na zwierzętach) z użyciem amigdaliny. Dwa badania na zwierzętach dotyczące działania letrilu/amigdaliny przeprowadzone przez amerykański Narodowy Instytut Raka (NCI) wykazały brak odpowiedzi na leczenie, zarówno gdy letril/amigdalina był podawany samodzielnie, jak i w połączeniu z enzymem, który aktywuje wydzielanie w organizmie cyjanku z letrilu/amigdaliny.

Amigdalina i jej pochodne nie wchłaniają się dobrze z przewodu pokarmowego, więc szansa na dotarcie w postaci niezmienionej do komórki nowotworowej jest niewielka.

U zwierząt występowało więcej efektów ubocznych, wówczas gdy letril/amigdalina był podawany łącznie z enzymem. Podobne wyniki uzyskano na modelu, w którym ludzkie guzy piersi i jelita grubego zostały wszczepione myszom.²

W innych badaniach laboratoryjnych nad amigdaliną wykazano nieco wolniejszy wzrost komórek raka jelita grubego. Z kolei jeszcze inne badania wykazały, że im wyższe dawki amigdaliny, tym bardziej prawdopodobna jest odpowiedź komórek raka prostaty na leczenie.

Jedno badanie wykazało odpowiedź na leczenie u myszy z guzami piersi, gdy amigdalina była podawana razem z enzymami oraz z witaminą A, ale nie, kiedy była podawana samodzielnie. Natomiast inne badanie na szczurach wykazało, że amigdalina była nieskuteczna w leczeniu, zapobieganiu czy opóźnianiu rozwoju nowotworów.

Nie prowadzono kontrolowanych badań klinicznych (badań porównujących grupę pacjentów, która otrzymuje nowy lek, z grupą, która nie otrzymuje leczenia) nad letrilem/amigdaliną.

Znany jest przypadek, gdy kombinacja amigdaliny z witaminą C doprowadziła do śmierci - pacjent, który zażywał duże dawki kwasu askorbinowego i połączył je z amigdaliną, zmarł.

Mimo, że dostępnych jest wiele pojedynczych doniesień (niekompletnych opisów leczenia jednego lub kilku pacjentów) oraz opisów przypadków (szczegółowych raportów na temat rozpoznawania, leczenia i dalszej obserwacji poszczególnych pacjentów), stanowią one dowody naukowe o niewielkiej wartości na potwierdzenie ewentualnej skuteczności letrilu/amigdaliny w leczeniu raka.²

Na przykład, w 1953 roku została opublikowana seria przypadków (grupa lub seria opisów przypadków obejmująca pacjentów poddanych podobnemu leczeniu) 44 chorych leczonych letrilem/amigdaliną. Większość pacjentów, u których zaobserwowano pewną poprawę, była również poddawana radioterapii lub leczeniu onkologicznemu, nie wiadomo zatem, który rodzaj leczenia przyniósł obserwowaną korzyść terapeutyczną.²

Zdaniem eksperta
Ewa Ceborska-Scheiterbauer, dietetyk, specjalista ds. żywienia w chorobach cywilizacyjnych

Witamina B17 (amigdalina) w gorzkich pestkach moreli na rakaCzytałem, że witamina B17, czyli amigdalina, może pomóc chorym na raka? Czy to prawda? Czy jedzenie gorzkich pestek moreli w czasie choroby nowotworowej ma sens?

Ewa Ceborska-Scheiterbauer: zdecydowanie odradzam przyjmowanie pestek z amigdaliną. Można bowiem się spodziewać pogorszenia funkcji trawiennych, takich jak niestrawność, zgaga, ból brzucha, wzdęcia, nudności. U pacjentów z zespołem złego wchłaniania może pogorszyć się wchłanianie innych, cennych składników odżywczych. Ponadto, niestety, nie znane są interakcje pomiędzy witaminą B17, a cytostatykami.

Ważne

Osoby zainteresowane terapią witaminą B17 jako terapią profilaktyczną, powinny wcześniej zgłosić się do lekarza po poradę, zwłaszcza jeśli cierpią na choroby układu krążenia. Preparaty z amigdaliną obniżają bowiem ciśnienie krwi.

Osoby zmagające się już z chorobą nowotworową, również powinny porozmawiać z lekarzem o terapii amigdaliną. Należy pamiętać, że zaniechanie szpitalnego leczenia onkologicznego i zdecydowanie się na alternatywne metody leczenia nowotworów może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje.

Jeśli już zdecydujesz się na terapię witaminą B17, uważaj, jakie preparaty kupujesz. Lepiej unikać niepewnych produktów ze sklepów internetowych.

Źródło:

1. Kapała A., broszura "Fakty i mity żywienia w chorobie nowotworowej".

2. Polska Liga Walki z Rakiem: ligawalkizrakiem.pl/rak-niekonwencjonalnie/przeglad-terapii/amigdalina-letril-witamina-b17

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
KRZYSZTOF ADAMIEC
|

Co to znaczy duża ilość witaminy C ja biorę 1000mg/dziennie.
proszę o odpowiedź.

woj333
|

and the answer is: $$$

woj333
|

TAK!!! jednego wyleczy, innego nie - tak jak KAŻDA kuracja....
---->"pacjent wyleczony to dochód stracony".<--------------
Big Pharma i koncerny narkotyków potrafią każdego przekupić......leczyć amigdaliną za centy dziennie versus dziesiątki tysięcy $$$ za chemoterapię, skuteczną w ok. 5% (czyli niesskuteczną w ilu???)...?
Profilaktycznie z przyjemnością jem gorzkie pestki moreli.... Amerykańskie migdały są pasteryzowane - co zabija amigdalinę (B17, latril itd - darujcie sobie semantyczne droczenie)...Dlaczego???
Jeśli czegoś nie rozumiesz- to JEDYNĄ odpowiedzią jest: seks lub pieniądze.

woj333
|

jednego wyleczy, innego nie - tak jak KAŻDA kuracja....
---->"pacjent wyleczony to dochód stracony".<--------------
Big Pharma i koncerny narkotyków potrafią każdego przekupić......leczyć amigdaliną za centy dziennie versus dziesiątki tysięcy $$$ za chemoterapię, skuteczną w ok. 5% (czyli niesskuteczną w ilu???)...?
Profilaktycznie z przyjemnością jem gorzkie pestki moreli.... Amerykańskie migdały są pasteryzowane - co zabija amigdalinę (B17, latril itd - darujcie sobie semantyczne droczenie)...Dlaczego???
Jeśli czegoś nie rozumiesz- to JEDYNĄ odpowiedzią jest: seks lub pieniądze.

pablo_descobar
|

Haha, ale się uśmiałem tą wypowiedzią tej doktorki, że odradza wspomagania leczenia pestkami, bo może być zgaga :) .

Paweł Romaniuk
|

Rok 2019 . Polska zakazuje importu pestek z moreli ... ciekawe dlaczego tak bardzo im na tym zalezy ..najwidoczniej musi byc skuteczna .

Gość
|

Również znam przypadki gdzie kuracja pomogła. Nie wiem kto jeszcze wierzy, ze lekarzom i koncernom zależy na zdrowiu pacjenta. Więcej chorych = wiecej kasy. Nic poza pieniędzmi się nie liczy, a na pestkach to oni nie zarobią, ani też nikt im za promowanie ich, wycieczki nie da.

aaa
|

znam dwa przypadki, gdzie pomogło. Macie rację, co do jednego: nie można przedawkować, ale polecam.

izabella
|

Potwierdzam, Amigdalina leczy...

Piotr
|

Artykuł wyraźnie sponsorowany. Witamina B12 ma ten sam mechanizm metaboliczny (jeden z wielu), też truje tylko chore komórki, a zdrowe karmi, i jakoś jest na rynku. Tylko niestety efekt metaboliczny pod pożądanym kątem jest w B12 znikomy. Synteza chemiczna B17 jest nieopłacalna w konfrontacji z naturą i za dobrze leczy, więc zakazano, bo big pharma musi nas okradać ciągle. Ja spożywam pestki z wielu owoców od dawna i jestem bardzo zdrowy.