Zdrowie

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „zdrowie jest stanem pełnego/całkowitego dobrego samopoczucia/dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego a nie tylko jej brakiem – obiektywnie istniejącej – choroby czy niepełnosprawności.” Na zdrowie indywidualne i zbiorowe ma wpływ wiele czynników np. czynniki genetyczne, warunki środowiska otaczającego, warunki ekonomiczne, poziom wykształcenia oraz dostępność opieki zdrowotnej. By poprawić zdrowie ludności zaleca się działania w obszarze profilaktyki oraz promocji zdrowia.

Ponad 365 tysięcy zgonów rocznie na choroby serca może być spowodowane codzienną ekspozycją na ftalany, substancje chemiczne używane do produkcji plastikowych przedmiotów gospodarstwa domowego twierdzą autorzy pierwszego globalnego badania na ten temat. Ograniczenia ich zawartości w produktach w UE są wystarczające?
O astmie w sporcie powiedziano już wiele - zwykle w kontekście doszukiwania się nielegalnego dopingu, gdy ktoś ze sportowców przyznawał, że zmaga się z astmą i zażywa leki w celu zmniejszania dolegliwości towarzyszących tej chorobie. To tylko jedna ze stron astmy - bo doping w sporcie, choć medialnie nagłaśniany i choć stale stanowi pewien problem - to tylko margines tego, co stanowi sedno sportu: czyli zwykłe aktywności amatorów sportu: rodzinne przejażdżki rowerowe, zabawy z wnukami czy z dziećmi. To właśnie w tych sytuacjach astma może dawać się we znaki i utrudniać realizowanie pasji. Czy sport i astma współdziałają, czy się wykluczają? Jak pogodzić aktywność z astmą? Wyjaśniamy.
Dieta w astmie kładzie największy nacisk na zwiększone spożycie warzyw i owoców. Oficjalnie nie istnieje specjalna dieta dla astmatyków, jednak w wytycznych Światowej Inicjatywy na Rzecz Zwalczania Astmy (GINA) z 2019 roku znajduje się rozdział opisujący niefarmakologiczne metody terapii astmy, gdzie sugerowane jest właśnie zwiększone spożycie warzyw i owoców.
Czerwone wino uchodzi za zdrowszy wybór niż białe, ale czy rzeczywiście tak jest, jeśli weźmiemy pod uwagę ryzyko zachorowania na raka? Najnowsze badania pokazują, że kolor trunku może mieć znaczenie dla zdrowia. Sprawdź, co mówi nauka i czy warto zmienić swój wybór przy najbliższej kolacji.
Stan przedcukrzycowy to sygnał ostrzegawczy, którego nie warto ignorować. Oznacza, że poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki, ale jeszcze nie na tyle, by rozpoznać cukrzycę. Sprawdź, co warto zrobić w pierwszej kolejności, by zatrzymać rozwój choroby i zadbać o zdrowie.
Wystarczającym wskazaniem do badania piersi jest sam fakt, że je masz - mówi prof. Marzena Dębska, ginekolożka i położniczka. Jak badać, żeby było najlepiej? To zależy od wieku kobiety, a właściwie budowy jej piersi. Sprawdź, kiedy lepsze USG, a kiedy mammografia i dlaczego ważne jest samobadanie piersi, chociaż mamy nowoczesne narzędzia diagnostyczne.
Coraz więcej osób - także aktywnych, młodych - potrzebuje endoprotezoplastyki stawu biodrowego. Czy oznacza to koniec ze sportem? Niekoniecznie. Podczas Lubelskiego Forum Medycyny Sportowej eksperci rozmawiali o tym, jak bezpiecznie wrócić do aktywności fizycznej po wszczepieniu endoprotezy. Omówiono nie tylko możliwości, ale i ograniczenia. Czy sport z endoprotezą to ryzyko, czy szansa na lepszą jakość życia?
Tripeptyd DT-109, znany z działania na wątrobę, daje nowe nadzieje w leczeniu miażdżycy. Badania na małpach wykazały, że ogranicza tworzenie się blaszek miażdżycowych w aorcie i tętnicach wieńcowych. To może być przełom w terapii dwóch groźnych chorób.
Objawy astmy ma w Polsce ok. 4 mln osób, ale aż 1,5 mln nie ma postawionej diagnozy i nie leczy się - mówili specjaliści w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie. Zaznaczyli, że nie lecząc się, chorzy tracą szansę na prowadzenie normalnego, aktywnego życia.
Lecząc prawidłowo nadciśnienie tętnicze, redukujesz ryzyko demencji. Polacy najwyraźniej niewiele sobie z tego robią, lekceważąc także inne zagrożenia związane z wysokim ciśnieniem tętniczym. Wg NFZ choruje nawet 11 mln rodaków, a regularnie leczy się co najwyżej 25 proc. spośród nich.
Udar mózgu najczęściej dotyka osoby z nadciśnieniem i miażdżycą, nie bez znaczenia jest też niezdrowa dieta i chroniczny stres. Mózg jest wyjątkowo wrażliwy na brak tlenu - już po 7 minutach mogą pojawić się trwałe uszkodzenia. Dlatego liczy się czas, tylko szybka reakcja może uratować życie.
Teksas zmaga się z falą zachorowań na odrę. Choroba zakaźna, którą udało się wcześniej niemal całkowicie wyeliminować, znów daje o sobie znać. Dlaczego liczba przypadków gwałtownie rośnie i czy możliwy jest ogólnoświatowy kryzys?
Bezsenność to już prawdziwa epidemia. Brak snu negatywnie wpływa na cały organizm, pogarsza ogólną kondycję fizyczną i psychiczną. Szczególnie źle działa na układ sercowo-naczyniowy, zwiększając ryzyko poważnych chorób serca. Warto wiedzieć, w jaki sposób niedobór snu prowadzi do poważnych chorób i co możesz zrobić, by chronić swoje zdrowie.
Uważaj, co pijesz, bo są napoje, których wątroba nie znosi, a ty do życia potrzebujesz tego największego gruczołu. Oczywiście nie jest niespodzianką, że w szkodliwej trójce znajduje się alkohol, ale nie jest zwycięzcą i na podium są jeszcze inne zaskoczenia.
Czy BMI ma sens? Z powodu kontrowersji wokół stosowania wskaźnika BMI jako głównej wytycznej w diagnozowaniu otyłości, naukowcy z Johns Hopkins University postanowili przeanalizować dane pochodzące od 2 225 osób. Aż 98,4% osób z BMI wskazującym na otyłość faktycznie miało nadmiar tkanki tłuszczowej. Co to oznacza?
Choroby serca i układu krążenia są rozpoznawane coraz częściej i coraz młodszych. Wiele osób zastanawia się, dlaczego „kiedyś tyle chorób nie było”. I choć brzmi to jak przysłowiowe boomerskie narzekanie, faktem jest, że współczesny tryb życia może niekorzystnie oddziaływać na zdrowie, mimo postępów medycyny. Tymczasem prosta zmiana nawyków mogłaby zmniejszyć o 80 proc. ryzyko zawału serca.
Bezsenność i regularne stosowanie środków nasennych zwiększają ryzyko niepełnosprawności wśród osób starszych – wynika z publikacji w czasopiśmie „Sleep”. Autorzy podkreślają, że odpowiednie leczenie zaburzeń snu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i wysokiej jakości życia.
Świąteczne uczty, rodzinne spotkania, a po nich... ból brzucha, uczucie ciężkości i senność? Znamy to aż za dobrze! Na szczęście istnieje kilka prostych, ale niezwykle skutecznych sposobów, które pomogą ci szybko uporać się z przejedzeniem i odzyskać energię. Zapomnij o dyskomforcie i ciesz się resztą dnia.
Wulwodynia to przewlekły ból sromu, który może trwać tygodniami lub miesiącami, bez widocznej przyczyny. Ta wciąż niedostatecznie rozpoznawana dolegliwość znacząco wpływa na życie codzienne, relacje i zdrowie psychiczne kobiet. Jakie są jej objawy, przyczyny i metody leczenia?
Witamina C od lat uchodzi za skuteczny sposób na wzmocnienie odporności i szybkie pokonanie przeziębienia. Ale czy rzeczywiście działa tak, jak sądzimy? Duże znaczenie może mieć to kiedy i w jakiej formie ją przyjmujemy. Sprawdź, jak ją stosować, by naprawdę pomogła.
Kwiecień to miesiąc, który dla wielu alergików oznacza początek trudnego okresu. Zamiast cieszyć się wiosenną aurą, muszą zmagać się z uciążliwymi objawami alergii wziewnych. Co pyli w kwietniu? Najczęstszymi alergenami są pyłki brzozy, wierzby, topoli i jesionu. A jak sobie z tym radzić? Sprawdź, czy twój katar to tylko wiosenne przeziębienie, czy może alergia.

Zdrowie dzielimy na:

  • zdrowie fizyczne czyli prawidłowe funkcjonowanie organizmu,
  • zdrowie psychiczne (emocjonalne i umysłowe) czyli zdolność do wyrażania i rozpoznawania emocji oraz zdolność logicznego myślenia,
  • zdrowie społeczne czyli zdolność do nawiązywania i podtrzymywania relacji z ludźmi,
  • zdrowie duchowe czyli zbiór zasad i zachowań dążących do osiągnięcia spokoju wewnętrznego.

Zdrowie to wynik działania czynników związanych ze środowiskiem, stylem życia, dziedziczeniem genetycznym oraz opieką medyczną. Jak cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem? Dbanie o zdrowie to długofalowe zadanie, które wymaga konsekwencji w jego realizacji. Odpowiednio zbilansowana dieta i prowadzenie zdrowego stylu życia jest kluczem do dobrego zdrowia.

Zdrowe odżywianie to nie tylko ilość i rodzaj posiłków, ale i właściwe nawodnienie organizmu. Niekiedy urozmaicona dieta i produkty bogate w składniki odżywcze nie wystarczą. Dla lepszego zdrowia dobrze jest sięgnąć po dodatkową suplementację, którą najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Korzystny wpływ na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne ma regularna aktywność fizyczna. Warto zadbać o zdrowy sen, unikać stresu i nie zapominać o odpoczynku. Kluczową rolę odgrywa ochrona zdrowia polegająca na zapobieganiu i leczeniu chorób. Dodatkowo, poprzez korzystanie z usług medycznych, wspiera utrzymanie dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.