Niewydolność nerek - objawy i leczenie

6 komentarze
Autor: Agnieszka Paculanka

Niewydolność nerek to choroba bardzo niebezpieczna dla życia i zdrowia każdego człowieka. Jeśli ostatnio rzadziej oddajesz mocz, pojawiły się obrzęki nóg, rąk i całego ciała warto sprawdzić czy nerki radzą sobie ze swoją podstawową funkcją - oczyszczaniem organizmu. Jakie są przyczyny i objawy niewydolności nerek? Jak przebiega leczenie?

Niewydolność nerek może rozwijać się przez długi czas bezobjawowo, co sprawia, że jest podwójnie niebezpieczna. Rozróżnia się dwa typy niewydolności: ostrą i przewlekłą. Ostra niewydolność nerek ma zazwyczaj bardziej gwałtowny przebieg, jest jednak odwracalna. Przewlekła niewydolność nerek jest procesem nieodwracalnym i postępującym, prowadzącym do nieuchronnej utraty funkcji nerek. Prawidłowa czynność nerek zapewnia optymalne warunki do pracy wszystkich narządów i tkanek w organizmie. Podstawowym wskaźnikiem czynności nerek jest ich wydolność.  W przypadku niewydolności nerek dochodzi do niedostatecznego oczyszczania krwi i usuwania wody, co prowadzi do wzrostu stężenia produktów przemiany materii, toksyn i przewodnienia. Nerki przestają też pełnić wszystkie inne funkcje regulacyjne. Niewydolność nerek dotyczy nie tylko tego narządu, "zanieczyszczona" krew dociera bowiem do każdego organu i tkanki, zaburzając ich funkcje.

Objawy niewydolności nerek

Wiele chorób nerek łatwo na początku pomylić z dolegliwościami spowodowanymi przez zwyrodnienie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym lub tzw. bólami korzonków. Przy ostrej niewydolności nerek możliwe są:

 

 

Gdy choroba się rozwinie, coraz rzadziej oddajemy mocz, pojawiają się obrzęki nóg, rąk, niekiedy całego ciała. Wskutek zatrzymywania wody w organizmie dość szybko zwiększa się masa ciała. Stanom ostrym towarzyszą także zaburzenia oddychania, wywołane przez obrzęk płuc. Mięśnie nóg i rąk często wyraźnie drżą, a przewód pokarmowy dręczony jest przez mdłości i wymioty.

Przy przewlekłej niewydolności nerek pierwszym objawem może być chwiejne ciśnienie tętnicze oraz tzw. zagęszczenie moczu. Z upływem czasu pojawia się wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu. Zwykle rozwija się też nadciśnienie tętnicze. Im bardziej utrwalona choroba, tym więcej objawów. Często pojawia się świąd skóry, obrzęki kończyn, bolesne skurcze i tzw. zespół niespokojnych nóg. Układ krążenia także szwankuje. Pojawia się zadyszka po wysiłku, bóle głowy, zaburzenia widzenia spowodowane nadciśnieniem tętniczym. Nocą chorzy cierpią na napady duszności, a pojawiający się dość często ból za mostkiem może sugerować zawał serca. Stałymi objawami są czkawka i wymioty. Przy ostrym kłębuszkowym zapaleniu nerek pojawia się ból w okolicy lędźwi, ciemnoczerwone zabarwienie moczu,  obrzęki pod oczami i podwyższone ciśnienie tętnicze.

Niewydolność nerek: przyczyny

Ostra niewydolność nerek spowodowana jest najczęściej przez:

Przewlekła niewydolność nerek spowodowana jest najczęściej przez:

  • choroby kłębuszków nerkowych (pierwotne i wtórne)
  • cukrzycę
  • choroby naczyń (zwężenie, nephrosclerosis)
  • choroby cewkowo-śródmiąższowe
  • choroby z towarzyszącymi torbielami nerek (np. wielotorbielowatość nerek)
  • powiększona prostata
  • niewłaściwą dietę - np. spożywanie czerwonego mięsa

Niewydolność nerek - diagnostyka

Idąc do lekarza, trzeba zabrać ze sobą aktualne wyniki badań podstawowych. Najczęściej wymagane są:

Jeśli istnieje podejrzenie przewlekłej choroby nerek, należy dodatkowo wykonać badanie wapnia. Nefrolog będzie też chciał zobaczyć kartę kontroli ciśnienia tętniczego.

Przy nawracających zakażeniach układu moczowego pacjent powinien mieć ze sobą wyniki posiewu moczu i poziomu glukozy, a przy białkomoczu dodatkowo wynik dobowej utraty białka, badanie cholesterolu i wapnia. Natomiast przy nadciśnieniu tętniczym konieczne jest badanie dna oka.

Na upośledzenie czynności nerek wskazuje również zmniejszone przesączanie kłębuszkowe, czyli tzw. GFR.

By postawić diagnozę, nefrolog da skierowanie na kolejne specjalistyczne badania, które pokażą szczegóły budowy i funkcjonowania nerek. Ujawnią zniekształcenia w budowie, złogi, kamienie, torbiele, guzy. Tymi badaniami są: urografia (prześwietlenie promieniami RTG układu moczowego po podaniu kontrastu), USG (badanie za pomocą fal dźwiękowych), scyntygrafia (badanie wykorzystuje połączoną z komputerem gammakamerę, która śledzi znacznik izotopowy podany dożylnie).

Ważne

Ważne

Zmęczenie może być oznaką niewydolności nerek

Jeśli nerki niedostatecznie oczyszczają krew z substancji powstających w procesie przemiany materii, toksyny gromadzą się w organizmie i zakłócają pracę wielu narządów. To rzutuje na samopoczucie: pojawia się zmęczenie i osłabienie, ociężałość, drażliwość, kłopoty z koncentracją, brak apetytu, chudnięcie, nudności, wymioty. Ręce stają się opuchnięte, drętwieją. Utrzymuje się również obrzęk twarzy i stop. Ponadto często boli głowa, a skora łuszczy się i swędzi.

Niewydolność nerek - leczenie

Niewydolność nerek leczy się farmakologicznie, ale ważną rolę w terapii odgrywa również sposób odżywiania. Przy tej chorobie ogólną zasadą diety jest ograniczenie białka. Nie trzeba jednak całkowicie wykluczać z jadłospisu pokarmów białkowych, ale spożywać produkty, które zawierają wyłącznie białko pełnowartościowe, np. jajka i mleko.

Sposób odżywiania trzeba skonsultować z lekarzem, który ustali jadłospis na podstawie szczegółowych wyników badań, określi także ilość przyjmowanych płynów - zwłaszcza w sytuacjach, gdy trzeba prowadzić dokładny bilans wodny.

Większość dostarczanej z pożywieniem energii musi pochodzić z tłuszczów roślinnych i węglowodanów, których głównym źródłem są warzywa i owoce. Lepiej wyeliminować tłuszcze zwierzęce. W przypadkach obrzęków i nadciśnienia trzeba ograniczyć ilość sodu, a zatem unikać soli, konserw, kiszonek, produktów wędzonych, oraz przypraw z jego dodatkiem.

Gdy w organizmie jest zbyt duże stężenie potasu (co wykażą badania), trzeba zrezygnować z takich produktów jak pomidory (oraz ich przetwory), banany, orzechy, kakao, czekolada, nasiona roślin strączkowych, suszone owoce, musli, kasze, grzyby, wywary mięsne i warzywne. Bogate w potas są także mięsa i warzywa (zwłaszcza ziemniaki). Powinno się je wstępnie obgotować, odlać wodę i gotować ponownie w nowej.

Przy zaawansowanej mocznicy dochodzi do zaburzeń gospodarki fosforanowej. Wtedy trzeba zrezygnować z takich pokarmów, jak ryby, podroby, cielęcina, gęsina, płatki zbożowe, kasze, musli, nasiona strączkowe, pieczywo razowe, dania błyskawiczne i napoje gazowane.

Ważne jest przyjmowanie ściśle ustalonej przez lekarza ilości płynów. Sposób przygotowania potraw powinien być taki, jak w diecie lekkostrawnej. Należy unikać smażenia, pieczenia i obsmażania. Najlepiej gotować lub piec w folii.

Niewydolność nerek groźniejsza niż zawał serca. 90 proc. chorych jest nieświadomych tego schorzenia

Źródło: biznes.newseria.pl

Polecamy
Nerki: budowa i funkcje

Nerki: budowa i funkcje

Nerki typowo kojarzone są z produkcją moczu, jednakże zdecydowanie nie jest to jedyna funkcja tych narządów. Tak naprawdę nerki w ...

Polecamy
Nerki: budowa i funkcje

Nerki: budowa i funkcje

Nerki typowo kojarzone są z produkcją moczu, jednakże zdecydowanie nie jest to jedyna funkcja tych narządów. Tak naprawdę nerki w ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 16.08.2017

Komentarze (1 - 6 z 6)
xxx, 09.04.2017 14.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
um mam juz czwarty stopien, zalamka
 
Olajna, 04.10.2016 10.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zażywaj, zażywaj. Nie wiem ile jeszcze lat życia przed Tobą, ale takie prewencyjne zażywanie leków prowadzi właśnie do niewydolności nerek.
 
Bunia, 18.01.2016 15.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
najlepiej nerki oczyszcza woda naturalna w dużych ilościach, od lekarza dowiedziałam się że po każdym oddaniu moczu należy przywrócić organizmowi wydaloną ilość płynu. Ja przyzwyczaiłam swoje nerki do wody mineralnej z małą ilością gazu czyli z butelki zielonej
 
Praktyk, 17.01.2016 08.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Brak wiedzy i praktyki na [sobie samym ] doprowadza do wszlkich chorob w tym tez niewydolnosci nerek .
 
MSP PAKT, 25.11.2015 17.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Medyczne Szkolenia Podyplomowe PAKT są realizatorem “Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej” w zakresie zadania dotyczącego promocji idei dawstwa narządów od żywych dawców poprzez program edukacyjno-informacyjny skierowany do pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek, ich rodzin i personelu stacji dializ w latach 2015-2016. Celem programu jest zwiększenie liczby przeszczepień nerki od żywego dawcy o kilkaset procent w stosunku do stanu sprzed 2009 r. W ramach realizacji zadań NPRMT, realizator promuje ideę dawstwa nerki od żywego dawcy w prasie, radiu i telewizji, w internecie - na portalach medycznych i mediach społecznościowych. Nawiązuje kontakty z zainteresowanymi stowarzyszeniami, fundacjami i urzędami. W efekcie tych działań organizujemy otwarte spotkania pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek i członków ich najbliższej rodziny z przedstawicielką lokalną, psychologiem klinicznym, lekarzem nefrologiem, lekarzem transplantologiem i koordynatorem transplantacyjnym, dotyczących pobrania i przeszczepienia nerki od żywego dawcy rodzinnego. Od początku listopada na terenie województwa śląskiego i dolnośląskiego MSP PAKT zrealizował 83 spotkania. Następstwem spotkań są konsultacje par dawca-biorca z udziałem lekarzy specjalistów. W skład zespołu konsultacyjnego wchodzą: psycholog, nefrolog, chirurg oraz w razie potrzeby lekarz innej specjalności. W trakcie konsultacji udzielane są informacje o przeszczepie od żywego dawcy - wskazaniach i przeciwwskazaniach, o ryzyku dla dawcy i biorcy, czasie rehabilitacji pooperacyjnej, sposobie i przebiegu kwalifikacji żywego dawcy nerki. W ramach konsultacji, specjaliści odpowiadają również na pytania od potencjalnego dawcy i biorcy. Następuje ustalanie i umówienie badań kwalifikujących do przeszczepienia nerki w ośrodku transplantacyjnym. Pacjenci oraz potencjalni dawcy mogą zadawać pytania za pośrednictwem platformy www.mojanerka.pl , na które online odpowiadają specjaliści. Wejdź na stronę online, zadaj pytanie specjalistom i umów się na bezpłatna konsultację.
 
de, 04.10.2011 16.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
strasznie poważna choroba
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Kamica nerkowa – rodzaje, objawy, leczenie

Kamica nerkowa to cztery schorzenia układu moczowego o podobnych objawach, ale innych przyczynach....

więcej

206

Częstomocz: przyczyny. O czym świadczy częste oddawanie moczu? Częstomocz: przyczyny. O czym świadczy częste oddawanie moczu?

Częstomocz to objaw chorobowy, który może mieć wiele przyczyn. Częste oddawanie moczu zwykle jest...

więcej

178

Niewydolność nerek - objawy i leczenie Niewydolność nerek - objawy i leczenie

Niewydolność nerek to choroba bardzo niebezpieczna dla życia i zdrowia każdego człowieka. Jeśli...

więcej

164

ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - zapobieganie i leczenie ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - zapobieganie i leczenie

Zapalenie pęcherza lubi kobiety - wynika to z naszej budowy anatomicznej. Jednak jest wiele...

więcej

160

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Istotą stosowania tabletek antykoncepcyjnych przy terapii izotretynoina doustną jest zapobieganie ciąży, gdyż lek ten ma działanie teratogenne. Jeśli pacjentka nie współżyje, nie ma takiej...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Do miesiączki, która powinna pojawić się 4-6 tygodni po poronieniu, nie radzę współżyć. Po miesiączce radzę zgłosić się na badanie do lekarza prowadzącego i porozmawiać o optymalnym czasie na...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.