Widzisz bąbelki w moczu? Mogą być skutkiem złej diety, ale też śmiertelnej choroby

2024-01-02 10:31

Zaglądajcie do sedesów. Przyglądajcie się kupie i sikom. Może to nic przyjemnego, ale można wyłapać pierwsze sygnały problemów ze zdrowiem. Spieniony moczy z pewnością nie jest skutkiem nadmiaru bąbelków z szampana, chociaż przyczyny tak zmienionego wyglądu bywają banalne. Czasem jednak wymagają szybkiej konsultacji lekarskiej.

Widzisz bąbelki w moczu? Mogą być skutkiem złej diety, ale też śmiertelnej choroby
Autor: GettyImages

Wiele osób o tym, że mają spieniony mocz, dowiaduje się dopiero wtedy, gdy pobiera próbkę do analizy. Wówczas piana jest najbardziej widoczna. Czasem dostrzegają ją także panowie korzystając z pisuaru lub panie, które mają sedes z półką. Bywa i tak, że charakterystyczny osad na powierzchni jest widoczny też w zwykłym sedesie. W każdej sytuacji sprawa wymaga wyjaśnienia.

Sprawdź, jak dbać o nerki

Pienisty mocz - skąd się bierze

Najczęściej bąbelki w moczu to nie jest powód do niepokoju. Wystarczy zbyt szybkie zderzenie strumienia moczu z powierzchnią wody lub środkami czystości w toalecie, a nam się wydaje, że pieni się mocz.

To nie to? Piana w moczu to sygnał wzrostu ilości albuminy, białka w moczu. Może być skutkiem choćby:

  • nadmiaru białka w diecie,
  • odwodnienia organizmu,
  • przewlekłego stresu,
  • intensywnego wysiłku fizycznego.

Piana w moczu może towarzyszyć gorączce, infekcji, nawet zaleczonej, być skutkiem spożywania nieodpowiedniej ilości płynów, a nawet zbyt długiego przebywania w pozycji stojącej. Niestety, to nie wszystko.

Spieniony mocz a problemy z nerkami

Pienisty mocz może sygnalizować problemy z nerkami. Niejednokrotnie jest następstwem nadmiaru białka (powyżej 200 mg/l).

Białkomocz może świadczyć na przykład o kłębuszkowym zapaleniu nerek, kamicy, zespole nerczycowym lub zakażeniu. W wielu przypadkach pojawia się w wyniku wtórnego uszkodzenia narządów albo u osób z przewlekłymi schorzeniami. 

Inne przyczyny białkomoczu

Białkomocz to nie tylko objaw problemów z układem moczowym. Nieraz towarzyszy chorobom serca i generalnie układu krążenia. Wywołują go również choroby autoimmunologiczne i nowotwory.

Wśród chorób przewlekłych, którym towarzyszy białkomocz i inne problemy ze zdrowie, wymienia się cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, zapalenie wątroby, niewydolność krążenia.

Jeśli więc zobaczysz pianę w sikach, możliwe, że czeka cię szczegółowa diagnostyka, a potem specjalistyczne leczenie. Bywa jednak też tak, że badania nie wykazują niczego poważnego, a chwilowy problem mija.

Pienisty mocz - kiedy do lekarza?

Odwiedź lekarza pierwszego kontaktu, jeśli spieniony mocz pojawia się często lub kilka dni z rzędu. Nie zwlekaj z wizytą, jeśli pianie w moczu towarzyszą inne niepokojące objawy, np. wymioty, utrata apetytu, zmęczenie czy obrzęki.

Czytaj także: 8 złotych zasad zdrowych nerek. Tak poznasz, że źle pracują