Jak pozbyć się worków pod oczami? Sprawdź nasze sposoby

2022-03-11 20:46

Worki pod oczami pojawiają się z różnych powodów, nawet pozornie tak błahych jak nieprzespana noc. Przeczytaj, jakie są inne przyczyny worków pod oczami i dowiedz się, jak się ich pozbyć!

kobieta masuje twarz, aby uniknąć worków pod oczami
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Worki pod oczami: przyczyny
  2. Worki pod oczami: jak się ich pozbyć?

Worki pod oczami to problem wielu Polek. Ilu – tego nikt nie liczył. Ale z ostrożnych szacunków dermatologów wynika, że z workami pod oczami zmaga się nawet co czwarta z nas.

Worki pod oczami: przyczyny

Opuchlizna dolnych powiek to wynik zastojów limfy w tkankach podskórnych. Przyczyny są różne – skłonność do tej przypadłości można odziedziczyć po rodzicach, często pojawia się też z wiekiem, gdy spada napięcie mięśnia okrężnego oka, przez co słabną również tkanki wokół niego.

Na worki pod oczami można też zapracować trybem życia – z dużym prawdopodobieństwem pojawią się u osób, które regularnie zarywają noce, nie dbają o dietę, nadużywają papierosów i alkoholu.

Coraz częściej występują one również u tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia - gdy limfa krąży wolniej, produkty przemiany materii nie są odprowadzane do naczyń chłonnych, lecz gromadzą się w tkance podskórnej.

Worki pod oczami często mają też osoby lubiące się opalać. Podpuchnięte dolne powieki mogą również świadczyć o chorobach serca, układu krążenia, chorobach nerek i chorobach tarczycy, w następstwie których w organizmie dochodzi do zatrzymywania się wody, a nawet o alergii.

10 przykazań dobrego snu

Czytaj też:

Objawem jakiej choroby mogą być cienie pod oczami?

Jak wykonać makijaż na niewyspanej twarzy?

Skóra pod oczami: jak ją pielęgnować, by była w dobrej kondycji?

Worki pod oczami: jak się ich pozbyć?

Domowe sposoby

Dobra wiadomość jest taka, że poduszeczki pod oczami można zmniejszyć albo zamaskować tak, że przestaną szpecić i dodawać lat. Opuchlizna będzie mniejsza, jeśli wieczorem dokładnie wywietrzysz pokój, przed snem wypijesz szklankę wody (co pomoże oczyścić skórę z zalegających w niej produktów przemiany materii), i będziesz spała z głową na poduszce (uniesiona głowa wspomaga cyrkulację płynów). Rano warto przemyć twarz chłodną wodą i zastosować któryś ze sprawdzonych sposobów na worki pod oczami:

Kosmetyki

Opuchliznę pomogą zmniejszyć lekkie, odświeżająco-chłodzące beztłuszczowe żele albo kremy, pobudzające krążenie krwi i limfy. Najskuteczniejsze są takie, w których składzie są witamina C i witamina K, a także kofeina, wyciągi ze świetlika, miłorzębu japońskiego, pietruszki, bławatka czy arniki. Po nałożeniu takiego kosmetyku dobrze jest go wmasować w sposób, który odblokowuje naczynka limfatyczne, pomagając w ten sposób usunąć nadmiar limfy.

  • Oto sposób: delikatnie rozprowadź krem, opuszkami palców lekko muskając powieki. Potem środkowym palcem punktowo uciskaj powieki – najpierw górną, a potem dolną powiekę. Masaż nie jest konieczny, jeśli opakowanie kosmetyku zakończone jest metalowym aplikatorem, który podczas nakładania preparatu automatycznie masuje skórę. Raz na kilka dni warto nałożyć maseczkę zmniejszającą obrzęki. Bardzo skuteczne są żelowe okulary, zwłaszcza te w postaci płatków nasączonych substancjami poprawiającymi mikrokrążenie. Przed nałożeniem trzeba je schłodzić w lodówce. Zimne, chłodzą okolice oczu, dzięki czemu obrzęk się zmniejsza.

Chłodne kompresy

Na powieki możesz położyć schłodzone w zamrażarce plastry ogórka (przed zamrożeniem warto je owinąć kawałkiem folii) bądź pokruszone kostki lodu, owinięte w foliowe torebeczki lub bawełnianą ściereczkę. Zwężają one naczynia limfatyczne, zmniejszając ilość zalegającego w nich płynu. Z takim kompresem trzeba poleżeć około 10 minut. Kostkami lodu można też zrobić masaż okolic oczu, przykładając je do skóry i delikatnie uciskając nimi opuchnięte miejsca w kierunku od środka do zewnętrznych kącików.

Schłodzone łyżeczki

Działają na podobnej zasadzie, jak chłodny kompres – po schłodzeniu stalowych łyżeczek w lodówce umieszczamy je na oczach wygiętą stroną do dołu i leżymy tak około 10 minut.

Woreczki z herbatą

Ogrzewamy je w letniej (nie gorącej) wodzie przez kilka minut, a następnie przykładamy do opuchlizny – zawarta w herbacie kofeina zwęża naczynia i redukuje obrzęk. Z takim kompresem na oczach warto poleżeć nawet przez pół godziny.

Okłady z plastrów ziemniaka

Ziemniaki zawierają duże ilości potasu, który zmniejsza opuchliznę, a także skrobię, łagodzącą ewentualne stany zapalne. Ziemniaka trzeba obrać, umyć, odkroić dwa plastry o grubości mniej więcej pół centymetra każdy, i położyć na dolnej powiece na 5-10 minut.

Zabiegi

Jeśli dolegliwość jest wyjątkowo uporczywa, warto odwiedzić kosmetyczkę. Worki pod oczami pomoże zmniejszyć drenaż limfatyczny tych okolic – to specjalny masaż, który poprawia przepływ limfy i innych płynów tkankowych. Jest skomplikowany, dlatego nie powinno się go wykonywać w domu na podstawie instrukcji znalezionej w internecie. Zabieg trzeba powtarzać kilkakrotnie.

Pomoc można uzyskać również w gabinecie medycyny estetycznej. Na worki pod oczami lekarze proponują zabieg Light Eyes Ultra, podczas którego metodą mezoterapii pod skórę wstrzykiwany jest koktajl substancji pielęgnacyjnych, wśród których jest m.in. kwas hialuronowy, ruszczyk, witamina C i heksapeptydy.

Zabieg poprawia mikrokrążenie i zwiększa elastyczność skóry, zmniejszając jednocześnie tendencję do gromadzenia się płynów wokół oczu. Podobne efekty daje zabieg Dermaheal Eyebag Solution, podczas którego w dolną powiekę wstrzykiwany jest koktajl peptydów biomimetycznych, który stymuluje drenaż limfatyczny i zapobiega zastojom płynów w tkankach.

Zobacz: Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce

Makijaż

Nie ma skutecznego sposobu, by za pomocą kosmetyków do makijażu zmniejszyć opuchliznę. Sprytnymi makijażowymi trickami można jednak odwrócić od niej uwagę. Uwagę od worków pod oczami odwróci rozświetlacz, naniesiony na wewnętrznych kącikach oczu. Zamiast rozświetlacza można użyć korektora o ton jaśniejszego od odcienia cery. Nakładamy go jedynie na granicy opuchlizny i skóry, dokładnie ją zacierając (korektor naniesiony na całą podpuchniętą dolną powiekę przyciągnie do niej uwagę). Tak zamaskowane miejsca można delikatnie przypudrować, nie nakładając jednak uprzednio podkładu.

SPRAWDŹ, JAKI MASZ RODZAJ SKÓRY

Pytanie 1 z 5
Które zdanie najlepiej opisuje Twoją skórę?