Uporczywe swędzenie i opuchlizna – jak leczyć pokrzywkę alergiczną?

2015-04-22 8:32

Czerwona, swędząca wysypka, której towarzyszy opuchlizna, może oznaczać pokrzywkę. Przyczyną pojawienia się zmian skórnych bywa alergia. Jak sobie radzić z takimi dolegliwościami?

Pokrzywka to inaczej wysypka, która przypomina poparzenie pokrzywą. Może mieć wygląd rozległych, czerwonych plam, a zmiany skórne mogą być skupione w jednym lub kilku miejscach. W najcięższych przypadkach pokrzywka pokrywa całe ciało, występują opuchlizna i obrzęk, zaś zmiany skórne wywołują świąd – dokuczliwy i męczący. Pojawieniu się pokrzywki towarzyszy wzrost poziomu histaminy we krwi pacjenta, dlatego leczenie tego schorzenia alergicznego obejmuje podawanie leków antyhistaminowych.

Pokrzywka alergiczna może utrzymywać się na ciele człowieka przez kilka godzin albo całymi tygodniami. W ciężkich przypadkach wiąże się z pojawieniem opuchlizny w głębiej położonych warstwach skórnych. Szczególnie niebezpieczna jest wysypka obejmująca twarz, język, krtań, gardło czy szyję. Opuchlizna tych miejsc powoduje powstanie utrudnień w oddychaniu i może nawet zagrażać życiu pacjenta – dlatego pokrzywki nie wolno lekceważyć.

Przyczyny powstawania pokrzywki

Istnieją pokrzywki alergiczne i niealergiczne. Wysypka o podłożu alergicznym może wynikać z nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na alergeny:spożywcze, np. truskawki, wiśnie, maliny;

  • leki, np. aspirynę;
  • konserwanty dodawane do żywności;
  • metale;
  • kosmetyki;
  • promieniowanie słoneczne.

Przyczyną pokrzywki niealergicznej może być stres, zmiany temperatury czy wysiłek fizyczny.

Jak leczyć pokrzywkę alergiczną?

Pierwszym krokiem jest ustalenie przyczyn choroby. Jeśli wynika z uczulenia na alergeny, należy ich unikać. Alergolog może zaproponować pacjentowi odczulanie, choć nie zawsze przynosi ono spodziewane efekty. W ciężkich przypadkach w leczeniu pokrzywki stosowane są leki sterydowe, zaś w lekkim jej przebiegu – doustne leki przeciwalergiczne. Świąd towarzyszący pokrzywce można zmniejszyć, przykładając do zmian skórnych kostki lodu, okłady z zimnej wody, sok z cebuli, czy też smarując bąble kremami i maściami farmaceutycznymi, zmniejszającymi swędzenie.

Leki nowej generacji w leczeniu pokrzywki

W efektywnej walce z pokrzywką alergiczną zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych pomocne są leki nowej generacji, z zawartością lewocetyryzyny. To farmakologicznie czynny enancjomer cetyryzyny, który aktualnie jest często wybieranym i stosowanym przy różnego rodzaju alergiach lekiem antyhistaminowym. Jest ona silnym i selektywnym, przyjmowanym doustnie, antagonistą receptora H1 II generacji. Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka, działa szybko i ma niewielki wpływ na metabolizm wątrobowy. W większości przypadków nie wchodzi w interakcje z innymi przyjmowanymi przez pacjenta lekami. Nie zanotowano negatywnego wpływu lewocetyryzyny na układ sercowo-naczyniowy czy zdolności psychomotoryczne człowieka.

Leki z zawartością lewocetyryzyny znajdują zastosowanie nie tylko w leczeniu przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. Dobre efekty terapeutyczne przynosi zastosowanie takiego farmaceutyku w leczeniu alergicznego nieżytu nosa.

Mechanizm działania środków przeciwhistaminowych polega na antagonizowaniu histaminy poprzez konkurencyjne i odwracalne łączenie się z receptorem histaminowym H1. Leki przeciwhistaminowe m.in. mają działanie sedatywne, przeciwświądowe i miejscowo znieczulające, stąd też ich wykorzystanie w leczeniu pokrzywek i innych alergii skórnych.

W porównaniu z innymi lekami przeciwhistaminowymi, takimi jak cetyryzyny, feksofenadyny, loratadyny i ebastyny, lewocetyryzyna wykazuje się największą skutecznością działania, gdyż szybciej i silniej niż inne leki zmniejsza objawy chorobowe u pacjentów z przewlekłą pokrzywką idiopatyczną.

AKCJA PARTNERSKA (materiał partnera: Lirra Gem)

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE
rogatka
|

lea, jest możliwe. w początkowym stadium. ale co na pewno odróżnia pokrzywke od świerzbu, to tzw. przeczosy. masz cos takiego?

lea
|

a jest możliwe pomylenie pokrzywki ze świerzbem?

Clary
|

Męczę się z tym cholerstwem 5 lat, już nawet nie pamiętam dni,tygodni, miesięcy kiedy nie towarzyszył mi ostry ból pieczenia skóry, moja pokrzywka obejmuje także twarz, przez co czuje się jak monster, wychodząc z pregami pokrzywowymi na pół twarzy, tego cholerstwa nie da się pozbyć, od lat. Chodzę po zielarkach, alergologach i lekarzach, niestety nie jestem uczulona na nic z testów alergicznych (to mnie zawiodło) lekarz który zajmuje się biorezonansem stwierdził,że moja pokrzywke wywołuje tasiemiec, pozbylam się gada, a pokrzywka wróciła, pojawia się z nerwów,często w lesie, często przez stosowanie kosmetyków pod prysznic,jedyne co pomaga to lek Clatra (na receptę) nie jestem w stanie funkcjonować bez tego oto leku, chciałabym w końcu uwolnić się od tej choroby i żyć normalnie bez dokuczajacego siedzenia.

Milena
|

Ja mam typową pokrzywkę alergiczną , swędząca i zaczerwieniona skóra to moja udręka . Aktualnie przyjmuję lek Lirra , są to tabletki doustne łagodzące objawy . Polecam