WITAMINA A - właściwości i zastosowanie w kosmetyce

5 komentarze
Autor: Monika Majewska

Witamina A pełni wiele ważnych funkcji w organizmie - jest niezbędna w procesie widzenia, wzmacnia układ odpornościowy i może zapobiegać rozwojowi nowotworów. Poza tym witamina A poprawia wygląd skóry, dzięki czemu znalazła zastosowanie w kosmetyce. Jednak z jej dawkowaniem powinny uważać kobiety w ciąży. Jakie jeszcze właściwości ma witamina A? Jakie są objawy jej niedoboru? W jakich produktach można ją znaleźć?

Witamina A to termin, który odnosi się do kilku substancji - retinolu i jego pochodnych (tzw. retinoidy) oraz beta-karotenu i niektórych innych karotenoidów. Witamina A, razem z witaminami D, E i K, należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach - jest odkładana w tkance tłuszczowej i w wątrobie. Dzięki temu trudniej o jej niedobór, ale z drugiej strony jej nadmiar może być szkodliwy. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży.

Witamina A - właściwości przeciwnowotworowe

Witamina A pełni różne ważne funkcje w organizmie - bierze udział w syntezie białek i w przemianach lipidów (tłuszczów), sprzyja zdolności regeneracyjnej komórek czy uczestniczy w prawidłowym przebiegu procesów wzrostowych. To niejedyne właściwości witaminy A. Jednak jedną z ważniejszych właściwości witaminy A jest to, że ma potencjalne działanie antynowotworowe - przypisuje się jej rolę w prewencji i spowolnieniu progresji nowotworów jelita grubego, stercza, piersi i płuc.

Witamina A występuje jako retinol w produktach pochodzenia zwierzęcego  i w formie prowitaminy A, czyli beta-karotenu, w produktach pochodzenia roślinnego.

Witamina A na zdrowe oczy

Witamina A wchodzi w skład rodopsyny (barwnika wzrokowego znajdującego się w pręcikach siatkówki oka), biorąc  udział w procesie widzenia. Charakterystycznym objawem niedoboru witaminy A jest ślepota zmierzchowa, zwana  kurzą ślepotą, wywołana niedoborem rodopsyny.

Witamina A na trądzik i nie tylko

Witamina A przyspiesza odnowę naskórka, wzmacnia jego funkcję ochronną i zmniejsza utratę wody ze skóry. Zwiększa za to wytwarzanie kolagenu i elastyny - podstawowych składników budulcowych skóry. Poza tym likwiduje drobne zmarszczki i przebarwienia. Dzięki temu witamina A należy do najbardziej efektywnych składników preparatów przeciwstarzeniowych. Witamina A sprawia, że skóra jest jędrna, elastyczna i nawilżona. Wykazano także, że witamina A może wspomóc leczenie trądziku. Poza tym beta-karoten, czyli prowitamina A, jest dodatkowym "filtrem przeciwsłonecznym", który zmniejsza wrażliwość na promieniowanie UV, a tym samym ryzyko poparzenia skóry.

Zabiegi z retinolem pomagają rozwiązać wiele problemów skóry

Źródło: lifestyle.newseria.pl

Przyczyny niedoboru witaminy A

Niedobór witaminy A w organizmie może być wynikiem zaburzenia wchłaniania witaminy A (wówczas należy zdiagnozować podłoże), zbyt ubogiej diety (niedobory białka lub tłuszczów), picia alkoholu, palenia tytoniu, źle zbilansowanej diety w przypadku dzieci i osób w podeszłym wieku.

Witamina A - objawy i skutki niedoboru

Niedobór witaminy A w organizmie objawia się:

 • bardzo przesuszoną, wręcz szorstką skórą na łokciach i kolanach, a także na ramionach i udach (suchość nie ustępuje po posmarowaniu kremem czy balsamem)
 • niedowidzeniem o zmierzchu i w nocy (tzw. kurza ślepota) i opóźnioną akomodacją oka w ciemnościach (jeśli przekracza 10 sekund - jest to oznaka niedoboru witaminy A)
 • suchością gałki ocznej (brak łez) - dużej trwający niedobór A może prowadzić do wysychania rogówki i spojówki, a nawet do zmętnienia i rozmiękczania rogówki

U kobiet zaburzenia miesiączkowania i płodności mogą mieć związek z niedoborem witaminy A. Natomiast u osób starszych częstym objawem niedoboru witaminy A jest dzwonienie w uszach.

Witamina A - dawkowanie. Zalecane dzienne spożycie (RDA)

Wiek Dawkowanie
dzieci: od 1. do 3. roku życia 400 µg; od 4. do 6. roku życia - 450 µg; od 7. do 9. roku życia - 500 µg
chłopcy: od 10. do 12. roku życia 600 µg; od 13. do 18. roku życia - 600 µg - 900 µg
dziewczęta - od 10. do 12. roku życia 600 µg; od 13. do 18. roku życia - 700 µg
mężczyźni 900 µg
kobiety 700 µg
kobiety w ciąży < 19 lat - 750 µg ; > 19 lat - 770 µg
kobiety karmiące < 19 lat - 1200 µg ; > 19 lat - 1300 µg

Warto wiedzieć, że wzrost zapotrzebowania na witaminę A obserwuje się u osób z chorobami układu pokarmowego, podczas długotrwałego stresu i infekcji oraz przy stosowaniu diety zawierającej bardzo małe ilości  tłuszczu (5–10 g/d).

Źródło: Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2012

Witamina A - objawy i skutki nadmiaru

Witamina A w nadmiernych ilościach jest związkiem toksycznym. Przy jej nadmiernym spożyciu pojawiają się:

Ważne

Ważne

Witamina A w ciąży - jej nadmiar szczególnie groźny

Nadmiar witaminy A jest szczególnie toksyczny dla płodu. Jej przedawkowanie może spowodować rozwój wad wrodzonych. Z tego powodu kobiety w ciąży nie powinny sięgać po suplementy diety zawierające witaminę A, a także ograniczyć spożycie mięsa, które zawierają witaminę A w postaci retinolu (np. wątróbki). Natomiast można jeść w dowolnej ilości warzywa i owoce zawierające beta-karoten. Jest on bowiem przekształcany w wątrobie w witaminę A w takiej ilości, jaką organizm potrzebuje. Jedząc warzywa i owoce nie ma możliwości przedawkowania witaminy A.

Witamina A - w jakich produktach występuje?

Witamina A występuje jako retinol w produktach pochodzenia zwierzęcego  i w formie prowitaminy A, czyli beta-karotenu, w produktach pochodzenia roślinnego. Związki te mają różną aktywność biologiczną. Beta-karoten jest w mniejszym stopniu wykorzystywany z pożywienia niż retinol. Przyjmuje się, że całkowite wykorzystanie beta-karotenu jest 6-krotnie mniejsze niż retinolu, a innych karotenoidów 12-krotnie. Dlatego łączną zawartość witaminy A w produktach spożywczych wyraża się w mikrogramach (µg) równoważnika (ekwiwalentu) retinolu.

Zawartość witaminy A w 100 g wybranych produktów pochodzenia zwierzęcego:

nazwa produktu witamina A jako równoważnik retinolu
 • wątroba wołowa
 • wątroba wieprzowa
 • masło wyborowe
 • jaja kurze całe
 • ser gouda
 • mleko 2%
 • 14400µg
 • 13000 µg
 • 814 µg
 • 375 µg
 • 276 µg
 • 25 µg

 

nazwa produktu beta-karoten jako równoważnik retinolu
 • 1656 µg
 • 902 µg
 • 707 µg
 • 670 µg
 • 496 µg
 • 254 µg
 • 350 µg
 • 192 µg
 • 107 µg

Źródło: Kunachowicz H., Czarnowska-Misztal E., Turlejska H., Zasady żywienia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005

Polecamy
WITAMINA K2 - działanie, źródła występowania, objawy niedoboru

WITAMINA K2 - działanie, źródła występowania, objawy niedoboru

Witamina K2, podobnie jak wszystkie związki, które kryją się pod nazwą "witamina K", uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi. Przez wiele ...

Bibliografia:

Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2012

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 07.07.2017

Komentarze (1 - 5 z 5)
Asia, 23.11.2016 14.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mariusz , masz 100 racji, opisales w skrocie to bardzo prawidlowo.Trzeba dodac ze ludzie ktorzy maja usuniety woreczek zolciowy, przetworzenie beta-karotenu w witamin A w watrobie jest malo prawdopodobne.
 
Axel, 13.11.2016 14.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A po co mi bogatsze źródło witaminy A, które na dodatek trudno znaleźć, niż marchew?
 
olaboga, 05.05.2015 10.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mariusz, przecież na samym początku jest napisane, że retinol znajduje się w pokarmach pochodzenia zwierzęcego, beta-karoten (prowitamina A) pochodzi z roślin, karetonoidy A pochodzą z tłuszczów.
 
mariusz, 04.05.2015 17.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witamina A nie występuje w marchwi. Marchew posiada beta-karoten który jest prekursorem witaminy a, co oznacza, że po jego strawieniu sprzyja on do powstania wit a w naszym organizmie. Niestety, beta-karoten syntetyczny w większych ilościach jest toksyczny. Natomiast naturalny beta-karoten wchłania się maksymalnie 20-50% z ilości jakiej zjemy (nie mylić z ilością zjedzonej marchwi), z tego wytworzy się 1/6 do 1/48 jednostek wit. A. innymi słowy, trzeba byłoby zjeść 3-5 kg marchwi dziennie, aby możliwym było, w idealnych warunkach, wytworzenie w naszym organizmie zalecanego dziennego zapotrzebowania. Poza tym im więcej przyjmujemy b-karotenu tym mniej jest wchłaniane. Nie podaliście też żadnej informacji, że wit. A tak jak D3 i K2, rozpuszczalne są w tłuszczach, więc suplementacja wit. A musi być razem z tłuszczem. Dalej. Dawka zapobiegawcza nie ma nic wspólnego z podawanym RDA, gdyż wynosi ona ok 2000 do 100000 IU (j.m.) Witamina A, podawana razem z D3 i K2 nie wykazuje żadnej toksyczności. Na powyższe mogę przytoczyć conajmniej kilka prac naukowych.
 
LIN, 12.04.2014 10.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Aniu, po naszej rozmowie zasiadłam do kompa w wiadomej sprawie. Przypadkiem jednak natrafiłam na artykuł o kurzej ślepocie i niedoborach żywieniowych w tej chorobie. Nie namawiam, ale polecam byś przyjrzała się swojej diecie i może wzbogaciła ją o niektóre witaminy. Jeśli zauważysz choć maleńką różnicę to znaczy, że jesteś na dobrej drodze. WAŻNE!!! akomodacja oka w ciemności
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D

Witamina D w odpowiednim stężeniu sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Właściwy poziom tej...

więcej

133

Przedawkowanie witamin. Które witaminy można przedawkować?

Przesadne przyjmowanie preparatów witaminowych niesie ryzyko poważnych chorób. Które z witamin...

więcej

123

CZARNY BEZ: właściwości i działanie. PRZEPIS na sok z czarnego bzu CZARNY BEZ: właściwości i działanie. PRZEPIS na sok z czarnego bzu

Czarny bez nie tylko zwalczy gorączkę i złagodzi kaszel, ale dodatkowo dzięki dużej ilości witamin...

więcej

121

WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12 WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12

Witamina B12 to związek, którego właściwości zdrowotne są nie do przecenienia. Witamina B12 koi...

więcej

106

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Lekarz może badać piersi zarówno przed, jak i po badaniu ginekologicznym. Jest to bez znaczenia. Radzę zapytać lekarza, o ile sam nie powie, w jakiej kolejności będzie Panią badał i rozebrać się nie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.