SWĘDZĄCA POKRZYWKA: przyczyny, objawy i leczenie pokrzywki

257 komentarze
Autor: Monika Majewska

Pokrzywka daje dokuczliwe objawy, takie jak swędzenie skóry, czerwone bable, opuchlizna i obrzęki. Często nie daje się ustalić, co jest ich przyczyną, dlatego leczenie pokrzywki stanowi istotny problem. Sprawdź, co może doprowadzić do rozwoju pokrzywki i jakie są możliwości terapii.

Pokrzywka to wysypka, która objawia się zmianami skórnymi w postaci bąbli i/lub obrzęków. Pokrzywka może być ostra (trwa do 6 tygodni) i przewlekła (trwa więcej niż 6 tygodni). Ta ostatnia pojawia się częściej u osób w 4-5 dekadzie życia.

Pokrzywka - przyczyny

1) Alergia (pokrzywka alergiczna)

2) Choroby infekcyjne wywoływane przez bakterie, grzyby i pasożyty przewodu pokarmowego, a także zakażenia wirusowe (np. zapalenie wątroby, HIV).

3) Choroby tarczycy - u chorych na pokrzywkę przewlekłą częściej niż w ogólnej populacji obserwuje się obecność przeciwciał przeciwtarczycowych.

4) Choroby autoimmunologiczne - np. pokrzywka naczyniowa w przebiegu tocznia układowego.

5) Różne czynniki fizyczne, np. zimno, ucisk, gorąco, kontakt z wodą, promieniowanie słoneczne, wibracje, wysiłek prowokujący pocenie się (tzw. pokrzywka cholinergiczna). Do tej grupy zalicza się także dermografizm, czyli pokrzywkę wywoływaną poprzez potarcie bądź zadrapanie skóry.

Pokrzywka: objawów uczulenia nie wolno lekceważyć

Pokrzywka ma postać swędzących, porcelanowo - różowych bąbli i/lub obrzęków. Zmiany te:

  • mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele i być skupione w jednym/kilku miejscach albo pokrywać całe ciało, np. w przypadku pokrzywki wywołanej zimnem, bąble rozwijają się w miejscu oziębienia skóry. Z kolei pokrzywka będąca wynikiem ucisku objawia się głębokimi obrzękami w miejscu przewlekle działającego ucisku
  • mogą mieć różny kształt, np. pokrzywka wywoływana poprzez potarcie bądź zadrapanie skóry objawia się jako wyniosłe, czerwone linie
Wyjątkiem jest pokrzywka naczyniowa, w przebiegu której bąble utrzymują się dłużej niż 48 godzin w jednym miejscu, a zmianom skórnym nie towarzyszy świąd skóry.
  • bledną pod naciskiem palca
  • krótko utrzymują się w jednym miejscu - opisywane są jako "wędrujące" po ciele. Zmiana znika, a za kilka godzin w innym miejscu na ciele pojawiają się nowe bąble
  • mogą utrzymywać się do 6 tygodni (pokrzywka ostra) lub dłużej niż 6 tygodni (pokrzywka przewlekła)

W niektórych przypadkach pokrzywki ostrej mogą się pojawić objawy towarzyszące, takie jak: gorączka, ogólne złe samopoczucie, zaburzenia ze strony układu pokarmowego, ból stawów.

Ważne

Ważne

Jeśli obrzęk pojawi się na powiekach i/lub ustach natychmiast należy pójść do lekarza! Obrzęk może objąć także język, gardło i krtań (tzw. obrzęk naczynioruchowy), a dalej doprowadzić do trudności w oddychaniu i do zatrzymaniem oddechu, a w skrajnych przypadkach nawet do zatrzymania akcji serca. Poza tym pokrzywka może być też pierwszym objawem wstrząsu anafilaktycznego.

Pokrzywka - diagnostyka

W określeniu czynnika wywołującego pokrzywkę duża rolę odgrywa wywiad. Należy poinformować lekarza, czy pojawienie się pokrzywki poprzedziła infekcja (np. górnych dróg oddechowych czy układu moczowego), czy przebywaliśmy na zimnie lub na słońcu, jakie leki zostały przyjęte kilka dni przed pojawieniem się pokrzywki.

W postawieniu rozpoznania pomocne są wyniki oznaczeń stężeń swoistych IgE i natychmiastowych testów skórnych. Przy podejrzeniu nadwrażliwości na leki wykonuje się próby śródskórne.

Jeśli pokrzywka pojawia się w ciąży lub pod koniec cyklu miesiączkowego, należy zbadań poziom hormonów płciowych.

Bardzo przydatną metodą potwierdzającą nietolerancję pokarmów jest dieta eliminacyjna. Przez 7-10 dni chory w dowolnych ilościach spożywa ryż, ziemniaki, wodę mineralną i słabą herbatę, a następnie w kolejnych dniach wprowadza pojedyncze, nowe pokarmy obserwując reakcje skórne.

Z kolei podejrzewając pokrzywkę z nietolerancji kwasu acetylosalicylowego należy zalecić dietę o składzie: woda mineralna, herbata, ser biały chudy, ryż, ziemniaki, mięso z wyjątkiem drobiu i ryb oraz masło (łyżka/dzień). W przypadku występowania nietolerancji w ciągu 7-10 dni nastąpi złagodzenie lub całkowite ustąpienie objawów.

Aby wykluczyć, że przyczyną pokrzywki są choroby tarczycy, należy oznaczyć stężenie przeciwciał przeciwtarczycowych oraz TSH.

Leczenie pokrzywki

Gdy pojawi się pokrzywka, w pierwszej kolejności należy sięgnąć po leki przeciwhistaminowe. Są one dostępne w aptekach bez recepty. Jeśli mimo ich zastosowania pokrzywka nie ustępuje, należy udać się do lekarza.

Nie smaruj bąbli pokrzywkowych kremami lub maściami!

W ciężkich przypadkach pokrzywki (szczególnie gdy dojdzie do obrzęku naczynioruchowego) lekarz może zdecydować o podaniu doustnych glikokortykosteroidów (te w maści przepisuje się bardzo rzadko) - stosuje się je możliwie krótko, bo ich stosowanie wiąże się z licznymi skutkami ubocznymi.

Galeria: SWĘDZĄCA POKRZYWKA: przyczyny, objawy i leczenie pokrzywki
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Uporczywe swędzenie i opuchlizna – jak leczyć pokrzywkę alergiczną?

Uporczywe swędzenie i opuchlizna – jak leczyć pokrzywkę alergiczną?

Skóra alergiczna - charakterystyka. Jak pielęgnować alergiczną cerę?

Skóra alergiczna - charakterystyka. Jak pielęgnować alergiczną cerę?

Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 24.06.2016

Komentarze (1 - 10 z 257)
Marta, 03.10.2016 14.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dzięki! Ja tez ostatnio zaczęłam używać tego żelu i pojawiła sie pokrzywka. Gdyby nie Twój komentarz nie wpadłabym na to!
 
Bablowiec, 25.09.2016 19.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
O tak , najlepiej wszysztko odstawic ! i moze po miesiacu a moze po roku przejdzie ? "Szacun" za takie debilne rady
 
joanna, 11.09.2016 09.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam tak samo. Całe ciało zdrapane do krwi. Lekarz rozkłada ręce. Okazało się ze to uczulenie na żel pod prysznic Nivea
 
Darek, 26.08.2016 08.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dieta eliminacyjna. Przez 7-10 dni chory w dowolnych ilościach spożywa - ryż, - ziemniaki, - wodę mineralną i słabą herbatę po takiej diecie po tygodniu to bym się przewracał z wyczerpania :-)
 
Iz, 30.05.2016 19.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mojej córki pokrzywka wystapila przy gliscie ludzkiej, wystąpiła na całym ciele, pojechaliśmy do szpitala i okazało się ze to pasożyt.
 
Anek, 18.05.2016 00.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Może to być zapalenie trzustki jak swędzi skóra.
 
Witek, 20.04.2016 21.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam serdecznie mam bardzo ogromny problem z Tatem swędzi Go ciało od chyba już 4 lat wszystko wyniki wychodzą ok.Lekarze z Wrocławia z Kliniki rozkładają ręce każdy mówi ze jest przypadkiem jeden na milion, trochę o tej chorobie jak np swędzi go na nogach to się drapie chwila ulgi i już ręce swędzą nie pomaga nic lekarze dawali mascie jednorazowe kosztowały po 150zl kompletnie nic nie pomaga,w szpitalu leczenie polegało na sterydach ale tez efektu 100% nie było, przez jakiś czas pomagała kąpiel w okropnie zimnej wodzie ale pomaga to na jakąś godzinę max dwie teraz już nawet kąpiel nie pomaga nie śpi 24h/7 może ktoś miał podobny przypadek bardzo proszę o jakieś namiary do specjalistów którzy mogą pomoc podaje swojego email witek122@interia.eu Z góry dziękuje
 
adaaaaa, 14.04.2016 23.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
NIKIEL!!!!!!!!!!!! po zrobionych testach wiem że jestem uczulona na nikiel. Główne objawy to bóle głowy, złe samopoczucie, zmęczenie no i ogromna pokrzywa na całym ciele. poczytajcie sobie w jakich produktach spożywczych jest nikiel. spróbujcie odstawić te produkty a po po kilku dniach zobaczycie różnice. ja po trzech dniach odczułam wielką zmianę. W ogóle zmiany na ciele od niklu ( np od paska, guzików taniej biżuterii i innych metali które dotykają skóry) powodują swędzenie, krosty, uczulenia...itd. Poczytajcie o tym, a przede wszystkim ZRÓBCIE TESTY!!!!
 
SEBASTIAN , 13.04.2016 17.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Prosze zakupic sobie LECETAX . GWARANTUJE W 200% że pomaga ! Kosztuje nie całe 8 zł . Bez recepty ,jedna tabletka dziennie bądz zażywać tabletke wtedy kiedy dopada nas pokrzywka . Naprawdę działa mi bardzo pomógł i naprawde moje życie stało się lżejsze . Mam nadzieje ze pomogłem ,pozdrawiam :)
 
B, 02.04.2016 10.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Najlepsze na pokrzywke jest wapno do rozpuszczania w wodzie. Pare minut po wypiciu schodzi.
 
następne »
strona 1 z 26
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
SWĘDZĄCA POKRZYWKA: przyczyny, objawy i leczenie pokrzywki SWĘDZĄCA POKRZYWKA: przyczyny, objawy i leczenie pokrzywki

Pokrzywka daje dokuczliwe objawy, takie jak swędzenie skóry, czerwone bable, opuchlizna i obrzęki....

więcej

55679

ALERGIA SKÓRNA: jak walczyć z uczuleniem ALERGIA SKÓRNA: jak walczyć z uczuleniem

Swędzi cię skóra, masz krostki, czerwone plamy... Alergię skórną może wywołać nie tylko płyn do...

więcej

41054

Uczulenie (alergia) na słońce: przyczyny, objawy i leczenie alergii słonecznej Uczulenie (alergia) na słońce: przyczyny, objawy i leczenie alergii słonecznej

Uczulenie (alergia) na słońce to schorzenie, na które każdego lata skarży się wiele osób. Do jej...

więcej

31270

Objawy alergii na gluten. Jakie są objawy alergii na gluten? Objawy alergii na gluten. Jakie są objawy alergii na gluten?

Alergia na gluten nie jest tym samym co celiakia, ale obie choroby należą do grupy nietolerancji...

więcej

31009

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Półpasiec nie zawsze wiąże się z bólem, choć jest to bardzo częsty objaw w tej chorobie. Niestety nie jest możliwe zweryfikowanie rozpoznania lekarskiego bez badania dermatologicznego. Sugeruję w...

Jeśli opryszczka się nie uogólni i wirus nie przejdzie z krwią do płodu, to opryszczka u Pani nie będzie miała wpływu na rozwój płodu. W przypadku zakażenia płodu wirusem opryszczki może rozwinąć...

Wada wrodzona jest często genetycznie uwarunkowana. Natomiast, jeśli opisywany objaw występuje u przynajmniej 2 osób w rodzinie, to jest ryzyko, że będzie również u potomstwa męża, czyli Państwa...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.