Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy

63 komentarze
Autor: Irena Stanisławska

Pokrzywa to nie tylko chwast. Na wsi od wieków traktowano ją z szacunkiem ze względu na właściwości lecznicze i wartości odżywcze. Pokrzywa zawiera wiele cennych witamin, mikroelementów i soli mineralnych pomocnych m.in. przy leczeniu kamicy nerkowej i artretyzmu.

Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy

Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy

Spis treści:

  1. Pokrzywa - właściwości lecznicze i zastosowanie
  2. Pokrzywa na dolegliwości trawienne
  3. Pokrzywa na przerost prostaty
  4. Pokrzywa - jakie witaminy zawiera?
  5. Pokrzywa na ból kręgosłupa
  6. Pokrzywa przy anemii
  7. Pokrzywa a ciąża
  8. Pokrzywa a alergia
  9. Pokrzywa na schorzenia skórne
  10. Pokrzywa - przeciwwskazania

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) ze względu na swoje właściwości od dawna znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej. Na przednówku z pokrzywy gotowano kiedyś zupę. Dzisiaj gospodynie dodają do karmy dla zwierząt jej posiekane drobno liście.

Do celów leczniczych wykorzystywane są liście, zbierane przed kwitnieniem (Urticae folium) oraz korzenie – wykopywane jesienią lub wczesną wiosną (Urticae radix), jak również całe ziele (Urticae herba). Surowcem, równie często stosowanym, jest sok uzyskiwany ze świeżych pędów pokrzywy¹. Medycyna ludowa zaleca, aby przy wiosennym zmęczeniu pić go co dzień na wzmocnienie.

Kurację tę warto stosować również latem, a zimą dobrym rozwiązaniem jest herbata przyrządzoną do picia z pokrzywy suszonej. Taki napar - ziele zalane wrzątkiem i pozostawione przez kwadrans pod przykryciem - pomaga walczyć ze stresem. W połączeniu z innymi ziołami działa nawet wtedy, gdy mamy... pokrzywkę (objawy uczulenia).

Pokrzywa to prawdziwa skarbnica aktywnych związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Specjaliści zajmujący się ziołolecznictwem uważają ją wręcz za naturalny antybiotyk.

Pokrzywa - właściwości lecznicze i zastosowanie

Pokrzywa zwyczajna stosowana jest w celu zmniejszenia alergii, obniżenia poziomu cholesterolu, mocznika, chlorku sodu, redukcji stanów zapalnych, łagodzenia bólu, zahamowania wypadania włosów, rozszerzenia naczyń krwionośnych, obniżenia ciśnienia krwi. Poza tym pozytywnie wpływa ona na proces leczenia ran¹.

Ta niepozorna roślina ma właściwości moczopędne, niezastąpione w leczeniu kamicy nerkowej i innych schorzeń układu moczowego. Wspomaga wydalanie z organizmu szkodliwych substancji, np. złogów kwasu moczowego. Równocześnie przeciwdziała zatrzymywaniu płynów w organizmie.

W medycynie naturalnej wyciąg z liści pokrzywy stosuje się w łagodnych stanach zapalnych dróg moczowych, zbyt skąpym wydalaniu moczu (skąpomocz), a pomocniczo w kamicy moczowej i dny moczanowej (artretyzmu), chorobach reumatycznych oraz niektórych chorobach skóry, zwłaszcza wieku młodzieńczego.

Pokrzywa na przerost prostaty

Warto wiedzieć, że Komisja Europejska zaleca stosowanie Urticae radix w leczeniu pierwszego i drugiego stadium przerostu gruczołu krokowego (BPH). Podobnie ESCOP zaleca używanie pokrzywy w leczeniu zaburzeń oddawania moczu towarzyszącym BPH¹.

Prawdopodobnie za łagodzenie objawów BPH odpowiedzialne są hydrofilowe części pokrzywy zawarte w korzeniu, a mianowicie lektyny i polisacharydy odpowiedzialne za hamowanie aktywności aromatazy¹.

Pokrzywa na dolegliwości trawienne

Picie naparów lub dodawanie świeżych listków młodej pokrzywy do sałatek ułatwia przemianę materii i wzmaga apetyt. Związki w niej zawarte oczyszczają układ trawienny, odprowadzają złogi żółciowe, a także korzystnie wpływają na pracę trzustki, wątroby i żołądka.

Pokrzywę stosuje się w chorobach wątroby i przewodu pokarmowego, nieżytach żołądka i jelit, a także przy biegunkach. Częste picie pokrzywowej herbatki podobno jest w stanie powstrzymać rozrost komórek nowotworowych (ale to na razie teoria).

Ważne

Ważne

Pokrzywa - jakie witaminy zawiera?

Pokrzywa na ból kręgosłupa i nie tylko

W chorobach narządu ruchu dochodzi do odkładania się złogów moczowych w tkankach okołostawowych oraz wzrostu poziomu kwasu moczowego we krwi, a dzięki właściwościom saluretycznym pokrzywy możliwe jest wydalenie ich z organizmu¹. W medycynie ludowej od dawna znano i stosowano liście pokrzywy w celu łagodzenia bólu.

Właściwości przeciwbólowe pokrzywy zostały udowodnione naukowo. Brytyjscy naukowcy z University of Plymouth przebadali grupę 18 osób, u których zdiagnozowano stany zapalne stawów i kości, a także bóle dysku oraz bóle wywołane urazami mechanicznymi, tj. naciągnięcie i zapalenie ścięgien, „łokieć tenisisty”.

Wyniki tych badań były zadowalające i świadczące o działaniu przeciwbólowym pokrzywy. W trakcie badania nie odnotowano poważniejszego działania niepożądanego z wyjątkiem przemijającej wysypki¹.

Pokrzywa przy anemii

W działaniu krwiotwórczym pokrzywa próbuje dorównać preparatom żelaza. Wpływa korzystnie na produkcję czerwonych krwinek, co przydaje się w leczeniu anemii i przy osłabieniu. Jako jeden z nielicznych surowców zielarskich pokrzywa obniża poziom cukru we krwi i w niewielkim stopniu także ciśnienie tętnicze.

Pokrzywa a alergia

Pokrzywa zwyczajna stosowana jest w chorobach alergicznych ze względu na zawartość związków czynnych, m.in. pochodnych tyrozyny, wykazujących działanie przeciwhistaminowe².

W nielicznych przypadkach odnotowano jednak, że wyciąg z pokrzywy spożywany w zwiększonych dawkach może powodować reakcje alergiczne. Reakcja alergiczna może wystąpić także podczas stosowania zewnętrznego, jednak zdarza się to bardzo rzadko¹.

Pokrzywa a ciąża

Kobiety w ciąży mogą pić pokrzywę, ponieważ zawiera dużo minerałów i witamin. Herbata z pokrzywy pita po urodzeniu dziecka wzmaga produkcję mleka w piersiach i pomaga w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu.

Pokrzywa na schorzenia skórne

Ze względu na właściwości bakteriobójcze stosuje się przemywanie i okłady z liści pokrzywy w leczeniu schorzeń skórnych, ropni, czyraków, trądziku, guzków, stanów zapalnych pochwy oraz stanów zapalnych mięśni.

Ekstrakt z pokrzywy jest też doskonałą, odkażającą płukanką do jamy ustnej. Można również masować skórę głowy pokrzywowym naparem. To nie tylko zmniejsza napięcie mięśni i poprawia krążenie, ale jednocześnie działa leczniczo w chorobach skóry głowy, przy łupieżu i łojotoku, przy wypadaniu włosów.

Warto wiedzieć

Ważne

Pokrzywa - przeciwwskazania

Z pokrzywy w postaci soku powinny zrezygnować kobiety, które zmagają się z chorobami narządów rodnych, np. rak, mięśniaki, krwawienia. Inne przeciwwskazania to przewlekłe choroby nerek, zabiegi chirurgiczne oraz cukrzyca.

Sok w pokrzywy nie powinien być spożywany w przypadku nadmiaru żelaza w organizmie.

Niezwykłe właściwości pokrzywy

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Źródło:

1. M. Pieszak, P. L. Mikołajczak, Właściwości lecznicze pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica L.), "Postępy Fitoterapii" 2010, nr 4

2. Jakubczyk K.,  Janda K.,  Szkyrpan S., Gutowska I., Wolska J., Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) – charakterystyka botaniczna, biochemiczna i właściwości prozdrowotne, "Pomeranian Journal of Life Sciences" 2015, nr 61

Ocena: 3.9
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 21.05.2018

Komentarze (1 - 10 z 63)
Dorota, 25.05.2018 13.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja stosuję pokrzywę kosmetycznie tzn. myję włosy ziołowym szamponem i robie zimą płukanki z pokrzywy, z suszonej, przepis można znaleźć w internecie. Idealnie się sprawdza w przesileniu jesienno-zimowym A na cholesterol stosuję modrzew dahurski
 
MM, 13.05.2018 16.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
STAN FAKTYCZNY- JEDNA SZKLANKA NAPARU Z POKRZYWY DZIENNIE W MOIM PRZYPADKU POWODUJE OBNIŻKĘ CUKRU Z WARTOŚCI 130-140 DO 90- 100 tO W 100 PROCENTACH PRAWDA. !!!!!!!
 
Ewa, 26.12.2017 18.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proszę wybaczyć, ale pisze pan brednie. Może warto sobie przypomnieć co oprócz pokrzywy pan jadł i pił.
 
Daga, 06.07.2017 00.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A to ciekawe, dzięki Panu Krzysztofowi dowiedziałam się, że jestem alkoholiczką hahaha. Codziennie piję filiżankę naparu z pokrzywy, % praktycznie nie spożywam, można powiedzieć, że jestem abstynentką, a mimo to żadnych skutków ubocznych u siebie nie zaobserwowałam. No może po za mocniejszą płytką paznokciową i włosami w lepszej kondycji.
 
Trak, 04.07.2017 07.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Krzysio może być trolem za kaskę piszącym takie bzdury. Płaci mtakiemu zewnętrzna agencja internetowego PR, ale taki nie ma prawa wiedzieć, ani nawet zapytać skąd ta kaska. A agencji PR płaci koncern farmaceutyczny, który woli sprzedawać leki na białaczkę. Wpisz w google "byłam bankowym trolem", koncerny farmaceutyczne też mają takich troli.
 
Trak, 03.07.2017 18.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dr Krzysztof (Watson) zrobił analizę, z której wynika, że tylko chronicznym moczymordom pokrzywa i sok z niej nie szkodzi. Koń by się uśmiał ..... Iiihaaaa ... iihaaa ...
 
Trak, 03.07.2017 18.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Widocznie pokrzywy nie można mieszać z dragami Znalazłeś się w szpitalu? Po pokrzywie? Nie mogę! I w dodatku po trzeciej dawce, a nie po pierwszej ....
 
gkig, 25.06.2017 00.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w późniejszych miesiącach zrywa się tylko czubki pokrzyw, owoce i korzenie
 
abcdef, 07.06.2017 11.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To jest właśnie wiedza potoczna, cechująca ignorantów. Krzysztofowi coś się wydaje, to wymyśla niepoparte niczym teorie.
 
Kaśka, 10.05.2017 15.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pokrzywa(sok) jest świetna również na anemię.Stosowałam u 12 letniej córki(abstynentka-to do Krzysztofa:) ).Wynik rewelacyjny.Stosowany był też u córki po porodzie (krwotok).Też zadziałało.Polecam
 
następne »
strona 1 z 7
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy Pokrzywa - właściwości lecznicze i prozdrowotne pokrzywy

Pokrzywa to nie tylko chwast. Na wsi od wieków traktowano ją z szacunkiem ze względu na właściwości...

więcej

177

SODA OCZYSZCZONA - właściwości i zastosowanie. Leczenie sodą oczyszczoną SODA OCZYSZCZONA - właściwości i zastosowanie. Leczenie sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona ma wiele właściwości, dlatego znalazła szerokie zastosowanie w lecznictwie,...

więcej

169

ŻYWORÓDKA: właściwości lecznicze i pielęgnacyjne ŻYWORÓDKA: właściwości lecznicze i pielęgnacyjne

Żyworódka pierzasta to roślina, która ma szersze zastosowanie lecznicze niż aloes. Dzięki...

więcej

155

CZYSTEK (zioło) - właściwości lecznicze i zastosowanie CZYSTEK (zioło) - właściwości lecznicze i zastosowanie

Czystek (Cistus) to bardzo popularne zioło. Jednak opinie dotyczące jego właściwości zdrowotnych są...

więcej

152

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Mogę jedynie Pani napisać, że kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować Dalacinu. Radziłabym powtórnie skonsultować się ze stomatologiem i poprosić, aby zalecił Pani antybiotyk, który może być...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.