Lukrecja - jakie ma właściwości? Poznaj zastosowanie i działanie lukrecji

2020-04-19 10:16

Lukrecja to zioło, które znalazło zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce dzięki swoim wyjątkowym właściwościom. Szczególną leczniczą moc ma korzeń lukrecji. Odwar z tej części zioła jest stosowany pomocniczo w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy. Z kolei cukierki z lukrecją warto podawać dzieciom, gdyż hamują rozwój próchnicy. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma lukrecja.

Lukrecja to zioło, które znalazło zastosowanie zarówno w lecznictwie, jak i kosmetyce. Surowcem leczniczym i kosmetycznym jest głównie korzeń lukrecji, który po ususzeniu przybiera kolor żółty i jest bardzo słodki, dzięki zawartości glicyryzyny (kwasu glicyryzynowego) - związku, który jest 50. razy słodszy od białego cukru.

Lukrecja posiada wiele właściwości, które są doceniane od wieków. W XVI i XVII wieku była ona stosowana jako środek wykrztuśny w chorobach górnych dróg oddechowych - by łagodzić męczący kaszel, a także w schorzeniach wątroby, żołądka, nerek i pęcherza moczowego

Współcześnie w niektórych krajach wyciągi z korzenia lukrecji są stosowane pomocniczo w leczeniu m.in. choroby Simmonds'a, nowotworów niszczących przysadkę mózgową, zaniku kory nadnerczy, stwardnienia rozsianego, choroby Addisona, reumatyzmu i chorób alergicznych.

Spis treści

  1. Lukrecja na koronawirusa z Chin?
  2. Lukrecja a czerniak
  3. Lukrecja spowalnia rozwój próchnicy
  4. Lukrecja na infekcje dróg oddechowych
  5. Lukrecja na wrzody żołądka i dwunastnicy
  6. Lukrecja chroni wątrobę
  7. Lukrecja - przeciwwskazania
  8. Lukrecja - zastosowanie w kosmetyce

Lukrecja na koronawirusa z Chin?

Dlaczego naukowcy sugerują stosowanie korzenia lukrecji jako sposobu na zwiększenie odporności immunologicznej przeciwko infekcji COVID-19?

W prestiżowym magazynie The Lancet opublikowano w 2003 r. badania dotyczące powiązania działania pozyskiwanej z korzenia lukrecji glicyryzyny z koronawirusem.

Badano potencjał przeciwwirusowy ribawiryny, 6-azaurydyny, pirazofuryny, kwasu mykofenolowego oraz glicyryzyny. Okazało się, że to właśnie glicyryzyna najlepiej hamuje namnażanie się koronawirusa wywołujacego SARS (zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej).

Glicyryzyna nie tylko hamuje namnażanie się koronawirusa - ogranicza też jego zdolność wnikania do wnętrza komórki. Mechanizm takiego działania glicyryzyny nie jest niestety do końca poznany.

Wiadomo jednak, że glicyryzynę powinno się stosować krótkotrwale, przy długim stosowaniu mogą wystąpić działania niepożądane takie jak nadciśnienie i obniżone stężenie potasu we krwi czyli hipokaliemię - informował dr farm. Radosław Ekiert, Kierownik Działu Rozwoju i Produkcji marki Herbapol.

Lukrecja a czerniak

Naukowcy z University of Minnesota (USA), którzy wyniki swoich badań opublikowali w "Cancer Prevention Research"  przekonują, że korzeń lukrecji może zapobiec rozwojowi czerniaka - złośliwego nowotworu skóry.

W trakcie badań nad rośliną znaleźli w jej korzeniu związki, które hamują rozwój komórek nowotworowych. Jednym z nich jest wspomniana wyżej glicyryzyna. Niestety, jej nadmiar w organizmie może wywołać działania niepożądane, takie jak zaburzenia rytmu serca, nagłe skoki ciśnienia a nawet obrzęk mózgu.

Na szczęście naukowcom udało się wyizolować z korzenia lukrecji inną substancję o działaniu antynowotworowym - izoanguston A - która, przeciwieństwie do glicyryzyny, jest bezpieczny w stosowaniu. Z badań przeprowadzonych na myszach wynika, że komórki czerniaka złośliwego potraktowane izoangustonem A wolniej się rozrastały.

Lukrecja spowalnia rozwój próchnicy

Lukrecja, dzięki swoim bakteriobójczym właściwościom, zmniejsza liczebność Streptococcus mutans - paciorkowca zieleniejącego, który wchodzi w skład naturalnej flory bakteryjnej jamy ustnej i który jest głównym czynnikiem rozwoju próchnicy i innych chorób zębów.

Potwierdzają to wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Minnesocie, które zostały opublikowane przez Europejską Akademię Stomatologii Dziecięcej.

Wynika z nich, że spożywanie bezcukrowych słodyczy z ekstraktem pozyskanym z korzenia lukrecji znacząco wpływa na powstrzymanie rozwoju próchnicy u dzieci. Ma to swoje potwierdzenie w statystykach - w Holandii i Skandynawii, gdzie cukierki na bazie korzenia lukrecji są bardzo popularne, wskaźnik próchnicy waha się od 2 do 10 proc.

Z kolei naukowcy z Mansoura University w Egipcie twierdzą, że bakteriobójcze właściwości korzenia lukrecji są przydatne także w przypadku leczenia kanałowego zębów. Ponadto przekonują, że lukrecja zapobiega również osadzaniu się kamienia nazębnego i powstawaniu trwałych przebarwień zębów.

Lukrecja na infekcje dróg oddechowych

Lukrecja jest stosowana jako środek wykrztuśny, który łagodzi chrypę i kaszel - zwłaszcza kaszel suchy. Współczesna fitoterapia poleca jej stosowanie także przy takich chorobach jak:

gdyż działa rozkurczowo i przeciwzapalnie.

Lukrecja na wrzody żołądka i dwunastnicy

Lukrecja regeneruje podrażnioną śluzówkę żołądka i przyspiesza gojenie się wrzodów żołądka i dwunastnicy, dlatego odwar z korzenia tego zioła jest stosowany pomocniczo w leczeniu tych schorzeń.

Aby przygotować odwar, wystarczy zalać pół łyżki korzeni lukrecji (ok 3,5 g) szklanką zimnej wody, a następnie gotować powoli pod przykryciem 5-7 minut. Następnie odwar należy odstawić na 10-15 minut do przestudzenia i przecedzić. Świeży i ciepły odwar zaleca się pić 2 razy dziennie.

Odwar może być stosowany także po zabiegach chirurgicznych w obrębie przewodu pokarmowego. Mogą po niego sięgnąć także osoby cierpiące z powodu nadwrażliwości jelita grubego i nieżytu żołądka (oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem).

Lukrecja chroni wątrobę

Związki aktywne zawarte w lukrecji działają ochronnie na wątrobę. Zapobiegają m.in. chorobie stłuszczeniowej wątroby, a także chronią przed toksycznym wpływem węglowodorów i metali ciężkich.

Współczesna fitoterapia poleca stosowanie lukrecji pomocniczo w terapii wirusowego i toksycznego zapalenia wątroby.

Lukrecja - przeciwwskazania

  • Lukrecji nie można stosować przy chorobie wątroby połączonej z zastojem żółci, marskości wątroby, nadciśnieniu tętniczym, zaburzeniach równowagi wodnoelektrolitowej (np. hipokaliemii), niewydolności nerek.
  • Lukrecji nie należy stosować w ciąży i podczas karmienia piersią.
  • Produktów na bazie tego zioła nie należy podawać dzieciom do 4. roku życia.
  • Osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi i zażywające regularnie leki, przed spożyciem zioła powinny skonsultować się z lekarzem. Warto wiedzieć, że lukrecji nie powinno się łączyć z lekami moczopędnymi, lekami antyarytmicznymi i lekami sterydowymi.
  • Produktów zawierających lukrecję nie należy spożywać dłużej niż 4 tygodnie. Zbyt długie lub zbyt częste ich spożywanie może doprowadzić do arytmii serca, zatrzymania płynów lub podwyższenia ciśnienia. Dodatkowo lukrecja może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, obniżając znacznie poziom potasu (może to doprowadzić do hipokaliemii).

Lukrecja - zastosowanie w kosmetyce

Lukrecja zawiera saponiny, flawonoidy i kwasy organiczne, dzięki którym posiada właściwości zatrzymujące wodę w tkankach, a co za tym idzie - nawilżające i kojące skórę. W związku z tym kosmetyki na bazie lukrecji są polecane posiadaczkom cery suchej, wrażliwej i naczynkowej (gdyż zmniejsza zaczerwienie skóry i wzmacnia naczynka krwionośne). 

Dzięki właściwościom bakteriobójczym, preparaty zawierające wyciąg z lukrecji mogą być stosowane także w celu pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Lukrecja łagodzi stany zapalne skóry, podrażnienia, swędzenie oraz przyśpiesza gojenie ran i wyprysków.

Ekstrakty z lukrecji można także znaleźć w szamponach do włosów zniszczonych, delikatnych, łamliwych oraz preparatach do kąpieli.

Czy zdrowo się odżywiasz?
Pytanie 1 z 9
Ile jesz posiłków dziennie?
Zdjęcie
O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.

Polecamy także: