Męczący kaszel - przyczyny. Sposoby na męczący kaszel

2020-01-26 21:36 Monika Majewska

Męczący kaszel może być suchy lub mokry (z flegmą) i może występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Sprawdź, na jakie choroby może wskazywać uporczywy, męczący kaszel i wypróbuj domowe sposoby, które szybko przyniosą ulgę.

Męczący kaszel - niezależnie od przyczyny - utrudnia codzienne funkcjonowanie, a jeśli pojawia się w nocy - zaburza sen.

Może być suchy lub mokry. W tym pierwszym przypadku chory zmaga się z nieprzyjemnym uczuciem w gardle - jakby stale siedziało tam piórko i drażniło błony śluzowe prowokując do kaszlu.

Z kolei uporczywy kaszel mokry wiąże się odkrztuszanie wydzieliny (flegmy), ewentualnie uczuciem, że zalega ona w drogach oddechowych.

Męczący kaszel - niezależnie od przyczyny - często prowadzi do duszności. Dlaczego? Wynika to z budowy anatomicznej ludzkiego ciała.

Układ oddechowy składa się z wielu cienkich, nie przekraczających 1 mm średnicy rurek, doprowadzających powietrze do płuc. Choroby układu oddechowego powodują zwężenie tych rurek, stąd uporczywy, męczący kaszel i duszność.

Męczący kaszel - przyczyny

1) Zapalenie oskrzeli

Jeśli uporczywy suchy kaszel pojawia się po grypie, może być to objaw groźnego powikłania - zapalenia oskrzeli. Wówczas kaszel nasila się przy wyjściu na zimne powietrze, podczas wysiłku, śmiechu i mówienia.

Początkowo jest suchy i męczący, następnie z niewielkim odkrztuszaniem wydzieliny. Dołączają do niego złe samopoczucie, bóle głowy, niewielka gorączka.

2) Zapalenie płuc

Męczący, duszący kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny, która jest zielona lub żółta, może wskazywać na zapalenie płuc. Odkrztuszanie dużej ilości (nawet pół szklanki) ropnej plwociny wskazuje na rozstrzenie oskrzeli.

3) Astma oskrzelowa

Męczący kaszel, duszności, trudność oddychania, świszczący oddech to objawy astmy oskrzelowej. Dokuczliwe uczucie duszności, związane z obkurczeniem się oskrzeli, pojawia się najczęściej w nocy i nad ranem, a także kilka minut po forsownym wysiłku.

Objawy występują napadowo (spontanicznie lub pod wpływem różnych czynników, np. dym tytoniowy, zimne powietrze, stres) i ustępują samoistnie lub po podaniu leków.

4) Alergia

Jeśli męczący kaszel pojawia się w okresie wiosenno-letnim i towarzyszą mu objawy, takie jak swędzenie i łzawienie oczu, przekrwienie błony śluzowej nosa i gardła, a niekiedy także pokrzywka i wysypka skórna, najpewniej oznacza on alergię.

Kaszel alergiczny jest naturalnym odruchem, który chroni przed dostaniem się alergenów do organizmu, takich jak: pyłki, roztocza, zarodniki pleśni, sierść zwierząt i inne alergeny, które dostają się do organizmu poprzez inhalację. Kaszlowi alergicznemu może towarzyszyć odkrztuszanie bezbarwnego śluzu.

Kaszel zakłóca Ci plany?
Sandoz - ACC optima

Autor: Sandoz

materiał partnera

Przejmij kontrolę z ACC!
ACC działa podwójnie na przyczynę kaszlu1:

  • Rozcina gęsty śluz oraz
  • Rozrzedza wydzielinę

ACC łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego2-5, działa bezpośrednio na śluz znajdujący się w drogach oddechowych, sprawiając, że staje się on rzadszy, mniej lepki i łatwiej jest go usunąć z układu oddechowego.6,7

  1. ChPL ACC
  2. Gawrońska A. N-acetylocysteina – dobry lek mukolityczny. Świat Farmacji 2010, XI
  3. Blicharska E. Acetylocysteina – mukolityk bez tajemnic. Śiwat Farmacji 2010, XI
  4. Lemke TL , David A. Williams Foye’s Principles of Medicinal Chemistry 7th
  5. Car H. Leki mukolityczne - znane działania, nowe efekty ALERGOLOGIA, PULMONOLOGIA, CHOROBY INFEKCYJNE WIEKU DZIECIECEGO Vol 17 No 1 2009
  6. Viscosity of sputum by the end of treatment had decreased from 35.3±10 to 23.7±6 ns2/m2, adhesion from 46.8±6.7 to 30.9±5.2 n/m2. Data from an investigation into the effectiveness of acetylcysteine (ACC® 200 granules for the preparation of solution) for 20 patients with acute pneumonia or chronic bronchitis (average age 55 years). Adapted from Clinical Pharmacology and Treatment 1997; 6: 29-30.
  7. Sadowska AM et al. Role of N-acetylcysteine in the management of COPD. Therapeutics and Clinical Risk Management 2006: 2; 3–18.

Skuteczne sposoby na kaszel suchy i mokry [WIDEO]

Męczący kaszel - domowe, sprawdzone sposoby

Jeśli kaszel jest męczący i suchy, warto sięgnąć po tymianek, który ułatwia odkrztuszanie, wzmaga wydzielanie płynnego śluzu rozrzedzającego zgęstniałą wydzielinę.

W tym celu można przygotować napar z tymianku. Łyżkę ziela zalej 1,5 szklanki wrzątku, odstaw pod przykryciem na 15 minut, przecedź. Pij po 1/3 szklanki kilka razy dziennie.

Przy suchym kaszlu pomogą również takie zioła, jak prawoślaz, porost islandzki, podbiał, dziewanna.

Na suchy, męczący kaszel zalecany jest także syrop sosnowy, który pomoże nie tylko przy kaszlu, lecz także przy katarze, gdy pojawiają się dreszcze i uczucie rozbicia. W czasie choroby dorośli powinni go przyjmować 3-4 razy dziennie po jednej łyżeczce, dzieci 3 razy dziennie po jednej łyżeczce.

Z kolei na kaszel mokry i męczący pomoże syrop z cebuli. Cebulę drobno posiekaj i zasyp dosyć obficie cukrem. Całość odstaw pod przykryciem na około pięć godzin aż cebula puści sok i syrop z cebuli gotowy.

Na kaszel mokry pomoże także syrop z nasion kopru włoskiego - łyżkę nasion kopru włoskiego zalej 1/3 l wody, dodaj 2 łyżeczki miodu, gotuj 10 minut i przecedź. Pij trzy razy dziennie po filiżance.

ACC® Optima, 600 mg, tabletki musujące, ACC® Optima Active, 600 mg, proszek doustny w saszetce. Skład: 1 tabletka musująca ACC Optima zawiera 600 mg acetylocysteiny, 70 mg laktozy i 139 mg sodu. 1 saszetka ACC Optima Active zawiera 600 mg acetylocysteiny, 0,5 mg aspartamu, ok. 493 mg sorbitolu i 200 mg ksylitolu. Wskazania ACC Optima: lek rozrzedzający wydzielinę dróg oddechowych i ułatwiający jej odkrztuszanie u pacjentów z zapaleniem oskrzeli związanym z przeziębieniem. ACC Optima Active: leczenie sekretolityczne w ostrych i przewlekłych chorobach oskrzeli i płuc, gdy konieczne jest zmniejszenie lepkości wydzieliny oskrzelowej w celu ułatwienia odkrztuszania u dorosłych. Przeciwwskazania ACC Optima: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku, czynna choroba wrzodowa, ostry stan astmatyczny. Nie stosować u dzieci <14 lat. ACC Optima Active: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku. Nie stosować u dzieci <2 lat.Podmiot odpowiedzialny Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria.
Informacja o leku dostępna w Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Magda Nosek
|

nie ma skuteczniejszego sposobu na kaszel nic L52, ja nadwyrężam mój głos praktycznie codziennie pracując jako szkoleniowiec. pije kilka razy dziennie wode z tymi ziołowymi kropelkami i naprawdę pożegnałam sie z tym suchym uporczywym kaszlem i chrypką. jeśli ktoś się jeszcze tak męczy jak kiedyś ja to polecam te kropelki, są bezpiczne i naprawdę skuteczne.

venus
|

Tylko jak się nazywa ten syrop

Celia
|

Ja mam syrop przeciwzapalny naliterkę f . Ostatnio złapałam mega przeziębienie z paskudnym kaszlem. Pomógł i dzięki niemu doszłam do zdrowia bez antybiotyków.

cezi
|

Niestety kaszel duszący nie ustępuje a to już 6-ty dzień...

szczerba
|

Dziewczyny kupiłam z pewnym niedowierzaniem ale po trzech dniach jest wielka różnica, kaszel się odrywa i mogę normalnie funkcjonować.

tikka
|

Ja niedawno sama się tym syropem leczyłam, jak mnie dopadło zapalenie oskrzeli i tak kasłałam, że prawie płuca wyplułam. Syrop naprawdę szybko pomógł, złagodził objawy i postawił mnie na nogi

naria
|

Spokojnie możesz wypróbować, na pewno wam pomoże. Pamiętaj o częstym oklepywaniu pleców dziecka i podawaniu dużej ilości płynów do picia. Niby nic a jednak wszystko razem super działa.

mokka
|

Naria, ten syrop można podawać małym dzieciom? ja mam w domu trzyletniego przedszkolaka.

Anita
|

W przypadku problemów ze zdrowiem dziecka najlepiej zastosować inhalacje, lek jest wtedy podawany dokładnie tam, gdzie jest potrzebny i efekty leczenia są najlepsze. Dla dzieci warto wybrać inhalator, specjalnie dla nich dostosowany.

Mama_Borysa
|

Zawsze jest jakiś powód kaszlu, choroba, alergia, astma. Moje dziecko chodzi do przedszkola i bardzo często łapie zwykłe infekcje, które jednak są dość męczące i dla niego i dla mnie. Wtedy na suchy kaszel, który męczy w nocy podaję PlantagoPharm Plus, który ze względu na skład melisy pomaga synkowi zasnąć, w dzień daję Flegaminę i pilnuję żeby dużo pił i leżał w łóżku. Zawsze pomaga.