Męczący kaszel - przyczyny. Sposoby na duszący kaszel

2021-03-05 9:58 Monika Majewska

Męczący kaszel może być suchy lub mokry (z flegmą) i może występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Sprawdź, na jakie choroby może wskazywać uporczywy, męczący kaszel i wypróbuj domowe sposoby, które szybko przyniosą ulgę.

Męczący kaszel - niezależnie od przyczyny - utrudnia codzienne funkcjonowanie, a jeśli pojawia się w nocy - zaburza sen.

Męczyć może zarówno kaszel suchy, jak i kaszel mokry. W tym pierwszym przypadku chory zmaga się z nieprzyjemnym uczuciem w gardle - jakby stale siedziało tam piórko i drażniło błony śluzowe prowokując do kaszlu.

Z kolei uporczywy kaszel mokry wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny (flegmy), ewentualnie uczuciem, że zalega ona w drogach oddechowych.

Męczący kaszel - niezależnie od przyczyny - często prowadzi do duszności. Dlaczego? Wynika to z budowy anatomicznej ludzkiego ciała.

Układ oddechowy składa się z wielu cienkich, nie przekraczających 1 mm średnicy rurek, doprowadzających powietrze do płuc. Choroby układu oddechowego powodują zwężenie tych rurek, stąd uporczywy, męczący kaszel i duszność.

Spis treści

  1. Męczący kaszel - przyczyny
  2. Męczący kaszel - domowe, sprawdzone sposoby

Męczący kaszel - przyczyny

1) Zapalenie oskrzeli

Jeśli uporczywy suchy kaszel pojawia się po grypie, może być to objaw groźnego powikłania - zapalenia oskrzeli. Wówczas kaszel nasila się przy wyjściu na zimne powietrze, podczas wysiłku, śmiechu i mówienia.

Początkowo jest suchy i męczący, następnie z niewielkim odkrztuszaniem wydzieliny. Dołączają do niego złe samopoczucie, bóle głowy, niewielka gorączka.

2) Zapalenie płuc

Męczący, duszący kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny, która jest zielona lub żółta, może wskazywać na zapalenie płuc. Odkrztuszanie dużej ilości (nawet pół szklanki) ropnej plwociny wskazuje na rozstrzenie oskrzeli.

3) Astma oskrzelowa

Męczący kaszel, duszności, trudność oddychania, świszczący oddech to objawy astmy oskrzelowej. Dokuczliwe uczucie duszności, związane z obkurczeniem się oskrzeli, pojawia się najczęściej w nocy i nad ranem, a także kilka minut po forsownym wysiłku.

Objawy występują napadowo (spontanicznie lub pod wpływem różnych czynników, np. dym tytoniowy, zimne powietrze, stres) i ustępują samoistnie lub po podaniu leków.

4) Alergia

Jeśli męczący kaszel pojawia się w okresie wiosenno-letnim i towarzyszą mu objawy, takie jak swędzenie i łzawienie oczu, przekrwienie błony śluzowej nosa i gardła, a niekiedy także pokrzywka i wysypka skórna, najpewniej oznacza on alergię.

Kaszel alergiczny jest naturalnym odruchem, który chroni przed dostaniem się alergenów do organizmu, takich jak: pyłki, roztocza, zarodniki pleśni, sierść zwierząt i inne alergeny, które dostają się do organizmu poprzez inhalację. Kaszlowi alergicznemu może towarzyszyć odkrztuszanie bezbarwnego śluzu.

5) Krztusiec

Męczący, duszący kaszel to również jeden z objawów krztuśca. Kaszel przy krztuścu jest suchy i nasila się wraz z upływem czasu; łatwo go rozpoznać, gdyż w trakcie kasłania z dróg oddechowych chorego wydobywa się charakterystyczny świszczący odgłos przypominający pianie koguta. Kaszlowi związanemu z krztuścem zazwyczaj towarzyszy katar, lekko podwyższona temperatura, niekiedy również zapalenie spojówek.

materiał partnera
Ty też powinieneś zaszczepić się przeciwko krztuścowi

Szczepienie przeciwko krztuścowi kojarzy się ze szczepieniem, które jest obowiązkowe dla dzieci, bo według naszych przekonań tylko one mogą zachorować na krztusiec. Niestety, takie przeświadczenie jest błędne, bo krztusiec to poważna choroba, a ponad połowa zachorowań dotyczy osób powyżej 15. roku życia. Ponadto szczepienie, które jest podawane w wieku dziecięcym nie chroni na zawsze. Zgodnie z polskim kalendarzem szczepień – zalecane jest, aby w dorosłości co 10 lat korzystać z przypominającego szczepienia przeciwko krztuścowi. O szczepieniu powinny pamiętać przede wszystkim osoby 50+, które są  grupą szczególnie narażoną na ryzyko występowania ciężkich powikłań.

Warto wiedzieć, że w 2020 roku odnotowano w Polsce 743 przypadki krztuśca, ale liczba rzeczywistych przypadków infekcji jest dużo wyższa niż liczba zgłoszonych zachorowań, tym bardziej, że jedna zakażona osoba może zarazić nawet 17 innych osób.

Skuteczne sposoby na kaszel suchy i mokry [WIDEO]

Męczący kaszel - domowe, sprawdzone sposoby

Przy suchym kaszlu pomogą takie zioła, jak prawoślaz, porost islandzki, podbiał, dziewanna. Na suchy, męczący kaszel zalecany jest także syrop sosnowy, który pomoże nie tylko przy kaszlu, lecz także przy katarze, gdy pojawiają się dreszcze i uczucie rozbicia. W czasie choroby dorośli powinni go przyjmować 3-4 razy dziennie po jednej łyżeczce, dzieci 3 razy dziennie po jednej łyżeczce.

Z kolei na kaszel mokry i męczący pomoże syrop z cebuli. Cebulę drobno posiekaj i zasyp dosyć obficie cukrem. Całość odstaw pod przykryciem na około pięć godzin aż cebula puści sok i syrop z cebuli gotowy.

Na kaszel mokry pomoże także syrop z nasion kopru włoskiego - łyżkę nasion kopru włoskiego zalej 1/3 l wody, dodaj 2 łyżeczki miodu, gotuj 10 minut i przecedź. Pij trzy razy dziennie po filiżance.

Jeśli kaszel jest męczący, warto sięgnąć również po tymianek, który ułatwia odkrztuszanie, wzmaga wydzielanie płynnego śluzu rozrzedzającego zgęstniałą wydzielinę.

W tym celu można przygotować napar z tymianku. Łyżkę ziela zalej 1,5 szklanki wrzątku, odstaw pod przykryciem na 15 minut, przecedź. Pij po 1/3 szklanki kilka razy dziennie.

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Magda Nosek
|

nie ma skuteczniejszego sposobu na kaszel nic L52, ja nadwyrężam mój głos praktycznie codziennie pracując jako szkoleniowiec. pije kilka razy dziennie wode z tymi ziołowymi kropelkami i naprawdę pożegnałam sie z tym suchym uporczywym kaszlem i chrypką. jeśli ktoś się jeszcze tak męczy jak kiedyś ja to polecam te kropelki, są bezpiczne i naprawdę skuteczne.

venus
|

Tylko jak się nazywa ten syrop

Celia
|

Ja mam syrop przeciwzapalny naliterkę f . Ostatnio złapałam mega przeziębienie z paskudnym kaszlem. Pomógł i dzięki niemu doszłam do zdrowia bez antybiotyków.

cezi
|

Niestety kaszel duszący nie ustępuje a to już 6-ty dzień...

szczerba
|

Dziewczyny kupiłam z pewnym niedowierzaniem ale po trzech dniach jest wielka różnica, kaszel się odrywa i mogę normalnie funkcjonować.

tikka
|

Ja niedawno sama się tym syropem leczyłam, jak mnie dopadło zapalenie oskrzeli i tak kasłałam, że prawie płuca wyplułam. Syrop naprawdę szybko pomógł, złagodził objawy i postawił mnie na nogi

naria
|

Spokojnie możesz wypróbować, na pewno wam pomoże. Pamiętaj o częstym oklepywaniu pleców dziecka i podawaniu dużej ilości płynów do picia. Niby nic a jednak wszystko razem super działa.

mokka
|

Naria, ten syrop można podawać małym dzieciom? ja mam w domu trzyletniego przedszkolaka.

Anita
|

W przypadku problemów ze zdrowiem dziecka najlepiej zastosować inhalacje, lek jest wtedy podawany dokładnie tam, gdzie jest potrzebny i efekty leczenia są najlepsze. Dla dzieci warto wybrać inhalator, specjalnie dla nich dostosowany.

Mama_Borysa
|

Zawsze jest jakiś powód kaszlu, choroba, alergia, astma. Moje dziecko chodzi do przedszkola i bardzo często łapie zwykłe infekcje, które jednak są dość męczące i dla niego i dla mnie. Wtedy na suchy kaszel, który męczy w nocy podaję PlantagoPharm Plus, który ze względu na skład melisy pomaga synkowi zasnąć, w dzień daję Flegaminę i pilnuję żeby dużo pił i leżał w łóżku. Zawsze pomaga.