Kaszel alergiczny. Jak leczyć kaszel alergiczny?

2018-05-22 10:35 Monika Majewska

Kaszel alergiczny to jeden z najczęstszych objawów alergii. Jest bardzo dokuczliwy, a w dodatku podrażnia gardło, zmuszając alergika do ciągłego pokasływania. Jak rozpoznać kaszel alergiczny i jak go wyleczyć?

Spis treści:

 1. Kaszel alergiczny - przyczyny kaszlu alergicznego
 2. Kaszel alergiczny. Objawy kaszlu alergicznego
 3. Kaszel alergiczny - sposoby leczenia
 4. Kaszel alergiczny - jak bronić się przed wiosenną alergią?

Kaszel alergiczny przypomina ten towarzyszący infekcji – jest tak samo męczący i dokuczliwy, jak kaszel przy przeziębieniu, utrzymuje się jednak dużo dłużej.  Kaszel alergiczny nie jest jednak objawem infekcji: wywołuje go kontakt z alergenem, czyli substancją, na którą układ odpornościowy organizmu reaguje w sposób nadmierny (nieadekwatny do stopnia zagrożenia). Ten rodzaj kaszlu najczęściej towarzyszy alergii wziewnej, ale pojawia się również u osób mających alergie pokarmowe. Niektórzy alergicy zmagają się z kaszlem alergicznym przez cały roku, u innych zaś występuje on sezonowo – ma to związek z tym, na co konkretnie uczulona jest dana osoba.

Posłuchaj, jak rozpoznać kaszel alergiczny i jak go wyleczyć. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Kaszel alergiczny - przyczyny kaszlu alergicznego

Bezpośrednie przyczyny kaszlu alergicznego to: 

 • ekspozycja na pyłki, roztocze, zarodniki pleśni, sierść zwierząt i inne alergeny, które dostają się do organizmu poprzez inhalację
 • spożywanie niektórych pokarmów, np. owoców morza, jajek i mleka
 • zapalenie zatok - stały przepływ śluzu w dół gardła powoduje podrażnienie, które wywołuje kaszel;
 • astma alergiczna - stan zapalny, ograniczając oddychanie, powoduje wydawanie wysokiego dźwięku, nazywanego świszczącym oddechem.

  Kaszel alergiczny. Objawy kaszlu alergicznego

  Kaszel alergiczny najłatwiej rozpoznać po tym, że jest uporczywy i utrzymuje się bardzo długo. Najczęściej pojawia się w okresie kwitnienia roślin, gdy pylą trawy, kwiaty i drzewa, ale są osoby, u których kaszel alergiczny utrzymuje się przez cały rok – np. przy uczuleniu na sierść zwierząt lub alergii na kurz.

  Kaszel alergiczny jest:

  • suchy (w rzadkich przypadkach towarzyszy mu odkrztuszanie bezbarwnej wydzieliny),
  • napadowy – gdy alergik zacznie kasłać, to trudno mu przestać: atak kaszlu trwa nawet kilka minut, w trakcie których często pojawia się uczucie duszności,
  • długotrwały – utrzymuje się zwykle kilka tygodni (co jednak zależy od rodzaju alergenu, który go wywołał), przy czym nie towarzyszą mu typowe objawy infekcji, takie jak gorączka.

  W zdecydowanej większości przypadków kaszel alergiczny nasila się przy zmianach temperatury otoczenia, np. po wejściu do ciepłego pomieszczenia. Odruchowi odkaszlania towarzyszą inne objawy alergii, takie jak:

  Kaszel alergiczny - sposoby leczenia

  Najprostszym rozwiązaniem jest unikanie alergenu, na który jesteśmy uczuleni. Na przykład, u pacjentów cierpiących na przewlekły kaszel związany z pyleniem roślin zaleca się sprawdzanie aktualnego stężenia pyłków roślinnych oraz w miarę możliwości unikania miejsc, w których to stężenie jest duże. Należy również stosować zapisane przez lekarza zastosować leki przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy lub farmaceutyki zawierające dwuchlorowodorek cetyryzyny. Kaszel alergiczny pomaga również złagodzić picie dużej ilości płynów (3 litrów dziennie), co sprzyja właściwemu nawilżeniu błon śluzowych, a także płukanie nosa i gardła solą fizjologiczną i stosowanie aerozoli nawilżających jamę ustną. W sezonie grzewczym należy również nawilżać powietrze w mieszkaniu za pomocą specjalnego nawilżania - tak, by jego wilgotność mieściła się w optymalnym dla zdrowia przedziale 40-55 proc. 

  Kaszel alergiczny - jak bronić się przed wiosenną alergią?

  Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  poradzicie coś plis
  |

  poradzicie coś

  Młgosia
  |

  pomocy mam duszności robię co pisze i nic pomocy

  ednaaa
  |

  wyczytałam wszystko mam ale lekarka moja powiedziała na jesień zrobią testy wszystkie objawy mam na przykład o ten astma alergiczna. Stan zapalny, ograniczając oddychanie, powoduje wydawanie wysokiego dźwięku, nazywanego świszczącym oddechem do jesienni muszę wytrzymać :(

  chanel
  |

  Olo ma rację, kaszel nie musi oznaczać infekcji. Często bywa reakcją organizmu na alergeny. Tylko odpowiednie badania pozwolą wykluczyć lub potwierdzić alergię u dziecka oraz podjąć odpowiednie leczenie. U nas wyszyły alergie wziewne i tylko kontrola pylenia i leczenie w określonym czasie przynosi rezultaty. Mam nawet ściągniętą aplikację na telefon ze strony odetchnij spokojnie, która mi pokazuje co i kiedy pyli.

  Sabina
  |

  Ja, już od jakiegoś czasu stosuję na kaszel, katar czy problemy z zatokami inhalacje. Można w ten sposób szybciej pozbyć się problemów, a do tego zadbać o to żeby infekcje do nas nie wracały. Przy wyborze urządzenia do inhalacji warto zadbać o to, żeby inhalator posiadał funkcję regulacji wielkości cząsteczki oraz był przeznaczony zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

  olo
  |

  każdy kaszel, jeśli długo trwa i jest męczący, suchy powinien być konsultowany z lekarzem. Nie zawsze rodzic bierze pod uwagę alergię, myśląc że to np. infekcja przedszkolna. Nieleczona alergia może prowadzić do astmy oskrzelowej i mieć swoje powikłania zdrowotne.

  MAŁGOSIA
  |

  Uważam że dużo złego w domu to kurz i roztocza. Ten ostatni to najbardziej alergizująca rzecz którą mamy pod nosem. Moja córka miała problem ze snem , z nieżytem nosa i oczywiście alergie na roztocza. Znajomy który do nas przyszedł poradził nam dosłownie super urządzenie które pozbywa się kurzu, roztoczy, jonizuje powietrze, nawilża. REWELACJA . Córka lepiej śpi, co za tym idzie lepiej się uczy, ja odetchnęłam z ulgą.

  Helena
  |

  Ja w okresie pylenia pomagam sobie środkami zawierającymi Ektoinę takimi jak np. krople EctoAlerg. Bardzo dobrze wpływają one na podrażnione tkanki, przez co ataki alergii są mniej dokuczliwe i rzadsze. Ektoina wiąże cząsteczki wody, dzięki czemu zapobiega wysychaniu nosa i uodparnia na alergeny. Jeśli ktoś spróbuje raz to nie będzie już chciał z niej zrezygnować.

  Marzenka93
  |

  Przed podaniem syropu warto najpierw upewnić się, z jakim kaszlem mamy do czynienia.
  Przewlekłemu kaszlowi towarzyszy niejednokrotnie choroba alergiczna, wrzody żołądka lub dwunastnicy, zapalenie żołądka, zapalenie zatok lub migdałków czy gardła.

  Brygida
  |

  Świezy artykuł o tym jak mój partner wyleczył się z alergi był na sterydach i lekarze mówili do końca życia . Od 5 lat nie ma sladu alergii. Kosztuje to trochę wysiłku, zyciowych zmian , ale chyba warto http://brygidaibartek.pl/ja... Pozdrowionka i odwagi bo warto być zdrowym