Alergia na ROZTOCZE. Jak pozbyć się roztoczy?

2013-09-18 17:14 opracowanie redakcja na podstawie materiałów prasowych

Alergia na roztocze to problem, który dotyka dziś ok.6.000.000 Polaków, bardzo często dotyczy też dzieci. Masz alergię przez cały rok, która nasila się w sezonie grzewczym? To mogą być roztocze! Zobacz, jakie są najczęstsze objawy alergii na roztocze i jakie są sposoby na pozbycie się mikrobów z mieszkania!

Zgodnie z aktualnymi badaniami (ECAP prof. Bolesław Samoliński 2008) dodatnie testy alergiczne ma 40% społeczeństwa polskiego. 30% (12 mln) to objawowi alergicy, u których alergia wyraża się nieżytem nosa, astmą lub zmianami skórnymi.

Aż 50% (6 mln) to osoby uczulone na roztocze kurzu domowego. Roztocze są więc statystycznie w populacji polskiej równie często uczulającym alergenem jak trawy.

Niewidoczne dla oka roztocze są obecne głównie w kurzu domowym, szczególnie cenią sobie naszą pościel (materace, poduszki), ale również dywany, zasłony, tapicerowane meble czy pluszowe zabawki. Żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim i zwierzęcym, a ich odchody są głównym źródłem alergenów będących przyczyną uczulenia.

Objawy alergii na roztocze

Większość objawów alergii na roztocze występuje przez cały rok i dotyczy układu oddechowego. Do najczęstszych należą: kichanie, katar i zatkany nos, kaszel i problemy z oddychaniem, ale także piekące oczy i czerwone, łuszczące się zmiany na skórze. Objawy te szczególnie nasilają się jesienią, kiedy w naszych domach rozpoczyna się okres grzewczy. Nagła zmiana warunków w mieszkaniach - ciepło, brak naturalnego wietrzenia z powodu szczelnych, często zamkniętych okien powoduje, że w powietrzu pojawia się znacznie więcej alergenów niż latem.

Alergia na roztocze może powodować występowanie alergicznego nieżytu nosa czy atopowego zapalenia skóry. Nieleczona, może być przyczyną rozwoju bardzo poważnego schorzenia, jakim jest astma oskrzelowa. Dlatego specjaliści zalecają odczulanie, którego skuteczność w przypadku alergii na roztocze kurzu domowego sięga do 70-80%!

Najnowocześniejsze obecnie odczulanie za pomocą szczepionki podjęzykowej jest w dodatku bardzo wygodne – to metoda bezinwazyjna i można stosować ją samodzielnie w domu.

Co sprzyja rozwojowi alergii na roztocza?

  • Ciepło (temperatura powyżej 20 stopni C) i wilgoć (ok. 60-80%).
  • Resztki naskórka w łóżku (w materacu i pościeli) stanowią idealną pożywkę dla roztoczy.
  • Początek sezonu grzewczego – zmiana temperatury w mieszkaniu powoduje wysuszenie i rozpad roztoczy, zwiększając okresowo ilość alergenu w powietrzu.
  • Preparaty roztoczobójcze – choć powodują rozpad roztoczy, to jednocześnie, zwiększają ilość alergenu w powietrzu. Trzeba więc zadbać, by osoba uczulona nie przebywała w mieszkaniu przez kilka dni po ich zastosowaniu.

Jak zapobiegać rozwojowi alergii na roztocze?

  • Regularnie pierz, zmieniaj, wietrz pościel (a także całe mieszkanie) – najlepiej zmieniać poszewki co 7-10 dni i wsady (poduszki i kołdry) co 3-4 miesiące. Prać w temperaturze min.60°C.
  • Odkurzaj materac – najlepiej przy okazji każdej zmiany pościeli, w ten sposób pozbędziesz się z niego resztek naskórka.
  • Nie wpuszczaj zwierząt domowych do sypialni – sierść i naskórek zwierząt to także pożywienie dla roztoczy.
  • Nie kładź się spać z mokrą głową – wilgoć to jeden z elementów środowiska naturalnego roztoczy. Woda w poduszce, podobnie jak pot, zwiększa ryzyko ich rozmnażania się.
  • Odczulaj się – leczenie przyczyny, a nie tylko objawów alergii poprzez zastosowanie nowoczesnych szczepionek - np. w formie kropel lub tabletek podawanych podjęzykowo, trwale zwiększa tolerancję na alergen
To ci się przyda

- Uczulenie na roztocze, to problem, który dotyka ok 6 milionów Polaków, czyli połowę osób ze zdiagnozowaną objawową alergią. - Większość objawów alergii na roztocze występuje przez cały rok i dotyczy układu oddechowego. Do najczęstszych należą: kichanie, katar i zatkany nos, kaszel i problemy z oddychaniem, ale także piekące oczy i czerwone, łuszczące się zmiany na skórze.

- Immunoterapia alergenowa czyli odczulanie likwiduje objawy lub zmniejsza ich intensywność u chorych uczulonych na roztocze. Po zakończeniu 3-5 letniego okresu odczulania chorzy nie mają objawów często przez 5-10 lat, a zdarzają się remisje objawów sięgające jeszcze dłużej. - Skuteczność odczulania w przypadku roztoczy kurzu domowego sięga do 70-80%.

- Najnowocześniejszą metodą odczulania są szczepionki podjęzykowe

odczulanie.info

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
alice
|

Od lat zmagam się z alergią. To naprawdę uciążliwa przypadłość. Radzę sobie jak mogę - zrezygnowałam z większości kurzołapów, ozonuję, zdam o czystość. Najgorsze są meble tapicerowane i materac w sypialni. Tu udało mi się zwalczyć roztocza (a właściwie ich wpływ na moje oczy i nozdrza) z pomocą sprayu

suzan
|

Jolu a ten oczyszczacz to jakie ma funkcje?

Jola
|

Ja mam oczyszczacz powietrza Air Purifier firmy Phillpiak i uważam go za świetną broń przeciwko roztoczom do tego stopnia że właściwie zaniechałam planowanych szczepień odczulających. Pozdrawiam

Elka
|

Najlepiej pościel wrzucić do dużego worka i wyozonować, materac przykryć folią i wyozonować. Mi pomogło i już nie smarkam w nocy.

Paweł
|

tylko upr!

jest na stronie alergia.med.pl i stoproztocze.pl

alergia.med.pl
|

Jest wiele metod walki z roztoczem kurzu domowego. Niestety to poważny problem dużej części społeczeństwa. Wypracowaliśmy już na szczęście metody pozbywania się roztoczy z naszego otoczenia. Najprostszą jest zamrażanie lub pranie w wysokich temperaturach. Są także środki chemiczne, środki naturalne oraz hit ostatnich lat elektroniczne urządzenie przeciwroztoczowe.

Maciek
|

Dowiedziałem sie z tej stronki o Mioactivie i kupiłem jakiś czas temu.
Moim dzieciom żyje się o wiele łatwiej,polecam.

Hania
|

My mamy w domu dzieci z atopią i uczulone ns roztocza kurzu domowego. Uwierzcie objawy są bardzo nieprzyjemne i dokuczliwe. Zresztą roztocze nazywane jest pajęczakiem dokuczliwym...u nas się sorawdziła cała profilaktyka antyroztoczowa (fajnie to wszystko jes opisane w blogu o tej tematyce www.antyroztoczowy.blogspot...) oraz zakupiliśmy z Francji specjalne barierowe bawełniane pokrowce antyroztoczowe na materace poduszki i kołdry. W zasadzie od tego momentu mamy tę alergię z głowy. W porównaniu np do atopowego zapalenia skóry, alergia na roztocza to pestka.

tom
|

Jarku gdzie można kupić ten środek z nasion miodli indyjskiej? przeczytałem mnóstwo informacji o miodli , niesamowite właściwości tego drzewa ... jeżeli jest środek z jego nasion na pewno pomaga. pytanie jak i gdzie można go kupić?

Karolina
|

Witajcie! Tez miałam alergie na roztocza i wiele czytałam na różnych forach co zrobić. Można tego dokonać przy pomocy innowacyjnego reduktora roztoczy, do zadań którego należy zmniejszenie występowania roztoczy kurzu domowego w miejscu, w którym jest on użytkowany.