Ketonal (ketoprofen) - działanie, dawkowanie, skutki uboczne

2017-06-09 10:48 Monika Majewska

Ketonal to lek zawierający substancję czynną ketoprofen, która ma silne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Działa mocniej niż lek z ibuprofenem i paracetamolem, a dodatkowo ma wiele działań niepożądanych, dlatego obecnie jest wydawany z przepisu lekarza. Jednak niedługo ketonal ma być dostępny bez recepty. Przeczytaj albo posłuchaj i dowiedz sie, jakie są wskazania do stosowania ketonalu, jakie jest dawkowanie oraz jakie są skutki uboczne jego stosowania?

Ketoprofen. Posłuchaj jakie jest działanie, dawkowanie i skutki uboczne leku. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Ketonal to lek, który zawiera substancję czynną o nazwie ketoprofen - niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ). Ketonal ma więc działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Ketonal ma formę

 • tabletek, kapsułek do stosowania doustnego
 • ampułek do wstrzykiwania domięśniowego
 • żelu do stosowania na skórę

Ketonal (ketoprofen) - działanie

Ketonal, a konkretnie ketoprofen - hamuje aktywność enzymu cyklooksygenazy (COX). Bierze on udział w syntezie przekaźników, które pobudzają receptory bólowe, a także przyczyniają się do powstawania gorączki i obrzęków. Ketonal hamując aktywność cyklooksygenazy, doprowadza do zmniejszenia syntezy przekaźników, co powoduje zmniejszone odczuwanie bólu, a także zmniejszenie obrzęków i gorączki.

Ketonal działa mocniej niż lek z ibuprofenem i paracetamolem. Dodatkowo ma wiele działań niepożądanych, dlatego nie powinno się po niego sięgać zbyt często.

Ketonal (ketoprofen) - wskazania do stosowania

Ketonal stosuje się w leczeniu objawowym zwyrodnieniowych, zapalnych i metabolicznych chorób reumatycznych oraz niektórych zespołów bólowych. Wskazaniami do stosowania są:

Ważne

Ketonal (ketoprofen) - dawkowanie

Dorośli i dzieci po 15. roku życia - zwykle 100 mg (1 tabletka) 1–2 razy na dobę. Dawka maksymalna wynosi 200 mg na dobę. Jeśli ketonal ma formę tabletki, należy przyjąć ją w trakcie posiłku.

U osób w podeszłym wieku należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę i kontrolować pod kątem wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego przez 4 tygodnie od rozpoczęcia leczenia.

Ketonal (ketoprofen) - przeciwwskazania

Nie należy łączyć ketonalu z innymi NLPZ jednocześnie, np. z aspiryną.

Warto wiedzieć

Ketonal (ketoprofen) bez recepty

Obecnie ketonal można dostać tylko z przepisu lekarza. Jednak już w października 2017 r. ketonal będzie dostępny w polskich aptekach bez recepty. Nowy lek ma nosić nazwę Ketonal Active i będzie zawierał 50 mg ketanolu w jednej tabletce. W opakowaniu będzie 10 lub 20 tabletek. Żeby kupić dawki 100 i 200 mg (w jednej tabletce) i/lub opakowanie zawierające większą liczbę tabletek, wciąż będzie trzeba okazać receptę.

Jednak specjaliści są przeciwni stosowaniu ketonalu bez przepisu lekarza. Ketonal ma wiele działań niepożądanych. Samoleczenie ketonalem może źle się skończyć zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku, szczególnie leczonych kardiologicznie. Może zaburzać płodność u kobiet, więc panie starające się o dziecko powinny go unikać. Ketonal może nie tylko wywoływać działania niepożądane, lecz także maskować poważne choroby. Pacjenci "zagłuszają" objawy środkami bólowymi i, w efekcie, pojawiają się u lekarza już w zaawansowanych stadium choroby.

Ketonal (ketoprofen) - skutki uboczne

 • zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia, podrażnienie błony śluzowej żołądka, wrzody żołądka, niedokrwistość (wynikająca z przewlekłego krwawienia), krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenia w jelicie cienkim, zaburzenia wchłaniania
 • śródmiąższowe zapalenie nerek, zmniejszenie przesączania kłębuszkowego, zaburzenie czynności cewek nerkowych

Ketonal nie powinien być stosowany przez pacjentów z chorobą wrzodową, którzy mieli krwawienie z przewodu pokarmowego. Nie jest wskazany u osób z chorobami wątroby i nerek. Może zaburzać płodność u kobiet, więc panie starające się o dziecko powinny go unikać.

Do rzadkich działań niepożądanych NLPZ należą:

Bardzo rzadko występują ciężkie reakcje skórne, niektóre z nich śmiertelne, złuszczające zapalenie skóry, zespól Stevensa-Johnsona i martwica toksyczno-rozpływna naskórka.

U osób z czynną lub przebytą astmą oskrzelową lub chorobami alergicznymi zastosowanie ketonalu może wywołać skurcz oskrzeli.

Ketonal może niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Jednak działanie to ustępuje po zakończeniu przyjmowania leków.

Ważne

Ketonal - interakcje z innymi lekami

Ketonalu nie powinno łączyć się z aspiryną, gdyż rośnie ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego. Jeśli jest stosowany równolegle z lekami przeciwzakrzepowymi, może wywołać krwotok, zaś z lekami moczopędnymi – uszkodzić nerki. Jeśli przyjmujesz jakieś leki, przed przyjęciem ketonalu dokładnie przeczytaj ulotkę, by sprawdzić, czy nie zachodzą interakcje.

Ketonal (ketoprofen) - przedawkowanie

U dorosłych głównymi objawami przedawkowania są:

 • ból głowy
 • zawroty głowy
 • senność
 • nudności, wymioty
 • biegunka
 • ból brzucha

W przypadku ciężkiego zatrucia pacjenta należy natychmiast przetransportować na wyspecjalizowany oddział szpitalny w celu leczenia objawowego.  Nie ma specyficznej odtrutki.

Warto wiedzieć

Ketonal - działanie narkotyczne. Czy od ketanolu można się uzależnić?

Jak dowiadujemy się z ulotki, ketonal rzadko może powodować zaburzenia psychiczne. Spośród nich często wymienia się depresję, nerwowość, koszmary senne, senność. Rzadko majaczenie z omamami wzrokowymi i słuchowymi, zaburzenia orientacji i zaburzenia mowy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE
Natnat
|

Ja jestem skazana chyba na ten lek. Niestety mam bolesne miesiączki, z bólu bojawiaja się omdlenia, wymioty, biegunka oraz uderzenia gorąca/zmina + poty i dreszcze. Naprawdę co miesiąc przezywalam taką katorgę, ibupromy i apapy mogłam jeść garściami a i tak zwijałam się z bólu, mijało po czasie ale tyle co się nacierpiałam przez chociażby pół godziny to masakra. Raz wzięłam Ketonal od mamy, bo dostała na kręgosłup i ból minął po dosłownie 5 minutach. Od tamtej pory co miesiąc sięgam po ten lek w pierwszy dzien, w innym wypadku miałabym nadal koszmar za każdym razem. Jeśli chodzi o bardzo bolesne miesiączki to jest niezastąpiony

Tomasz Śląsk
|

Witam. Mi generalnie ketanol pomaga, jednak przez ostatnie dwa dni zazylem fo dość dużo w granicach 15 18szt w ciągu dwóch dni, ostro przrsadzilem ale ostre bóle zęba a raczej jego korzeń i wyrwania fo było straszne, dentysta musiał naciąć koło zęba (korzenia) a po wygraniu zszyc. Boli jak cholera ketonal dużo daje i szybko mija ból około 5-10 minut i zapominamy o bólu jakimkolwiek. Jeżeli chodzi o bóle pleców kręgów czy np z przepracowaniu tak jak ja miałem to lek SKUTEKSA ja biorę połówkę jak jest potrzeba i cały dzień można chodzić spokojnie. Pracuje na budowie więc jak dla mnie wyśmienity lęk od razu postawił mnie na nogi jak mówi narodzony, czas odczuwania leku już po 5-10 minutach.
Polecam.

Aga
|

Ja tez nie polecam ketonal...zazylam ketonal 3 razy w 3 dniach i straszne mam bolesci brzucha i biegunka...masakra juz nigdy tego nie wezme do ust.

monika
|

jest bardzo dobra inna naturalna metoda. Pozdrawiam. glinica19 małpa dżimejlkom ;-)

Janek
|

Nie wiem jak można takie coś sprzedawać bez recepty. Ogólnie działa ale strasznie niszy układ pokarmowy. Objawy uboczne w ulotce są określone jako "bardzo cząstko" i samo to mówi za siebie. Ja stosuję tylko przy kolce nerkowej (mam nawroty) i to jak wystarczy to połówkę.

Jan kowalski
|

Małem przypadek gdzie młody lekarz serwował ketonal nic nie informując o skutkach ubocznych ketonalu przy biegunce i stanie zapalnym jelit.