Ketonal (ketoprofen) - działanie, dawkowanie, skutki uboczne

2020-09-24 11:40

Ketonal to lek zawierający substancję czynną ketoprofen, która ma silne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Działa mocniej niż lek z ibuprofenem i paracetamolem, a dodatkowo ma wiele działań niepożądanych, dlatego obecnie jest wydawany z przepisu lekarza. Jednak niedługo ketonal ma być dostępny bez recepty. Dowiedz się, jakie są wskazania do stosowania ketonalu, jakie jest dawkowanie oraz jakie są skutki uboczne jego stosowania?

Ketonal (ketoprofen) - działanie, dawkowanie, skutki uboczne
Autor: Thinkstockphotos.com Ketonal (ketoprofen) - działanie, dawkowanie, skutki uboczne

Spis treści

  1. Ketonal (ketoprofen) - działanie
  2. Ketonal (ketoprofen) - wskazania do stosowania
  3. Ketonal (ketoprofen) - dawkowanie
  4. Ketonal (ketoprofen) - przeciwwskazania
  5. Ketonal (ketoprofen) bez recepty
  6. Ketonal (ketoprofen) - skutki uboczne
  7. Ketonal (ketaprofen) - interakcje z innymi lekami
  8. Ketonal (ketoprofen) - przedawkowanie
  9. Ketonal (ketoprofen) - działanie narkotyczne. Czy od ketanolu można się uzależnić?

Ketonal to lek, który zawiera substancję czynną o nazwie ketoprofen - niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ). Ketonal ma więc działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Ketonal ma formę

  • tabletek, kapsułek do stosowania doustnego
  • ampułek do wstrzykiwania domięśniowego
  • żelu do stosowania na skórę
Które leki mogą wywołać krwawienie z odbytu?

Ketonal (ketoprofen) - działanie

Ketonal, a konkretnie ketoprofen - hamuje aktywność enzymu cyklooksygenazy (COX). Bierze on udział w syntezie przekaźników, które pobudzają receptory bólowe, a także przyczyniają się do powstawania gorączki i obrzęków. Ketonal hamując aktywność cyklooksygenazy, doprowadza do zmniejszenia syntezy przekaźników, co powoduje zmniejszone odczuwanie bólu, a także zmniejszenie obrzęków i gorączki.

Ketonal działa mocniej niż lek z ibuprofenem i paracetamolem. Dodatkowo ma wiele działań niepożądanych, dlatego nie powinno się po niego sięgać zbyt często.

Ketonal (ketoprofen) - wskazania do stosowania

Ketonal stosuje się w leczeniu objawowym zwyrodnieniowych, zapalnych i metabolicznych chorób reumatycznych oraz niektórych zespołów bólowych. Wskazaniami do stosowania są:

Ketonal (ketoprofen) - dawkowanie

Dorośli i dzieci po 15. roku życia - zwykle 100 mg (1 tabletka) 1–2 razy na dobę. Dawka maksymalna wynosi 200 mg na dobę. Jeśli ketonal ma formę tabletki, należy przyjąć ją w trakcie posiłku.

U osób w podeszłym wieku należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę i kontrolować pod kątem wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego przez 4 tygodnie od rozpoczęcia leczenia.

Ketonal (ketoprofen) - przeciwwskazania

Nie należy łączyć ketonalu z innymi NLPZ jednocześnie, np. z aspiryną.

Ketonal (ketoprofen) bez recepty

Ketonal można było dostać tylko z przepisu lekarza. Jednak od października 2017 r. ketonal jest dostępny w polskich aptekach bez recepty. Nowy lek nosi nazwę Ketonal Active i zawiera 50 mg ketanolu w jednej tabletce. W opakowaniu jest 10 lub 20 tabletek. Żeby kupić dawki 100 i 200 mg (w jednej tabletce) i/lub opakowanie zawierające większą liczbę tabletek, wciąż będzie trzeba okazać receptę.

Jednak specjaliści są przeciwni stosowaniu ketonalu bez przepisu lekarza. Ketonal ma wiele działań niepożądanych. Samoleczenie ketonalem może źle się skończyć zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku, szczególnie leczonych kardiologicznie.

Może zaburzać płodność u kobiet, więc panie starające się o dziecko powinny go unikać. Ketonal może nie tylko wywoływać działania niepożądane, lecz także maskować poważne choroby. Pacjenci "zagłuszają" objawy środkami bólowymi i, w efekcie, pojawiają się u lekarza już w zaawansowanych stadium choroby.

Ketonal (ketoprofen) - skutki uboczne

Do rzadkich działań niepożądanych NLPZ należą:

Bardzo rzadko występują ciężkie reakcje skórne, niektóre z nich śmiertelne:

U osób z czynną lub przebytą astmą oskrzelową lub chorobami alergicznymi zastosowanie ketonalu może wywołać skurcz oskrzeli.

Ketonal może niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Jednak działanie to ustępuje po zakończeniu przyjmowania leków.

Ketonal nie powinien być stosowany przez pacjentów z chorobą wrzodową, którzy mieli krwawienie z przewodu pokarmowego. Nie jest wskazany u osób z chorobami wątroby i nerek. Może zaburzać płodność u kobiet, więc panie starające się o dziecko powinny go unikać.

Ketonal (ketaprofen) - interakcje z innymi lekami

Ketonalu nie powinno łączyć się z aspiryną, gdyż rośnie ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego. Jeśli jest stosowany równolegle z lekami przeciwzakrzepowymi, może wywołać krwotok, zaś z lekami moczopędnymi – uszkodzić nerki. Jeśli przyjmujesz jakieś leki, przed przyjęciem ketonalu dokładnie przeczytaj ulotkę, by sprawdzić, czy nie zachodzą interakcje.

Ketonal (ketoprofen) - przedawkowanie

U dorosłych głównymi objawami przedawkowania są:

  • ból głowy
  • zawroty głowy
  • senność
  • nudności, wymioty
  • biegunka
  • ból brzucha

W przypadku ciężkiego zatrucia pacjenta należy natychmiast przetransportować na wyspecjalizowany oddział szpitalny w celu leczenia objawowego.  Nie ma specyficznej odtrutki.

Ketonal (ketoprofen) - działanie narkotyczne. Czy od ketanolu można się uzależnić?

Jak dowiadujemy się z ulotki, ketonal rzadko może powodować zaburzenia psychiczne. Spośród nich często wymienia się depresję, nerwowość, koszmary senne, senność. Rzadko majaczenie z omamami wzrokowymi i słuchowymi, zaburzenia orientacji i zaburzenia mowy.

Czytaj też: