7 naturalnych sposobów na nadciśnienie

2021-07-27 15:30

Z danych NFZ wynika, że w 2018 roku zrealizowano 55,2 mln recept na 127,9 mln opakowań leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Wysokie ciśnienie to bardzo niebezpieczny stan, który wpływa na ryzyko chorób serca i udaru mózgu. W jaki sposób można naturalnie wpływać na obniżenie ciśnienia krwi?

7-naturalnych-sposobow-na-walke-z-nadcisnieniem
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Nadciśnienie tętnicze - cichy zabójca
  2. Naturalne techniki obniżenia ciśnienia krwi
  3. Spożywanie produktów wpływających na obniżenie ciśnienia krwi.

Nadciśnienie tętnicze - cichy zabójca

Prawie co trzeci Polak cierpi z powodu wysokiego ciśnienia. Dziś nadciśnienie tętnicze jest określane jako choroba cywilizacyjna, która jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka związanym z przedwczesną śmiercią.

Objawami nadciśnienia są:

Domowe sposoby na nadciśnienie

Naturalne techniki obniżenia ciśnienia krwi

Do leczenia nadciśnienia wykorzystuje się leki, ale istnieje wiele technik i pokarmów, które mogą naturalnie pomóc obniżyć ciśnienie krwi:

  1. Regularna aktywność fizyczna
  2. Picie mniejszej ilości alkoholu
  3. Ograniczenie kofeiny
  4. Zmniejszenie ilości soli w diecie
  5. Odchudzanie przy nadwadze
  6. Rzucenie palenia
  7. Spożywanie produktów wpływających na obniżenie ciśnienia krwi

Regularna aktywność fizyczna

Ruch to zdrowie, dlatego ćwiczenia to jeden z najlepszych sposobów na obniżenie wysokiego ciśnienia krwi. Regularna aktywność fizyczna sprawia, że serce jest silniejsze i pracuje wydajniej, co pozytywnie wpływa na krew płynącą w tętnicach.

Wystarczy 150 minut spaceru albo 75 minut intensywnych ćwiczeń tygodniowo, żeby obniżyć ciśnienie i pozytywnie wpłynąć na swoje zdrowie.

Picie mniejszej ilości alkoholu

Alkohol może podnosić ciśnienie krwi. Choć badania wykazują, że umiarkowane ilości niektórych alkoholi może pozytywnie oddziaływać na zdrowie, to regularne spożywanie wysokoprocentowych trunków jest zaliczane do czynnika rozwoju nadciśnienia tętniczego.

Co więcej, to właśnie alkohol może odpowiadać za oporność na działanie leków przeciw nadciśnieniu, a nawet nasilić występowanie skutków ubocznych wynikających z ich stosowania.

Ograniczenie kofeiny

Kofeina powoduje natychmiastowy wzrost ciśnienia tętniczego. Szczególnie silny wpływ ma na osoby, które nie spożywają jej regularnie, dlatego jeśli nie pijasz kawy często możesz być wrażliwy na jej działanie.

Naukowcy podkreślają, że brakuje przesłanek na to, że spożywanie kofeiny może zwiększać ryzyko wystąpienia arytmii lub innych zaburzeń pracy serca, które jest najniższe u osób regularnie spożywających kofeinę. Natomiast u osób pijących kawę okazjonalnie albo w nadmiernych ilościach, może przyczyniać się do wzrostu ciśnienia tętniczego.

To ważne

Ogranicz spożywanie cukru!

Eksperci coraz częściej analizują związek pomiędzy spożywaniem cukru a wysokim ciśnieniem krwi. Niektóre badania wskazują na to, że niskowęglowodanowe diety mogą pozytywnie wpływać na obniżenie ciśnienia i zmniejszać ryzyko sercowo-naczyniowe.

Zmniejszenie ilości soli w diecie

Ilość spożywanej soli na całym świecie jest bardzo wysoka. Odpowiada za to głównie przetworzona żywność, dlatego organizacje zajmujące się zdrowiem publicznymi naciskają producentów na obniżanie zawartości sodu w przemyśle spożywczym. Wiele przeprowadzonych badań potwierdza, że wysokie ilości soli w diecie wiąże się z różnego rodzaju zdarzeniami sercowymi, w tym także wysokim ciśnieniem krwi, szczególnie dla osób, które są na nią wrażliwe.

Jeśli masz podwyższone ciśnienie krwi ogranicz spożycie sodu i sprawdź czy czujesz różnicę.

Odchudzanie przy nadwadze

Otyłość to jedna z głównych przyczyn nadciśnienia tętniczego, dlatego dla osób z nadwagą utrata kilogramów może mieć ogromne znaczenie dla zdrowia serca. Najlepszy efekt przynosi odpowiednia dieta połączona z ćwiczeniami - dzięki temu naczynia krwionośne mogą się swobodnie rozszerzać i kurczyć, co ułatwia pompowanie krwi.

Rzucenie palenia

Palenie to nałóg, który wpływa na ryzyko chorób serca. Substancje zawarte w papierosach i tytoniu uszkadzają naczynia krwionośne. Każde zaciągniecie się dymem papierosowym powoduje przejściowy, niewielki wzrost ciśnienia krwi.

Spożywanie produktów wpływających na obniżenie ciśnienia krwi.

By pozytywnie wpłynąć na ciśnienie krwi wystarczy do swojej diety dodać kilka znanych produktów spożywczych.

Produkty bogate w potas

Potas to ważny minerał, który pomaga zmniejszyć nacisk na naczynia krwionośne przeciwdziałając wystąpieniu procesów miażdżycowych. Co zrobić, by zwiększyć ilość potasu w diecie? Należy spożywać mniej przetworzonej żywności i zastąpić ją świeżymi produktami, takimi jak:

Gorzka czekolada

Gorzka czekolada może pomóc twojemu sercu. Wszystko dzięki kakao i zawartych w nim flawonoidach, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu tlenku azotu w organizmie. Ciemna czekolada poprawia krążenie krwi, dzięki czemu serce jest zdrowsze.

Owoce jagodowe

Jagody zawierają wiele polifenolów, czyli naturalnych związków roślinnych, które wpływają na prace serca. Jedząc te owoce można skutecznie zmniejszyć ryzyko udaru, cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych.

Te naturalne przeciwutleniacze chronią mięsień sercowy i uszczelniają naczynia krwionośne, dzięki czemu ciśnienie krwi się obniża.

Produkty zawierające wapń

Osoby, które dostarczają organizmowi niewystarczającą ilość wapnia, często mają problemy z ciśnieniem. Dla dorosłych zalecana dzienna dawka tego pierwiastka wynosi 1000 mg, a wraz z wiekiem należy spożywać go jeszcze więcej.

Najlepszym źródłem wapnia jest nabiał. Można go także znaleźć w zielonych liściach kapusty, fasoli, tofu czy sardynkach.

Naturalne suplementy

Wiele naturalnych pokarmów może pomóc w obniżaniu ciśnienia krwi. Berberyna, białko serwatkowe, hibiskus to produkty, które pozytywnie wpływają na ciśnienie krwi.

Berberyna, znana w medycynie chińskiej, zawiera tlenek azotu, który wpływa na ciśnienie krwi. Z kolei hibiskus jest bogaty w polifenole i antocyjany, które pozytywnie oddziałują na serce, a białko serwatkowe poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych zmniejszając ryzyko udaru.

Produkty bogate w magnez

Dietę bogatą w magnez zalecają lekarze. Ten pierwiastek pozytywnie wpływa na naczynia krwionośne, reguluje proces krzepnięcia krwi oraz wspomaga pracę serca. By zapobiegać nadciśnieniu należy spożywać produkty pełnoziarniste, ale także kakao, banany, jabłka i pomarańcze.

Nadcisnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna. Co o nim wiesz?
Pytanie 1 z 7
O jakiej wartości ciśnienia tętniczego mówi się, że jest idealna?
Nadcisnienie