Jak wpływają na siebie osoby chore na depresję? [Porada eksperta]

2017-12-27 9:22
Porada psychologa
Autor: Getty Images

Czy możliwe jest by dwie osoby, które mają depresję, wpływały na siebie dobrze? Bo mówi się osobom depresyjnym, by przebywały z osobami pozytywnie nastawionymi. Problem, że te ostatnie często tego nie chcą lub nie rozumieją pewnych zachowań. Czy jednak przebywanie z osobą także depresyjną może dobrze wpłynąć, jeśli się rozumie swój problem?

To bardzo trudne pytanie i nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Prawdą jest, iż dwie osoby chore na depresję mogą się lepiej rozumieć. Prawdą jest też to, iż towarzystwo osób zdrowych, wesołych, może wpływać pozytywnie na chorego. Sporo zależy od tego, o jakiej depresji mówimy: endogennej - czyli takiej, która jest uwarunkowana biologicznie, czy egzogennej - czyli uwarunkowanej przyczynami zewnętrznymi, np. kłopotami. O depresji zawsze należy myśleć jako o zaburzeniu zdrowia bądź wręcz chorobie, więc wszelkie rozważania należy zastąpić wizytą u psychiatry, który postawi właściwą diagnozę. Życzę zdrowia!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Bohdan Bielski

Psycholog, specjalista z 30 letnim doświadczeniem, trener umiejętności psychospołecznych, biegły psycholog Sądu Okręgowego w Warszawie.

Główne zakresy działalności: usługi mediacyjne, poradnictwo rodzinne, opieka nad osobą w sytuacji kryzysowej, szkolenia menedżerskie.

Przede wszystkim skupia się na budowaniu dobrych relacji, opartej na zrozumieniu i szacunku. Podejmował liczne interwencje kryzysowe i opiekę nad osobami w głębokim kryzysie.

Wykładał psychologię sądową na Wydziale Psychologii SWPS w Warszawie, na Uniwersytecie Warszawskim i Zielonogórskim.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.