Jak poradzić sobie z mimowolnymi ruchami kończyn? [Porada eksperta]

2017-12-27 9:01 Bohdan Bielski

Mam problem z mimowolnym ruchami kończyn, strzelaniem i wykręcanie palców u rąk i stop. Jest to nagminna czynność, której nie jestem w stanie opanować. Odczuwam nieprzyjemny ból i mrowienie w palcach, który wymusza na mnie te czynności. Szukałam o tym informacji w internecie, ale nic nie znalazłam. Chciałabym wiedzieć, czy jest to jakaś choroba ciała, czy jest to problem psychologiczny. I czy istnieje jakaś możliwość leczenia lub łagodzenia objawów, gdyż jest to mocno uciążliwe na co dzień i zdarzają się bolesne urazy, a dodam, że jestem osobą młodą i boję się, że w przyszłości nie będę miała w pełni sprawnych kończyn, a nie jestem w stanie się tego oduczyć.

Przesyła Pani bardzo skąpy opis dolegliwości. Można z niego jednak sądzić, iż opisuje Pani zaburzenie o nazwie atetoza. Jest to zaburzenie o charakterze neurologicznym i jego przyczyny powinny być określone przez lekarza neurologa. Ogólną zasadą obowiązującą w psychologii jest to, iż rozpoznanie przyczyn tzw. psychogennych jakiegoś zaburzenia musi być poprzedzone wykluczeniem przyczyn medycznych, czyli organicznych.

Ruchy mimowolne w postaci atetozy - czyli tego, co Pani opisuje - mogą mieć różne neurologiczne przyczyny - np. niedotlenienie mózgu w fazie okołoporodowej, mózgowe porażenie dziecięce; mogą być skutkiem przebytego udaru mózgu bądź innych neurologicznych chorób. Tak więc, sugeruję konsultację neurologiczną. Dolegliwość jest rzeczywiście nieprzyjemna, więc warto działać szybko. Niezależnie od tego - ale nie zamiast konsultacji neurologicznej - warto skonsultować się z psychologiem o specjalności neuropsychologicznej albowiem są testy psychologiczne pozwalające zbadać istnienie mikrouszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgu. Pisze Pani w szczególnym momencie - życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, przede wszystkim zdrowia i krótkiego terminu oczekiwania na konsultację neurologa!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Bohdan Bielski

Psycholog, specjalista z 30 letnim doświadczeniem, trener umiejętności psychospołecznych, biegły psycholog Sądu Okręgowego w Warszawie.

Główne zakresy działalności: usługi mediacyjne, poradnictwo rodzinne, opieka nad osobą w sytuacji kryzysowej, szkolenia menedżerskie.

Przede wszystkim skupia się na budowaniu dobrych relacji, opartej na zrozumieniu i szacunku. Podejmował liczne interwencje kryzysowe i opiekę nad osobami w głębokim kryzysie.

Wykładał psychologię sądową na Wydziale Psychologii SWPS w Warszawie, na Uniwersytecie Warszawskim i Zielonogórskim.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE