Poczucie bycia obserwowanym [Porada eksperta]

2017-12-27 9:58
Porada psychologa
Autor: Getty Images

Chciałam poprosić o pomoc, bo nie wiem, czy coś ze mną nie tak, czy po prostu dramatyzuję. Mam 14 lat i mój problem polega na tym, że ciągle czuję, że coś jest za moimi plecami. Jak tylko przechodzę obok okna/lustra, muszę się przejrzeć tak dla pewności. Gdy wchodzę do łazienki, szybko zamykam drzwi na klucz, sprawdzam, czy niczego nie ma w wannie, przetrzepuję ręczniki i zaglądam do szafki, dopiero wtedy mogę normalnie z niej skorzystać. Czasem mam wrażenie, że coś śmignie gdzieś obok mnie. Gdy siedzę przy komputerze, raz na jakiś czas włączam kamerkę/wygaszam ekran, by móc zobaczyć, czy aby na pewno nic za mną nie stoi. Kiedyś wydawało mi się, że po prostu nasłuchałam się za dużo strasznych historii, ale nawet jeżeli naprawdę dawno totalnie odcięłam się od takich rzeczy, to dalej mnie to męczy. Pomocy, bo nie wiem, czym to jest spowodowane, czy sama to sobie uroiłam, czy co tam innego.

Bardzo dobrze, że napisałaś o swoim problemie - to świadczy o twojej dojrzałości. Niestety, nikt rozsądny nie postawi żadnej diagnozy korespondencyjnie. Uważam, że powinnaś porozmawiać o tych kłopotach z rodzicami, a jeżeli - z jakichkolwiek powodów nie masz do nich zaufania - to z psychologiem szkolnym. Istnieją też młodzieżowe telefony zaufania. Jednak każda realna (czyli nie telefoniczna i nie korespondencyjna) konsultacja psychologiczna powinna się skończyć kontaktem z Twoimi rodzicami. To, co opisujesz, może mieć wiele przyczyn, więc najlepiej nie zwlekać. Tym bardziej że przyczyny mogą być naprawdę błahe, co nie znaczy, że taki stan nie jest męczący. Nie zwlekaj, pozdrawiam Cię serdecznie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Bohdan Bielski

Psycholog, specjalista z 30 letnim doświadczeniem, trener umiejętności psychospołecznych, biegły psycholog Sądu Okręgowego w Warszawie.

Główne zakresy działalności: usługi mediacyjne, poradnictwo rodzinne, opieka nad osobą w sytuacji kryzysowej, szkolenia menedżerskie.

Przede wszystkim skupia się na budowaniu dobrych relacji, opartej na zrozumieniu i szacunku. Podejmował liczne interwencje kryzysowe i opiekę nad osobami w głębokim kryzysie.

Wykładał psychologię sądową na Wydziale Psychologii SWPS w Warszawie, na Uniwersytecie Warszawskim i Zielonogórskim.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.