Jak poradzić sobie z ciągłymi kłótniami z bliską osobą? [Porada eksperta]

2017-09-28 12:23 Bohdan Bielski

Od wielu lat trwają nieprzyjemne spięcia z moją siostrą, podczas spotkań rodzinnych, i nie tylko. Ostatnio znów doszło do nieprzyjemnej wymiany zdań i oskarżeń. Ostatecznie siostra na kolejnym spotkaniu rodzinnym powiedziała, że mam dać jej spokój i wyjść z jej życia. Zbliżają się jej urodziny, a ja nie wiem, jak mam się zachować, chodzi oczywiście o złożenie jej życzeń w tym dniu. Jak mam postąpić w takiej sytuacji?

Czym innym są kłótnie i docinki, czym innym takie okoliczności życiowe, jak urodziny, święta itp. Więc radzę zadzwonić. Ale radzę też przemyśleć, co się naprawdę dzieje, skoro powiedziała, że masz dać jej spokój i wyjść z jej życia. Być może za bardzo w nie ingerujesz? Może niepotrzebnie ją oceniasz, albo dajesz "dobre rady"? Nic o tym nie piszesz, więc to są moje, psychologiczne, przypuszczenia. Pamiętasz powiedzenie, iż prawda zwykle leży po środku? Może, w prezencie urodzinowym dla siostry, przeanalizuj swoje postępowanie i swoje różne wypowiedzi. Myślę, że warto spróbować. Pozdrawiam serdecznie. Proszę, przekaż siostrze moje serdeczne życzenia urodzinowe :)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Bohdan Bielski

Psycholog, specjalista z 30 letnim doświadczeniem, trener umiejętności psychospołecznych, biegły psycholog Sądu Okręgowego w Warszawie.

Główne zakresy działalności: usługi mediacyjne, poradnictwo rodzinne, opieka nad osobą w sytuacji kryzysowej, szkolenia menedżerskie.

Przede wszystkim skupia się na budowaniu dobrych relacji, opartej na zrozumieniu i szacunku. Podejmował liczne interwencje kryzysowe i opiekę nad osobami w głębokim kryzysie.

Wykładał psychologię sądową na Wydziale Psychologii SWPS w Warszawie, na Uniwersytecie Warszawskim i Zielonogórskim.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE