Co zrobić, kiedy rodzice są uzależnieni od alkoholu? [Porada eksperta]

2017-12-27 10:25
Porada psychologa
Autor: Getty Images

Rodzice piją alkohol, to trwa za długo. Nocne krzyki i awantury. Mama nie dba o siebie, o dom. Tydzień przed wigilią pili ciągle, prosiłam z bratem, płakałam, ale to nic nie zmieniło. Ja nie chcę z nimi siadać do stołu. Chcę jechać z bratem do siostry na wigilię. A oni niech żyją, jak chcą. Czy to dobry pomysł?

Niestety, moja odpowiedź jest spóźniona. Ale to dobry pomysł. Nie zmienisz rodziców, więc ratuj spokój swój i brata, jak tylko się da. Może o tym nie wiesz, ale w każdej gminie/dzielnicy istnieje komisja do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych - znajdź w internecie albo telefonicznie w urzędzie gminy/dzielnicy lub urzędzie miasta i zgłoś tam problem. W tej szczególnej sytuacji możesz zastrzec anonimowość albo napisać anonim, podając dokładny adres zamieszkania rodziców. Komisja ma prawo rozpocząć procedurę skierowania na leczenie odwykowe, a to wydaje się niezbędne w przypadku Twoich rodziców. Istnieją też poradnie leczenia uzależnień - znajdź w internecie najbliższą i poproś o pomoc. Bardzo Ciebie i brata pozdrawiam, jesteście w fatalnej sytuacji, więc musicie coś z tym zrobić.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Bohdan Bielski

Psycholog, specjalista z 30 letnim doświadczeniem, trener umiejętności psychospołecznych, biegły psycholog Sądu Okręgowego w Warszawie.

Główne zakresy działalności: usługi mediacyjne, poradnictwo rodzinne, opieka nad osobą w sytuacji kryzysowej, szkolenia menedżerskie.

Przede wszystkim skupia się na budowaniu dobrych relacji, opartej na zrozumieniu i szacunku. Podejmował liczne interwencje kryzysowe i opiekę nad osobami w głębokim kryzysie.

Wykładał psychologię sądową na Wydziale Psychologii SWPS w Warszawie, na Uniwersytecie Warszawskim i Zielonogórskim.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.