Wstyd przed samym sobą i lęk przed spotkaniami z innymi [Porada eksperta]

2017-12-27 9:11 Bohdan Bielski

Mój narzeczony zaproponował mi wyjście z jego znajomymi, jednak ja mam w sobie ogromną blokadę przed tym spotkaniem. Bardzo nie chcę tam iść, wiem, że jestem najbrzydsza i najgrubsza z wszystkich dziewczyn, jakie tam będą, w ciągu ostatnich 2 lat przytyłam około 15 kg. Boję się spotkać ze starymi znajomymi, bo nie chcę, żeby mnie zobaczyli. Nie chcę być oceniana, a widzę, że gdy przypadkiem spotkam kogoś, kogo dawno nie widziałam  to czuję na sobie wzrok tej osoby. Nie chcę przynieść wstydu mojemu mężczyźnie, chciałabym, żeby znajomi zazdrościli mu kobiety, a nie współczuli. Myślenie o tym doprowadza mnie do płaczu, jestem bezsilna. Narzeczony mówi, że to tylko spotkanie, że nie można robić z tego takiego problemu, a ja czuję, że mam problem, że potrzebuję pomocy. Dlaczego aż tak bardzo się wstydzę? Czego się boję? Czy mogę sobie z tym jakoś sama poradzić?

Pisze Pani o poważnym problemie psychologicznym, jakim jest niska samoocena. Jednak z treści Pani zapytania wynika, iż ten problem może mieć przyczyny biologiczne. Nie jest naturalnym zjawisko przybrania na wadze 15 kilogramów w ciągu dwóch lat u osoby zdrowej, mającej wcześniej prawidłową wagę. Więc zacząłbym od konsultacji u lekarza rodzinnego, który może zlecić podstawowe badania i wydać skierowania do dalszych specjalistów. Nie zajmujmy się zatem wstydem, jaki Pani odczuwa, lecz realnymi przyczynami, jakie mogą go wywoływać. Czasem nadmierne objadanie się wywołują problemy psychologiczne - wzmożone napięcie psychiczne, podwyższony poziom lęku - ale musimy zacząć od diagnozy biologicznej, czyli medycznej. Proszę nie zwlekać, problemy rzadko rozwiązują się same.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Bohdan Bielski

Psycholog, specjalista z 30 letnim doświadczeniem, trener umiejętności psychospołecznych, biegły psycholog Sądu Okręgowego w Warszawie.

Główne zakresy działalności: usługi mediacyjne, poradnictwo rodzinne, opieka nad osobą w sytuacji kryzysowej, szkolenia menedżerskie.

Przede wszystkim skupia się na budowaniu dobrych relacji, opartej na zrozumieniu i szacunku. Podejmował liczne interwencje kryzysowe i opiekę nad osobami w głębokim kryzysie.

Wykładał psychologię sądową na Wydziale Psychologii SWPS w Warszawie, na Uniwersytecie Warszawskim i Zielonogórskim.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE