Jestem w związku. Jak poradzić sobie z zauroczeniem inną osobą? [Porada eksperta]

2017-09-27 10:17
Porada psychologa
Autor: Getty Images

Mam 25 lat i dość poważny problem, który chciałabym umieć rozwiązać, ale nie mogę znaleźć sposobu... Otóż jestem w związku od roku. Uważam, że jestem w nim szczęśliwa i moja druga połówka również tak czuje. Cały problem w tym, że ostatnio zauroczyłam się kimś innym i nie mogę wyrzucić go z głowy. Nie chcę kończyć związku, chciałabym, aby to zauroczenie po prostu mi minęło. Czuję się tak, jakbym zdradzała moją drugą połówkę i mam o to do siebie bardzo duży żal. Czy to jest normalne w związkach? Jak mogę sobie z tym poradzić i czy jest na to jakiś sposób? A może to ze mną jest coś nie tak i nie nadaję się do stałego związku?

Opisujesz dość częstą sytuację, jaka zdarza się Twoim rówieśnikom - chociaż nie tylko. Nasz rozum ma mały wpływ na nasze emocje i pewnie natura miała tu jakiś cel. Być może chodziło o to, żebyśmy mogli stworzyć jak najlepszy związek do prokreacji, czyli - w skali globalnej - służy to przedłużeniu gatunku. W Twojej sytuacji warto nie panikować, bo jeszcze nie stało się nic strasznego. Najważniejsze, to być w porządku wobec partnera i nie "wmontować się" w dwa równoległe związki. Daj sobie parę dni na ochłonięcie albo na refleksję, który z nich jest dla Ciebie ważniejszy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Bohdan Bielski

Psycholog, specjalista z 30 letnim doświadczeniem, trener umiejętności psychospołecznych, biegły psycholog Sądu Okręgowego w Warszawie.

Główne zakresy działalności: usługi mediacyjne, poradnictwo rodzinne, opieka nad osobą w sytuacji kryzysowej, szkolenia menedżerskie.

Przede wszystkim skupia się na budowaniu dobrych relacji, opartej na zrozumieniu i szacunku. Podejmował liczne interwencje kryzysowe i opiekę nad osobami w głębokim kryzysie.

Wykładał psychologię sądową na Wydziale Psychologii SWPS w Warszawie, na Uniwersytecie Warszawskim i Zielonogórskim.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.