Podejrzewam, że partnerka jest chora psychicznie. Gdzie szukać pomocy? [Porada eksperta]

2018-01-30 8:11
Porada psychologa
Autor: Getty Images

Moja kobieta jest chyba chora psychiczne, jej objawy to agresja, zazdrość o koleżankę. Mówi, że zabije sąsiadkę, i twierdzi, że to, o czym myśli, lepiej, żebym tego nie wiedział. Chce też mieć dziecko, ale boi się, że może je zabić, nie wychodzi z domu po trzy miesiące, jest ospała, izoluje się od ludzi, a jeżeli już ktoś jest, reakcja jest negatywna lub brak kontaktu, milczenie tylko. Zauważyłem też, że jak jest u mnie, a koleżanka moja idzie na spacer, obserwuje ją przez okno, bo to bardzo ładna kobieta. Nie wiem, czy zagraża mi lub koleżance, zaczynam się bać tego, co mówi, a leczyć się nie chce. Co mam robić?

Powinien Pan skontaktować się z najbliższą poradnią zdrowia psychicznego i porozmawiać o zachowaniach Pana partnerki z lekarzem. Lekarz może przyjść na wizytę domową i jeżeli oceni, że stan pacjentki zagraża jej albo otoczeniu, to wdroży procedury opisane w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego pozwalające hospitalizować chorego bez jego zgody. Najgorszym wariantem jest czekanie na rozwój wypadków - czyli choroby. Wiele zaburzeń psychicznych nie wymaga hospitalizacji, a jedynie leczenia ambulatoryjnego. Proszę nie zwlekać

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Bohdan Bielski

Psycholog, specjalista z 30 letnim doświadczeniem, trener umiejętności psychospołecznych, biegły psycholog Sądu Okręgowego w Warszawie.

Główne zakresy działalności: usługi mediacyjne, poradnictwo rodzinne, opieka nad osobą w sytuacji kryzysowej, szkolenia menedżerskie.

Przede wszystkim skupia się na budowaniu dobrych relacji, opartej na zrozumieniu i szacunku. Podejmował liczne interwencje kryzysowe i opiekę nad osobami w głębokim kryzysie.

Wykładał psychologię sądową na Wydziale Psychologii SWPS w Warszawie, na Uniwersytecie Warszawskim i Zielonogórskim.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.