8 grup objawów Hashimoto, które łatwo pomylić z inną chorobą

2021-10-27 18:52

Choroba Hashimoto, będąca najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy, jest schorzeniem o wielu twarzach. Różnorodność obrazu klinicznego sprawia, że postawienie ostatecznego rozpoznania jest czasami trudne nawet dla lekarzy specjalistów. Jakie są objawy choroby Hashimoto i z czym należy różnicować tę jednostkę chorobową?

hashimoto
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Choroba Hashimoto - co to jest?
  2. Jak działają hormony tarczycy?
  3. 8 objawów choroby Hashimoto:
  4. Inne objawy choroby Hashimoto
Choroba Hashimoto. Jakie daje objawy i jak ją leczyć?

Choroba Hashimoto może dawać bardzo różnorodne objawy. Nieregularne miesiączki, obniżenie nastroju czy zaparcia często tłumaczone są nadmiernym stresem. Jednak te z pozoru błahe dolegliwości mogą świadczyć o przewlekłym zapaleniu tarczycy. Aby choroba ta została zdiagnozowana, wymagane są specjalistyczne badania, w tym określenie poziomu hormonów TSH, T4 i T3 oraz badanie na obecność przeciwciał przeciwtarczycowych. Warto również wykonać USG tarczycy.

Choroba Hashimoto - co to jest?

Choroba Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy, u którego podstawy leżą zjawiska autoimmunologiczne. W schorzeniu tym dochodzi do nieprawidłowego pobudzenia układu immunologicznego (czyli układu odpornościowego), co prowadzi do produkcji przeciwciał skierowanych przeciwko komórkom tarczycy.

Oznacza to, że organizm sam niszczy jeden z najważniejszych gruczołów dokrewnych swojego organizmu - czyli tarczycę. Prowadzi to do zmniejszenia syntezy hormonów tarczycowych, a więc do rozwoju niedoczynności tarczycy.

Choroba Hashimoto istotnie częściej występuje u kobiet. Może również współwystępować z innymi chorobami autoimmunologicznymi, np.:

Jak działają hormony tarczycy?

Hormony tarczycy (tyroksyna, czyli w skrócie T4 i trójjodotyronina - T3) wpływają na wiele tkanek i układów organizmu. Hormony te odpowiadają między innymi za:

  • regulowanie metabolizmu tłuszczów, węglowodanów oraz białek,
  • zwiększenie zużycia tlenu przez komórki,
  • regulację stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi - hormony tarczycy zmniejszają to stężenie,
  • przyspieszenie podziałów komórkowych, a także wzrost, różnicowanie i dojrzewanie komórek,
  • prawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego (m. in. mózgu) u dzieci,
  • regulację pracy układu sercowo-naczyniowego - hormony tarczycy zwiększają częstość pracy serca (przyspieszają tętno), zwiększają dynamikę krążenia krwi, zwiększają objętość krwi krążącej, a także rozszerzają naczynia krwionośne w skórze,
  • regulację funkcjonowania układu wydalniczego - hormony tarczycy zwiększają ilość produkowanego moczu (a więc zwiększają diurezę), natomiast zmniejszają wydalanie sodu, potasu, wapnia i fosforanów.

To tylko niektóre funkcje, jakie pełnią w organizmie człowieka hormony tarczycy. Różnorodność ich oddziaływań sprawia, że niedobór tych hormonów, towarzyszący chorobie Hashimoto może wiązać się z bardzo zróżnicowanymi objawami klinicznymi.

8 objawów choroby Hashimoto:

Zaburzenia rytmu serca

Zaburzenia rytmu serca pod postacią bradykardii (zwolnienia rytmu serca) oraz bloków serca (czyli zaburzeń przewodzenia między przedsionkami, a komorami) są kojarzone przede wszystkim z:

  • chorobami organicznymi serca,
  • zaburzeniami jonowymi,
  • czy zaburzeniami przewodnictwa w sercu.

Pacjent prezentujący takie objawy kierowany jest zazwyczaj do lekarza kardiologa.

Jednak symptomy te mogą również wynikać z zaburzeń hormonalnych, które towarzyszą chorobie Hashimoto. Dlatego też, jeśli nie można znaleźć przyczyny zaburzeń rytmu serca w samym układzie sercowo-naczyniowym, to warto pomyśleć o kontroli tarczycy.

Zaburzenia miesiączkowania

Nieregularne krwawienia, obfite miesiączki to tylko niektóre zaburzenia miesiączkowania, które mogą wynikać z choroby Hashimoto i zaburzeń gospodarki hormonalnej tarczycy.

Choć z takimi objawami kierujemy się instynktownie do lekarza ginekologa, to warto również pomyśleć o skontrolowaniu hormonów tarczycy.

Tak samo w przypadku zaburzeń owulacji i problemów z płodnością. Problem ten może wynikać z niedoczynności tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto.

Pogorszenie funkcji umysłowych

Zaburzenia pamięci i koncentracji, objawiające się między innymi problemami z nauką, problemami w pracy i gorszym radzeniem sobie z codziennymi obowiązkami również mogą wynikać z niedoboru hormonów tarczycy.

Często myślimy, że objawy te wynikają z przepracowania, niewyspania, czy nadmiernego stresu. Jeśli się przedłużają, to warto pomyśleć o zbadaniu tarczycy.

Obniżenie nastroju

Choroba Hashimoto może również powodować wystąpienie symptomów depresji, do których należy między innymi:

Choć objawy te sugerują, że pacjent powinien skontaktować się z lekarzem psychiatrą, to równocześnie warto skontrolować funkcjonowanie swojej tarczycy.

Choroba Hashimoto często wymaga różnicowania z depresją, dlatego warto o tym pamiętać.

Objawy dermatologiczne

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy może również objawiać się problemami ze skórą, włosami i paznokciami. Możemy zaobserwować:

  • obrzęk tkanek, szczególnie obrzęk powiek i obrzęk twarzy - obrzęki w chorobie Hashimoto wynikają z odkładania się mukopolisacharydów w tkance podskórnej,
  • suchość skóry i łuszczenie się skóry,
  • zmiana odcienia skóry - może być on lekko żółtawy, co wynika z zaburzeń przemiany karotenu (prowitaminy witaminy A) do witaminy A,
  • wypadanie włosów, pogorszenie ich kondycji, ich łamliwość,
  • pogorszenie kondycji paznokci.

Jeśli problemy te nie mijają pomimo prawidłowej pielęgnacji skóry (m. in. jej nawilżania), to warto pomyśleć o zaburzeniach funkcji tarczycy.

Zaparcia

Jednym z objawów niedoczynności tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto są zaparcia. W przypadku występowania zaparć często myślimy, że winą tego jest:

Przewlekłe zaparcia wcale nie muszą wynikać z chorób przewodu pokarmowego, lecz właśnie z niedoboru hormonów tarczycy.

Niedokrwistość

Anemia (czyli obniżenie stężenia hemoglobiny we krwi) jest najczęściej wiązana z niedoborem żelaza, witaminy B12, czy też niedoborem kwasu foliowego. Należy mieć jednak świadomość, że z niedokrwistością możemy się spotkać również w przebiegu choroby Hashimoto.

Co więcej, objawy choroby Hashimoto mogą imitować anemię (jeśli nie towarzyszy ona temu schorzeniu).

U pacjentów z niedoczynnością tarczycy mogą bowiem pojawić się takie objawy, jak:

  • męczliwość,
  • ospałość,
  • osłabienie,
  • czy pogorszenie tolerancji wysiłku.

Chrypka

Kolejnym, ciekawym objawem, który może pojawić się u pacjentów z chorobą Hashimoto jest chrypka. Wynika ona z pogrubienia strun głosowych w przebiegu tego schorzenia.

Objaw ten kojarzymy przede wszystkim z chorobami laryngologicznymi, w szczególności z chorobami krtani. Jeśli badanie laryngologiczne nie wykazuje odchyleń - warto zbadać poziom hormonów tarczycy.

Inne objawy choroby Hashimoto

W artykule nie przedstawiono wszystkich objawów choroby Hashimoto, które mogą prezentować pacjenci.

Inne objawy choroby Hashimoto, niesugerujące bezpośrednio schorzenia tarczycy, to również:

Zapalenie autoimmunologiczne tarczycy to choroba o wielu twarzach. Dlatego w przypadkach występowania objawów, których nie da się wytłumaczyć w prosty sposób, warto pamiętać o skontrolowaniu parametrów tarczycowych.

Czytaj też: Dieta w chorobie Hashimoto - zasady, produkty wskazane i przeciwwskazane

Czego nie wiesz o Hashimoto?
Pytanie 1 z 10
W chorobie Hashimoto organizm atakuje jeden ze swoich gruczołów: