Świąd: jakie choroby objawiają się swędzeniem skóry

maska Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych
Konsultant: Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych
221 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie", Joanna Anczura

Lekarze twierdzą, że świąd skóry jest o wiele bardziej dokuczliwy niż ból. Może być spowodowany grzybicą, zapaleniem skóry albo świerzbem. Inne możliwe przyczyny to między innymi zapalenie wątroby i niedoczynność tarczycy. Sprawdź, jakie choroby objawiają się swędzeniem skóry.  

Swędzenie skóry może być bardzo dokuczliwe.

Świąd: jakie choroby objawiają się swędzeniem skóry

Swędzenie skóry jest uciążliwe, ale czasami jest też objawem poważnej choroby. Przyczyną swędzenia może być stan zapalny skóry będący objawem grzybicy – wówczas swędzeniu towarzyszą czerwone, niekiedy łuszczące się plamy w okolicy stóp, pachwin, narządów płciowych. Jeśli na skórze pojawiają się drobne czerwone krostki, mogą być objawem atopowego zapalenia skóry. Świąd może też oznaczać alergię kontaktową lub pokarmową. Bywa reakcją na lek albo ukąszenie owada. Dokuczliwym swędzeniem przejawiają się liszajec zakaźny, świerzb i wszawica (ta ostatnia dotyczy skóry głowy). Swędzenie może być także objawem ogólnoustrojowych zaburzeń metabolicznych lub hormonalnych. Sprawdź, o czym może świadczyć świąd skóry.

Wstrząs alergiczny: obrzęk, pocenie się i duszności

W dowolnym miejscu na ciele mogą się nagle pojawić czerwone, swędzące grudki. Jeśli towarzyszy im obrzęk powiek, warg i języka, a także osłabienie, duszności, obfite pocenie się i przyśpieszone bicie serca, prawdopodobnie doszło do ciężkiej reakcji alergicznej. Alergię mogą wywołać leki, żywność, a najczęściej ukąszenia owadów.

Nasza rada: Jeśli wiesz, że chory jest alergikiem i ma przy sobie zestaw przeciwwstrząsowy, użyj go. Natychmiast też wezwij pogotowie lub odwieź poszkodowanego do szpitala.

Grzybica: przyczyny, objawy i leczenie

Na jednej części ciała, np. na stopach, narządach płciowych czy nawet paznokciach pojawiają się czerwone, łuszczące się lub pokryte drobnymi łuseczkami swędzące plamy. To pierwszy objaw zakażenia grzybiczego, które można złapać, dotykając skóry lub korzystając z przyborów higienicznych czy ręczników chorego. Ale przyczyną zakażenia grzybicą, zwłaszcza u dzieci, może być też głaskanie kota.

Nasza rada: Kup w aptece dostępny bez recepty preparat (krem lub żel) i regularnie (chyba że w ulotce zaleca się inne stosowanie preparatu) smaruj nim chore miejsce. Jeśli po 1–2 tygodniach nie nastąpi zdecydowana poprawa, zgłoś się do dermatologa.

Zapalenie skóry

Na ciele pojawiają się czerwonawe lub wyraźnie różowe swędzące plamy. Niekiedy zmieniają się one w rozległe, swędzące pęcherze. W ten sposób objawia się wyprysk, zapalenie skóry oraz uczulenie po kontakcie z trującą rośliną.

Nasza rada: Ponieważ trudno odróżnić poszczególne dolegliwości, lepiej zastosować łagodne środki. Przede wszystkim przyjmij wapno lub dostępny bez recepty środek przeciwuczuleniowy. Następnie zmyj skórę letnią wodą z dodatkiem delikatnego mydła lub płynu do kąpieli. Po osuszeniu ciała, bolące miejsca posmaruj kremem lub maścią z hydrokortyzolem. Przez kilka dni nie używaj dezodorantów i perfum. Noś przewiewne ubranie z naturalnych włókien. Jeżeli nie nastąpi poprawa, idź do lekarza.

Świerzb: swędząca skóra i chropowata wysypka

Skóra bardzo swędzi, zwłaszcza w nocy. W fałdach skóry, między palcami, na nadgarstkach, łokciach, piersiach, pośladkach i w pasie pojawia się czerwona, chropowata wysypka. To klasyczne objawy świerzbu, choroby zakaźnej, która dziś wcale nie jest znana tylko ze starych podręczników medycyny. Przeciwnie – staje się coraz powszechniejsza. Objawy pojawiają się po 2 tygodniach od zakażenia i są reakcją alergiczną na świerzbowca – pasożyta, który drąży pod powierzchniową warstwą skóry korytarze, w których składa jajeczka.

Nasza rada: Kup w aptece środek przeciwhistaminowy, który złagodzi swędzenie, i krem lub szampon do zwalczania świerzbowca. Używaj ich zgodnie z informacją zawartą w ulotce. Upierz w gorącej wodzie ubrania, pościel i ręczniki. Dopilnuj, by wszyscy domownicy i osoby blisko kontaktujące się z chorym w tym samym czasie poddały się kuracji. Gdy po dziesięciu dniach nie nastąpi znaczna poprawa, zgłoś się do lekarza. Potrzebne będą silniejsze leki.

Zakażenie enterowirusami: wysypka czerwonych plam i grudek

Skóra swędzi tam, gdzie pojawia się wysypka w postaci czerwonych plam i grudek. Występuje zwykle na pośladkach, między palcami stóp i dłoni. Enterowirus atakuje latem, głównie dzieci, przenosi się drogą pokarmową, a niekiedy kropelkową. Ujawnia się 3–5 dni po zakażeniu. Mija po tygodniu.

Nasza rada: Nie dawaj dziecku owoców cytrusowych, ostrych potraw, które drażnią śluzówkę. Po posiłku usta należy płukać solą kuchenną (płaska łyżeczka na szklankę ciepłej wody). Myj naczynia w gorącej wodzie lub stosuj jednorazowe sztućce i naczynia, by choroba nie rozprzestrzeniała się. Dawaj dużo płynów, np. wodę z sokiem (nie cytrusowym), herbatki ziołowe. Jeśli dziecko skarży się na ból skóry, podaj paracetamol, co także nieco zmniejszy swędzenie.

Polecamy
Świąd skóry u dziecka. Dlaczego dziecko swędzi skóra?

Świąd skóry u dziecka. Dlaczego dziecko swędzi skóra?

Świąd skóry u dziecka może mieć bardzo różne przyczyny - swędzenie skóry bywa objawem wielu różnych chorób. Poza tym, zdaniem specjalistów ...

Niedoczynność tarczycy: swędzenie i łuszczenie się skóry

Nadmierna suchość skóry powoduje nie tylko swędzenie, ale też intensywne złuszczanie się naskórka z całego ciała, ale zwłaszcz na łokciach i kolanach. Zwykle towarzyszy temu wypadanie włosów, przewlekłe zmęczenie, nadmierna senność, stałe uczucie zimna, częste zaparcia, a także przyrost wagi mimo braku apetytu, obniżenie nastroju, zaburzenia miesiączkowania. Dolegliwość jest skutkiem zbyt małej produkcji hormonów. Często objawia się ona w późniejszym wieku (po 65. roku życia). Bywa też sprowokowana leczeniem nadczynności tarczycy i przyjmowaniem niektórych leków.

Nasza rada: Jak najszybciej zgłoś się do lekarza, który skieruje cię na właściwe badania (diagnozę potwierdzą badania hormonalne TSH, fT4, fT3). anim będziesz mieć wyniki, ratuj się, nawilżając skórę odpowiednimi kremami i balsamami. Do mycia używaj delikatnych mydeł lub tzw. mydeł bez mydła (emolientów), które można kupić w aptece bez recepty. Są one przeznaczone głównie dla osób z atopowym zapaleniem skóry, ale i w tej sytuacji będą bardzo pomocne.

Zapalenie wątroby: świąd skóry na łydkach i przedramionach

Świąd skóry pojawia się przy zaawansowanej postaci choroby, która przez wiele lat, np. w przypadku zakażenia wirusem zapalenia wątroby, może przebiegać bez wyraźnych objawów. Najczęściej swędzi skóra na łydkach i przedramionach. Świąd jest tak dokuczliwy, że chory może rozdrapywać skórę aż do krwi. Warto dodać, że świąd pojawia się w zaawansowanej postaci choroby, która przez wiele lat może przebiegać bez wyraźnych objawów.

Nasza rada: Nie obejdzie się bez specjalistycznej pomocy i dokładnie opracowanego leczenia. Swędzenie można ograniczyć, stosując zimne okłady bądź chłodzące żele.

Liszajec zakaźny: swędzenie skóry i strupy

To bakteryjna, bardzo zakaźna choroba, której towarzyszy silne swędzenie skóry. Pojawia się latem, zwykle u dzieci. Jej sprawcą jest gronkowiec  lub paciorkowce. Oprócz swędzenia, dokuczliwym objawem choroby jest tworzenie się na skórze strupów. Przebieg liszajca zakaźnego może być gwałtowny, skóra wygląda nieładnie, ale zakażenie łatwo się leczy.

Nasza rada: Delikatnie przemywaj strupki letnią wodą z mydłem. Jeśli zmiany są ograniczone do jednego miejsca, smaruj je maścią z niewielką dawką antybiotyku (można kupić bez recepty), codziennie zmieniaj pościel i piżamę. Pilnuj, by dziecko nie zdrapywało strupków. Do kąpieli używaj letniej wody oraz mydła przeciwbakteryjnego. Do lekarza zgłoś się, jeśli liszajec objął znaczną powierzchnię skóry lub dziecko ma gorączkę powyżej 38°C. Często konieczne jest podanie antybiotyku, więc nie zwlekaj z wizytą, gdy po 3 dniach domowej kuracji dolegliwości nie ustępują.

Niewydolność nerek: występują obrzęki

Swędzeniu skóry towarzyszą typowe objawy: obrzęki, częstomocz, zagęszczenie i ciemna barwa moczu, zwiększone pragnienie, zaburzenia ciśnienia. Diagnozują je: badanie moczu, morfologia krwi, poziom kreatyniny i mocznika, USG nerek.

Żylaki: skóra podatna na podrażnienia

Niewydolność żył sprawia, że niedostatecznie ukrwiona skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia, podrażnienia i infekcje. Zmiany skórne mogą prowadzić do wyprysku podudzi – to stan zapalny, objawiający się obrzękiem, zaczerwienieniem i uciążliwym swędzeniem skóry łydek.

Cukrzyca: suchość i swędzenie

Problemy ze skórą bywają pierwszym objawem tej choroby: nadmierna suchość i swędzenie, łuszczenie, podatność na zranienia i infekcje grzybicze. Diagnozę potwierdza badanie poziomu glukozy we krwi.

Nerwica: świąd skóry o podłożu psychicznym

Świąd skóry, występujący w sytuacjach napięcia emocjonalnego może mieć podłoże psychiczne; stres może również nasilać objawy choroby dermatologicznej (atopowego zapalenia skóry - AZS). Konieczna jest konsultacja z psychiatrą i ewentualnie dermatologiem.

Polecamy
Świąd skóry w ciąży. Dlaczego w ciąży swędzi skóra?

Świąd skóry w ciąży. Dlaczego w ciąży swędzi skóra?

Swędzenie skóry w ciąży to dość częsta dolegliwość. Świąd skóry w ciąży nigdy nie powinien być lekceważony, bo może być ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
ALERGIA w miejscach intymnych

ALERGIA w miejscach intymnych

Grzybica stóp: rodzaje i objawy

Grzybica stóp: rodzaje i objawy

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY (AZS) nasila się zimą i wiosną

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY (AZS) nasila się zimą i wiosną

ŚWIERZB – choroba skóry, której objawem jest trudny do opanowania ŚWIĄD

ŚWIERZB – choroba skóry, której objawem jest trudny do opanowania ŚWIĄD

AZS Atopowe Zapalenie Skóry - ulgę skórze przyniesie ochronny jedwab

AZS Atopowe Zapalenie Skóry - ulgę skórze przyniesie ochronny jedwab

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 07.04.2017

Komentarze (1 - 10 z 221)
yo77, 23.03.2017 08.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Może nie trzeba rezygnować z gry na skrzypcach...może należy spróbować wypożyczyć inne skrzypce i zobaczyć, czy dzieje się to samo ze skórą...jeżeli tak to wtedy zmienić instrument...ewentualnie szukać z innego tworzywa skrzypiec...może w tych skrzypcach jest to kwestia składników lakieru?
 
modaq, 15.03.2017 22.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
kaskamm, novoscabin bez recepty jest i chyba najpopularniejszy
 
kaskamm, 13.03.2017 10.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a co bez recepty na świerzb?
 
harfa, 23.02.2017 22.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ocet albo jakieś napary ziołowe. mogą wspomóc ale raczej Cie nie wyleczą. ale najpierw to upewnij się że to świerzb!
 
gunia, 23.02.2017 19.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja od tygodnia mam bardzo silne swedzenie skory... obawiam sie ze to swierzb :<< jakie domowy sposoby polecacie?
 
gacek344, 21.01.2017 21.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wystarczy że macie w domu wilgoć i grzyba na ścianie gdzie znajduje się garderoba i już macie zakażoną skórę ,dermatolodzy mogą wam pomóc lecz nie wszyscy o tym mają pojęcie i jak z takim ustrojstwem walczyć.
 
Mary, 17.01.2017 23.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mojego dziecka panuje w przedszkolu świerzb. Tylko nie widzę u niego żadnych objawów, ale od kilku dni dokucza mi świąd skóry, szczególnie wieczorem jak sie rozgrzeję po kąpieli. Z każdym dniem coraz bardziej. Czy to możliwe żebym ja sie zaraziła a syn nie? i czy mogę doraźnie cos bez recepty kupic czy koniecznie muszę się udac do lekarza?
 
Artur, 22.11.2016 02.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem chętny na królika doświadczalnego , na którym sprawdzisz swoje praktyki. Mój mail : altreichmacher@gmail.com
 
Gosia, 19.11.2016 12.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam dziwny i jednocześnie bardzo nieznośny problem. Gdy zaczynam grać na skrzypcach swędzi mnie całe ciało, ale tak bardzo, że w zasadzie uniemożliwia mi grę. Lekarze stawiają na uczulenie kalafonią służącą do smarowania smyczka. Jednak teza ta upadła, ponieważ uczulenia od kalafonii nie mają tak rozległego działania lecz miejscowe. Po odłożeniu skrzypiec swędzenie mija. Gdyby kalafonia była przyczyną, jej drobiny po zakończeniu gry również zalegały by na ciele i wywoływały taki sam skutek. Ostatnio zauważyłam, że nawet jak usiądę do pianina i zaczynam grać, również zaczyna mnie swędzić całe ciało. Podobnie jest u mojej młodszej siostry. Starsza siostra gra tylko na fortepianie i nie ma takich objawów. Czy ktoś spotykał się z czymś podobnym. Jak tak dalej to potrwa, muszę zrezygnować z gry.
 
Gosia, 18.11.2016 16.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przychodzą mi do głowy tortury świądem albo łaskotkami. Delikwent przywiązany, że nie może drgnąć niczym. Posmarować go czymś uczulającym skórę (czymś z histaminą) i potem jak skóra zaczerwienieje to podsycać świąd łaskocząc go delikatnymi piórkami albo długimi włosami. Może jest ktoś chętny na próbę? Ja oczywiście będę występowała w roli kata.
 
następne »
strona 1 z 23
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Obrzęki nóg. Dlaczego stopy puchną i jak zmniejszyć obrzęk? Obrzęki nóg. Dlaczego stopy puchną i jak zmniejszyć obrzęk?

Na obrzęki nóg często skarżą się osoby spędzające dzień w pozycji siedzącej. Przyczyną puchnięcia...

więcej

162

Nadmierne pocenie się może być objawem choroby Nadmierne pocenie się może być objawem choroby

Nadmierne pocenie się może być wywołane przez rozmaite dolegliwości. Zlewne czy nocne poty, albo...

więcej

157

Ból brzucha z lewej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony? Ból brzucha z lewej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony?

Ból z brzucha z lewej strony może być objawem poważnej choroby trzustki lub zapaleniem jajników....

więcej

154

Ból kolana może być objawem różnych chorób. O czym świadczy ból kolana? Ból kolana może być objawem różnych chorób. O czym świadczy ból kolana?

Ból kolana zwykle wynika z urazu. Jednak ból kolana może też być sygnałem poważnej choroby, dlatego...

więcej

149

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W zależności od zaawansowania zmian oraz stanu pacjenta można rozważyć w tej chorobie terapię ogólną, między innymi: sterydami, chlorochiną, sulfonami lub fototerapią. Leczenie zawsze dobierane jest...

Podróżowanie w ciąży, o ile przebiega prawidłowo, kobieta jest zdrowa i nie ma obciążonego wywiadu położniczego nie jest przeciwwskazane. Należy się jednak liczyć z ryzykiem powikłań zakrzepowych,...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.