Dlaczego ciągle jest mi zimno? 8 powodów częstego odczuwania zimna

Nie wiesz, dlaczego ciągle jest ci zimno? Owijasz się szalem, gdy inni zdejmują swetry? Marzniesz w biurze, choć twoim kolegom jest ciepło? Warto sprawdzić, dlaczego tak się dzieje. Oto 8 powodów, dla których możemy długotrwale odczuwać zimno.

Spis treści:

  1. Dlaczego ciągle jest mi zimno?

Dlaczego ciągle jest mi zimno? Odpowiedzi na to pytanie może być kilka/ Powodem ciągłego marznięcia mogą być niektóre choroby ogólnoustrojowe, zaburzenia układu krążenia czy funkcji wydzielniczych tarczycy.

Znaczenie ma także styl życia, np. przemęczenie czy złe odżywianie. Istotną rolę odgrywa tkanka tłuszczowa, która stanowi nie tylko magazyn energii dla komórek. Jeśli jest jej zbyt mało, organizm nie ma odpowiedniej warstwy izolacyjnej i szybciej traci wytwarzane przez siebie ciepło.

Człowiek, podobnie jak inne ssaki, jest istotą stałocieplną. Oznacza to, że nasz organizm dąży do utrzymania jednej temperatury (zwykle jest to 36-40°C), niezależnie od warunków zewnętrznych.

Osiąga to dzięki skomplikowanemu systemowi termoregulacji, którego centrum dowodzenia znajduje się w przysadce mózgowej. Tu spływają informacje o procesach zachodzących w całym organizmie i stąd wysyłane są sygnały uruchamiające różne odruchy służące zachowaniu stałej temperatury ciała.

Mamy dreszcze, gdy otacza nas zbyt chłodne powietrze, a pocimy się, kiedy jest za gorąco. Niekiedy jednak termoregulacja zawodzi i zaczynamy nadmiernie odczuwać zimno.

Dlaczego ciągle jest mi zimno?

Niskie ciśnienie krwi

Jeżeli nie jest ono skutkiem schorzenia układu krążenia, a jedynie cechą osobniczą, można się ratować, dosalając nieco potrawy. Przyczyną stałego odczuwania zimna może być również styl życia i sposób odżywiania. Warto zatem zwiększyć aktywność fizyczną, a także systematycznie nawadniać organizm (wypijać co najmniej 3 litry płynów dziennie).

Niedobory żywieniowe

Jeśli stale się odchudzamy lub omijamy podstawowe posiłki, w organizmie mogą się pojawić poważne niedobory witamin i minerałów. Dieta niskokaloryczna również sprawia, że organizm nie ma z czego wytworzyć dostatecznej ilości energii do utrzymania prawidłowej ciepłoty ciała. Ratunkiem jest zmiana nawyków żywieniowych, czyli przyjmowanie w regularnych odstępach 4-5 posiłków dziennie.

Anemia

Wśród jej objawów może być nieproporcjonalne do warunków klimatycznych odczuwanie chłodu. Anemia może się rozwinąć z wielu powodów, np. utajonej utraty krwi, choroby krwi lub złego odżywiania. Jeśli liczba krwinek czerwonych, które są odpowiedzialne za transport tlenu do wszystkich narządów w organizmie, spada, tkanki są niedotlenione, co przekłada się na zaburzenia metabolizmu. Energia powstająca np. z pożywienia nie ogrzewa należycie organizmu. Trzeba zrobić badanie krwi, które określi przyczynę anemii. Z takim badaniem lepiej nie zwlekać!

Stres i zmęczenie

Psychiczne lub fizyczne wyczerpanie organizmu, spowodowane m. in. przez stres sprawiają, że mózg kieruje najwięcej dobrze utlenowanej krwi do najważniejszych narządów ciała, np. do serca. Układ współczulny decyduje, że mniej ważne narządy mogą pozostać niedożywione i niedotlenione. Dlatego mamy zimne ręce i stopy. W takiej sytuacji jedyną radą jest zwolnienie tempa, poświęcenie więcej czasu na sen i relaks.

Starzenie się organizmu

Na biologiczne zmiany wynikające z zanikania receptorów ciepła nie mamy większego wpływu. Z wiekiem obniża się próg wrażliwości termicznej, zarówno na odczuwanie chłodu, jak i ciepła. Osoby starsze mogą wspomagać organizm poprzez choćby niewielką gimnastykę, zakładanie cieplejszej odzieży, jedzenie ciepłych posiłków i picie rozgrzewających herbatek, np. z imbirem, cynamonem, sokiem z malin. Do herbaty można też dodać kilka ziaren gorczycy, która rozgrzewa i poprawia smak napoju.

Niedoczynność tarczycy

Odczuwanie zimna jest jednym z objawów niedoczynności tarczycy. Schorzenie rozwija się wskutek niedoboru tyroksyny, a co za tym idzie – niedostatecznego działania trójjodotyroniny. Choroba może być wywołana niedoborem jodu w pożywieniu. Należy oznaczyć we krwi poziom TSH, a gdy jest za wysoki, rozpocząć leczenie.

Zbyt mała masa tkanki tłuszczowej

Tkanka tłuszczowa jest jak warstwa izolacyjna, która chroni organizm przed niepotrzebną utratą ciepła. Zimno mogą odczuwać przede wszystkim osoby, które w krótkim czasie pozbyły się nadmiaru kilogramów. Nie oznacza to jednak, że trzeba szybko przytyć. Należy raczej postawić na intensywniejszą gimnastykę, która rozbuduje mięśnie, ponieważ ich praca wytwarza w organizmie ciepło. Jeżeli mięśnie nie pracują, nie wytwarza się energia. Poza tym spada ciśnienie krwi, przez co niektóre partie ciała są niedostatecznie ukrwione.

Nadużywanie alkoholu

Picie alkoholu rozszerza naczynia krwionośne, a więc krew może szybciej krążyć po ciele. Ale wątroba, która musi walczyć z toksycznym działaniem alkoholu, nie jest w stanie ogrzać krwi do właściwej temperatury. Dlatego po nadużyciu alkoholu mogą pojawić się dreszcze. Jedyna rada – ograniczyć picie.

miesięcznik "Zdrowie"

Czytaj też:

Jak uniknąć szoku termicznego?

Zimne stopy i dłonie: na jaką chorobę mogę wskazywać?

Jak sobie poradzić z zimnymi stopami domowymi sposobami?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Iwona Chmielarska
|

Od zawsze jest mi ciągle zimno, mam słabe krązenie. Dlatego chłodne stopy i dłonie to u mnie norma. Najbardziej doskwierwało mi to w nocy, kiedy nawet latem musialam spać w długich spodniach i rękawach. Ale w tym roku zimą zakupiłam bardzo cieplutką kołdrę i super się sprawuje. Zobaczymy jak bedzie latem, jesli bedzie za ciepła to kupię kołdrę letnią. :)

Janmat
|

Dokładnie mam tak samo wiele lat

Wogo
|

Jak ktoś nadużywa kawy, to może mieć podobne objawy

Gaga
|

generalnie wiadomo, że najwięcej ciepła to przez głowę ucieka a ja bardzo długo popełniałam ten błąd i chodziłam bez czapki bo szczerze mówiąc też nigdy nie wiedziałam jak ją odpowiednio dobrać

noxy
|

w temp pokojowej jest mi po prostu za ciepło. Często biorę chłodną kąpiel wtedy czuje przyjemną ulgę.

tOŚKA
|

lUB PO PROSTU TAKA URODA XD

Upiorek
|

Olu USG tarczycy robiłaś, a aTPO? Ja mam Hashimoto przy prawidłowym TSH, FT3 i FT4. Zawsze byłam tzw. zmarźlakiem ale teraz po uaktywnieniu choroby to prostu umieram z zimna. Nigdy nie było mi tak zimno.

Ola
|

Nie jestem stara, nie mam anemii, problemów z tarczycą, niskiego ciśnienia, odżywiam się prawidłowo, nie nadużywam alkoholu i pozostałe przyczyny przytoczone też są na nie. Tak, więc zarznę potwornie, dosłownie do kości. Lekarz pierwszego kontaktu po badaniach podsumował, że mam ,,taką urodę"...jestem zdrowa...teraz też marzne, od czubka nosa po stopy. na termometrze jest 23, w mieszkaniu, może przez 5 minut mi było ok, tylko moment...

max
|

Stary, radzę Ci zbadać tarczycę u endokrynologa (dobrego).
Badania TSH, FT3 FT4, USG Tarczycy
Pozdrawiam
i dużo zdrówka!

Zbigniew Rusek
|

Ja mam taki problem. Mnie jest zawsze zbyt gorąco w plecy, przez co mam sporo kłopotów, choćby dlatego, że nie mogę nosić marynarki w ogrzewanych pomieszczeniach oraz lato jest dla mnie udręką (byłyby dobre wakacje w Skandynawii). Jednocześnie mam wiecznie zimne stopy (i odczucie zimna w stopy), przy czym bywa nawet tak, że w plecy i głowę czuję goraco i plecy robią się spocone a jednocześnie stopy (i dolna część łydek) są zimne. Ciśnienie - obecnie utrzymywane w normie za pomocą leku Bisocard w małej dawce - bez leku bywało nieźle podniesione, nawet do 160-165/90-100 i przy tym podniesionym stopy były na ogół zimne (czasem lodowate) a jednocześnie bardzo zła tolerancja ciepła w górnych częściach ciała (niemożność noszenia marynarki w ogrzewanym pomieszczeniu, zła tolerancja gorącego lata). Nawet mam na swoim koncie dwa porażenia słoneczne (z ciepłych krajów - wyreżyserowane przez ojca, który niedawno zmarł). Sam dziwię się, jak się ludzie ubierają - dosłownie: podkoszulek, koszula, sweter, marynarka, kożuch a dołem na największy mróz półbuciki i cienkie spodnie bez długich gaci, często mężczyźni w ogrzewanych pomieszczeniach siedzą nie tylko w marynarkach, ale mają pod marynarkami swetry (i pewnie podkoszulki pod koszulą) a ja nie mogę wytrzymać górą z gorąca bez marynarki - w kozuli (bez podkoszulka pod spodem) a stale mi zimno w stopy. W ogóle to wygodniej byłoby marznąć w plecy a odczuwać gorąco w stopy, gdyż - niestety - znacznie łatwiej ciepło ubrać plecy. Niestety ciepło z kaloryferów też idzie do góry (czyli ogrzewa plecy i głowę) a zimno z okien w dół (na nogi). Chyba jedynym prawidłowym sposobem ogrzewanie jest podłogówka (przynajmniej eliminuje zimne stopy w pomieszczeniach a na wysokości pleców i głowy nie jest tak gorąco).