Kwasica, czyli zaburzenie kwasowo-zasadowej równowagi organizmu

2020-09-17 9:59

Kwasica może być oddechowa lub metaboliczna (mleczanowa i ketonowa). Kwasica pojawia się, gdy proces chorobowy uszkodzi któryś z narządów uczestniczących w wydalaniu toksyn, np. płuca czy nerki. Nadmiar kwasów odkłada się w tkankach i wzrasta poziom pH krwi. W leczeniu kwasicy pomaga odpowiednio zbilansowana dieta. Jakie są objawy kwasicy?

Kwasica to stan zwiększonej kwasowości krwi, gdy pH krwi spada poniżej wartości 7,35. Kwasica może być spowodowana wzrostem stężenia kwasów (będących produktami przemiany materii) i/lub spadkiem stężenia zasad (dostarczanych z pożywieniem). O kwasicy mówimy, że jest wyrównana, gdy organizm nie dopuszcza do spadku pH krwi poniżej 6,8, oraz że jest niewyrównana, gdy zawiodą mechanizmy regulacyjne i pH krwi spada poniżej 6,8.

Spis treści

 1. Kwasica - poziom pH w organizmie
 2. Kwasica - co to jest?
 3. Kwasica - skutki
 4. Kwasica - przyczyny
 5. Kwasica - co jeść a czego unikać?
 6. Kwasica - zbilansowana dieta
 7. Kwasica - przywracanie równowagi kwasowo-zasadowej
 8. Kwasica - zapobieganie

Kwasica - poziom pH w organizmie

Ciało człowieka składa się w 60-70 procentach z wody. To w niej zachodzą wszystkie procesy chemiczne i biologiczne, w niej rozpuszczone są niezbędne do tych procesów składniki. Jedną z cech środowiska wodnego jest jego pH, czyli odczyn kwasowo-zasadowy.

Im wyższa wartość pH, tym bardziej zasadowy odczyn. W naszym organizmie jest wiele płynów ustrojowych i każdy, by dobrze wypełniać swoje zadania, wymaga innej wartości pH. Np. wydzielina trzustki ma pH 7,5-8,8, a sok żołądkowy zaledwie 2,5.

Jednak, upraszczając, można powiedzieć, że człowiek w swej istocie jest zasadolubny. I gdyby nasze pH zaczęło spadać, czyli odczyn zmieniałby się w kierunku kwasowego, miałoby to poważne konsekwencje z zagrożeniem życia włącznie. Dlatego na oddziałach intensywnej terapii jednym z badań stanu chorego jest oznaczenie pH krwi. Jego spadek oznacza sytuację alarmową.

Na szczęście nasz organizm dysponuje systemem zabezpieczeń, np. płuca są w stanie wydalić dużo dwutlenku węgla, co pozwala wyeliminować nadmiar kwasów. Podobną rolę pełnią nerki. Najprecyzyjniejszymi urządzeniami kontrolującymi poziom pH są układy buforowe krwi i osocza.

Tak nazywają się związki chemiczne (białka krwi, fosforany i węglany), które reagują z kwasami jak zasady, a z zasadami jak kwasy. Wydawać by się więc mogło, że dzięki tak doskonałym biologicznym systemom regulacyjnym zakwaszenie nam nie grozi. A jednak...

Kwasica - co to jest?

Kwasica to stan zwiększonej kwasowości krwi. Problem może pojawić się, gdy proces chorobowy uszkodzi któryś z narządów uczestniczących w wydalaniu toksyn, np. płuca czy nerki, i zaczynają one gorzej funkcjonować. Wtedy nadmiar kwasów odkłada się w tkankach i mamy do czynienia z kwasicą.

Ma ona charakter jawny, bo znajduje odbicie w pomiarach pH krwi. Ale istnieje też inne niebezpieczeństwo. Dobrze wypełniające swoją rolę narządy są nadmiernie eksploatowane i nie dają rady w pełni kontrolować równowagi kwasowo-zasadowej.

Zakwaszenie jest nieznaczne, ale powoduje obciążenie mechanizmów buforowych krwi. To tzw. kwasica utajona, która może być przyczyną wielu rozwijających się w ukryciu schorzeń.

Kwasica - skutki

By wspomóc układy buforowe krwi, z kości uwalniane są substancje mineralne. Kwasy zostają zobojętnione, ale płacimy za to powolnym rozwojem... osteoporozy.

Zaburzeniu ulega struktura tkanki chrzęstnej i w efekcie wzrasta ryzyko zwyrodnienia stawów. A w wyniku wzrostu stężenia kwasu moczowego pojawia się dna moczanowa (podagra), choroba objawiająca się silnym bólem stawów.

Następstwem kwasicy utajonej bywa również cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, upośledzenie funkcji nerek i rozwój kamicy nerkowej, nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu immunologicznego.

Zaburzeniom równowagi kwasowo-zasadowej często towarzyszą napady głodu, poczucie zmęczenia, apatia, pogorszenie stanu skóry, nasilone wypadanie włosów, łamliwość paznokci, nadmierna potliwość. Można je podejrzewać też u osób, które cierpią na bóle głowy, stawów lub mięśni.

Kwasica - przyczyny

Okazuje się, że matka natura, która wytworzyła tyle skomplikowanych mechanizmów obronnych, nie przewidziała, że największym problemem będzie sam człowiek. Styl życia, jaki prowadzimy, może bowiem w istotny sposób wpłynąć na wzrost zakwaszenia organizmu.

 • Po pierwsze - ważny jest sposób odżywiania. Ryzyko pojawia się, gdy jemy zbyt dużo białka zwierzęcego. Ale kwasotwórcze są też masło, sery, słodycze, alkohol, jajka, kawa. Produkty te powodują wzrost poziomu kwasów w organizmie, które muszą być zobojętnione. Jeśli przez lata odżywiamy się w ten sposób, organizm coraz gorzej radzi sobie z ich neutralizacją.
 • Po drugie - szkodzi nam stres, który powoduje wzrost poziomu adrenaliny i kortyzolu - hormonów wzmagających reakcje kwasotwórcze. Sytuacja pogarsza się, jeśli palimy papierosy. Nikotyna m.in. stymuluje wytwarzanie gastryny pobudzającej produkcję kwasów żołądkowych.
 • Po trzecie - winna jest mała aktywność fizyczna. Codzienna dawka ruchu sprawia, że procesy przemiany materii w tkance mięśniowej przebiegają w szybszym tempie, a dzięki temu lepsze jest spalanie kwasów tłuszczowych i innych związków o odczynie kwaśnym.

Kwasica - co jeść a czego unikać?

Jedne produkty są kwasotwórcze, inne zasadotwórcze. I nie chodzi tu o ich smak czy obecność substancji kwaśnych. Żywność kwasotwórcza nie musi mieć kwaśnego odczynu, ale ulegając w organizmie człowieka procesom przemiany materii, wytwarza dużo kwasów.

Do tej grupy należą:

Natomiast kwaśne w smaku cytrusy poddane trawieniu działają alkalizująco. Właściwości zasadotwórcze ma większość warzyw i owoców.

Szczególnie aktywne w zobojętnianiu kwasów są:

Równowaga kwasowo-zasadowa będzie w organizmie zachowana, jeśli np. chleb będziemy jadać z sałatą, rzeżuchą, natką pietruszki czy pomidorem, a mięso obowiązkowo z warzywami - gotowanymi i surowymi.

Kwasica - zbilansowana dieta

Jedną z najważniejszych przyczyn zachwiania równowagi jest nieodpowiednio zbilansowana dieta. Ponieważ część produktów oddziałuje kwasowo, a część zasadowo, należy zadbać o właściwe ich proporcje w posiłkach. Uważa się, że 80 procent spożywanych potraw powinno oddziaływać zasadowo.

Do produktów alkalizujących należą warzywa i owoce, a także większość produktów mlecznych. Natomiast białka, skrobia i tłuszcze oddziałują kwasowo.

Czytaj też:

Kwasica - przywracanie równowagi kwasowo-zasadowej

Utrzymanie diety alkalizującej dla niektórych może być zbyt trudne. Wtedy warto wspomóc się preparatami zasadowymi, np. Proszkiem Zasadowym dr Auera, Basicą. Zawierają one substancje przywracające i utrzymujące równowagę kwasowo-zasadową.

Choć kwaśne w smaku, mają właściwości alkalizujące. Są też źródłem witamin. Ale dotyczy to tylko soków świeżo wyciśniętych. Polecamy jabłkowy, grejpfrutowy i... arbuzowo-melonowy. Ten ostatni przyrządza się, wrzucając do sokowirówki kawałki owoców ze skórką i pestkami.

By organizm łatwiej zobojętniał i wydalał kwasy, trzeba pić dużo wody. By uaktywnić nerki, warto do południa wypić ok. litra niegazowanej wody mineralnej o niskiej zawartości sodu.

W ciągu dnia pij jedną, dwie szklanki między posiłkami. Organizm dąży do utrzymania optymalnego, z punktu widzenia prawidłowości procesów biologicznych, poziomu pH, czyli właściwego stężenia substancji kwaśnych i zasadowych. Jest on różny dla różnych płynów ustrojowych:

 • krew: 7,37-7,43
 • mocz: 6,2 *
 • nasienie: 7,8-8,2
 • sok żołądkowy: 2,5
 • ślina: 7,2-7,5
 • wydzielina pochwy: 4,0-4,7
 • wydzielina trzustki: 7,5-8,8
 • żółć: 7,5-8,8

* Przy stosowaniu diety mieszanej odczyn moczu jest lekko kwaśny, u wegetarian - obojętny, u ludzi jedzących dużo mięsa - kwaśny.

Kwasica - zapobieganie

By uniknąć ryzyka wielu chorób, jakie niesie podwyższenie poziomu kwasów w organizmie, stosuj na co dzień poniższe zasady:

 • Spożywaj jak najmniej mięsa wieprzowego, bardzo mało tłuszczu, niewiele cukru. Jedzenie powinno być starannie rozgryzane w jamie ustnej.
 • Codziennie jedz warzywa i owoce, które mają właściwości alkalizujące.
 • Unikaj nadmiernego spożycia alkoholu i kawy.
 • Zrezygnuj z palenia papierosów i unikaj miejsc, gdzie się pali.
 • Zadbaj o codzienną porcję ruchu o umiarkowanym natężeniu. Lepszy długi spacer niż krótka przebieżka.
 • Kontroluj stres, stosuj techniki relaksacyjne, wypoczywaj na powietrzu.
 • Pij minimum 2 litry niegazowanej wody mineralnej o niskiej zawartości sodu.

Czytaj też:

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.