Białko całkowite - normy w badaniu biochemicznym

opracowanie ap

Białko całkowite to wszystkie białka, które są we krwi. Oznaczenie poziomu białka całkowitego w badaniu biochemicznym ułatwia diagnozowanie wielu chorób. Sprawdź, jakie są normy dla białka całkowitego w badaniu biochemicznym i o czym świadczy jego zbyt niski lub zbyt wysoki poziom.

Oznaczenie poziomu białka całkowitego w badaniu biochemicznym krwi jest pomocne w diagnozowaniu chorób wątroby, nerek, jelit i poważnych chorób skóry. Białko stanowi ważny składnik osocza. Utrzymuje odpowiednie ciśnienie wewnątrz naczyń krwionośnych, transportuje substancje odżywcze, bierze udział w procesach krzepnięcia i w obronie organizmu.

Białka osocza podlegają ciągle dynamicznym zmianom - odnawiają się i degradują (rozpadają). Stężenie białka we krwi zależy od wielu czynników - między innymi od ilości spożywanego pokarmu bogatego właśnie w białko (mięso, nabiał) i od jego syntezy, czyli produkcji w wyspecjalizowanych tkankach (przede wszystkim w wątrobie) a także od stopnia utraty tej substancji przez układ pokarmowy, moczowy, płuca i skórę.

Białko całkowite: normy

Prawidłowy poziom białka całkowitego we krwi osób zdrowych zależy przede wszystkim od równowagi między wytwarzaniem, a rozpadem dwóch głównych frakcji białkowych krwi- albumin i globulin.

Norma dla białka całkowitego to 60-80 g/l (6,0-8,0 g/dl), przy czym 55-65 procent to albuminy, 3-5 procent to alfa1-globuliny, 7-10 procent to alfa2-globuliny, 9-13 procent to beta-globuliny, 14-20 procent to gamma-globuliny.

Białko całkowite powyżej normy (hiperproteinemia)

Wartości białka powyżej normy mogą wskazywać na:

Białko całkowite poniżej normy (hipoproteinemia)

Przyczyną niedoboru białka jest niedożywienie (dieta ubogobiałkowa, jadłowstręt), wadliwe wchłanianie białka z przewodu pokarmowego lub nadmierna utrata białka z organizmu w takich chorobach jak:

  • przewlekłe stany zapalne jelit - utrata białka przez układ pokarmowy
  • zespół nerczycowy - utrata białka przez układ moczowy
  • rozstrzenie oskrzeli - utrata białka przez układ oddechowy

Poza tym do utraty białka dochodzi przez skórę w przypadku rozległych oparzeń i stanów zapalnych z wysiękiem - sączeniem się osocza przez uszkodzoną skórę.

Niski poziom białka we krwi może wskazywać również na rozległe krwawienia wewnętrzne oraz na choroby nowotworowe, nadczynność tarczycy lub posocznicę.

Najważniejsze badania. Co należy o nich wiedzieć?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
chudzinka
|

czy białko całkowite 5,73 g/dl w ciąży to bardzo zły wynik?

Bombka
|

A ja mam białko całkowite poniżej normy a reszta wyników jest ok; lekarz powiedział, że na razie nie ma się czym przejmować, ale tu piszą, że to może być masa poważnych chorób przy zbyt niskim białku - może powinienem iść do innego lekarza?

kaktuss
|

zanim zaczniesz się bać, to idz do lekarza, przeciez trzeba cię zbadać żeby postawic diagnoze, z samego białka całkowitego to jeszcze niewiele wynika

nika
|

wyszło mi białko całkowite 12,4 g/dl czy mam się bać?